Świat

Katalonia w Hiszpanii. Najpiękniejsze atrakcje turystyczne, historia, ciekawostki

Świat

Aktualizacja:
Domek w Katalonii

Sprawdź, gdzie znaleźć najciekawsze atrakcje turystyczne Katalonii i najpiękniejsze zabytki. Poznaj dramatyczną historię Katalonii i dowiedz się, dlaczego Katalończyków nazywa się w Hiszpanii... Polakami.

Zacznijmy od początku: Co to jest Katalonia? Jaką ma historię? Gdzie są jej największe atrakcje i zabytki?

Katalonia a Hiszpania

Katalonia w Hiszpanii to autonomiczny region, którego mieszkańcy mocno podkreślają swoją odrębność. O tym, jak mocno, przekonaliśmy się niedawno, w 2017 roku, podczas próby odłączenia się od Hiszpanii. Historycznie Katalonia obejmuje również niewielki fragment Francji.

Język kataloński, hymn i flaga są odmienne od hiszpańskich. Różni się nawet domena internetowa (katalońska - .cat, hiszpańska - .es).

Katalonia - historia

Historia Katalonii sięga czasów starożytnych. Jej tereny były zamieszkiwane przez Celtów zasymilowanych z Iberami - Celtoiberów, a także Greków i Fenicjan. W V wieku Katalonię najechali Wizygoci, a w VIII - Arabowie. Niedługo później Karol Młot stworzył tam marchię ze stolicą w Barcelonie. W X wieku Barcelona i Katalonia były już niezależne od monarchii frankońskiej.

XVII i XVIII wiek to czas antyhiszpańskich powstań Katalończyków. Skończyło się to tym, że zlikwidowano samorząd, zabroniono używania języka katalońskiego w urzędach i w szkołach. Dopiero w 1930 roku Katalonia otrzymała autonomię w ramach Republiki Hiszpanii. Odebrał ją generał Franco, co ponownie wywołało falę protestów. Historia Katalonii ustabilizowała się w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy region odzyskał częściową autonomię.

Katalonia - klimat i plaże

Klimat Katalonii to klimat śródziemnomorski, z dużym nasłonecznieniem i wysokimi temperaturami. W lecie można spodziewać się 30-stopniowych upałów, zimą - słonecznych dni w temperaturach między 10 a 15 st. C.

Najbardziej znane nadmorskie kurorty regionu tu: Lloret de Mar, Blanes, Arenys de Mar. Plaże Katalonii są także w stolicy, Barcelonie, są to jednak sztucznie usypane plaże miejskie (uznane jednak za najpiękniejsze na świecie plaże miejskie przez National Geographic i Discovery Channel).

Katalonia - zabytki

Co warto zobaczyć w Katalonii? Zwiedzanie nie obędzie się bez wizyty Barcelonie. Zabytki Katalonii w większości znajdują się w stolicy kraju. Centrum miasta - Dzielnica Gotycka - pochodzi z czasów średniowiecza. Tam znajdziemy jedne z najstarszych zabytków Katalonii.

Okalająca ją dzielnica Eixample to królestwo Antonio Gaudíego. Tam znajdziemy kościół Sagrada Familia, najbardziej rozpoznawalną atrakcję Katalonii , a także inne dzieła Gaudíego, m.in.: Casa Batlló, Casa Milà czy Park Güell.

Można zwiedzić również Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej na wzgórzu Montjuïc. Znajduje się ono nieopodal stadionu narodowego, który też warto zobaczyć.

Katalonia - atrakcje turystyczne

Barcelona to nie wszystko, co skrywa Katalonia... Region składa się z czterech prowincji, są to: Barcelona, Gerona, Lérida i Tarragona. To kraina zarówno gór (Góry Katalońskie), jak i morza (wybrzeże Morza Śródziemnego).

Ciekawe miejsca Katalonii związane ze światowej sławy malarzem Salvadorem Dalím odkryjemy w prowincji Girona. Teatr i Muzeum Salvadora Dalego znajduje się w małym miasteczku Figueres. Innym ciekawym miejscem Katalonii i Gerony jest miasteczko Pals. Zawiera jedne z najlepiej zachowanych średniowiecznych zabytków architektury.

Katalonia. Co warto zobaczyć?

Oprócz zabytków Katalonia może się pochwalić pięknym parkiem narodowym Parque Nacional de Aigüestortes y Lago de San Mauricio, który leży w zachodniej części regionu. Odkryjemy tutaj krajobraz Pirenejów ze szczytami o wysokości ponad 3 tys. m n.p.m. Podziwiać tam można również polodowcowe jeziora, charakterystyczne romańskie kościoły (wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako katalońskie kościoły romańskie doliny Boí). Zimowe atrakcje Katalonii w tej prowincji to przede wszystkim ośrodki narciarskie.

Największe ośrodki turystyczne Katalonii, poza Barceloną, to Costa Brava i Montserrat.

Costa Brava to 214-kilometrowy fragment wybrzeża z wieloma nadmorskimi kurortami.

Montserrat to z kolei masyw górski, z którego zobaczyć można całą Katalonię. Na górze, w zabytkowym klasztorze, organizowano schronienie dla osób, które w czasie dyktatury Franco były zaangażowane w ruch oporu. Do dziś to najważniejszy ośrodek religijny Katalonii. W gmachu bazyliki Montserrat znajduje się Muzeum z dziełami światowej sławy twórców, takich jak: El Greco, Picasso, Dali, Caravaggio, Degas, Monet.

Katalonia - ciekawostki

Jednym z najczęściej fotografowanych miejsc Hiszpanii jest miasteczko o powierzchni... 1 km2. Castellfollit de la Roca znajduje się na samym brzegu wysokiego, czarnego, bazaltowego klifu. To niezapomniany widok.

Katalończyków w Hiszpanii nazywa się „polacos”, czyli ...Polacy. Podobno z powodu - oględnie mówiąc - oszczędnego trybu życia.

Język Kataloński zna zdecydowana większość Katalończyków. Ale tylko ok. 35 proc. obywateli używa go na co dzień.

W 2010 roku w Katalonii zakazano corridy.

Umiejętności kierowców w Barcelonie pozostawiają wiele do życzenia. Co 19 sekund zdarza się tam wypadek. Lepiej podróżować metrem.

To Barcelona, nie Madryt, ma najwyższe ceny nieruchomości w Hiszpanii. Bardzo drogi będzie tam również nocleg.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości