Świat

Ibiza - wakacje na Ibizie. Gdzie je spędzić?

Świat

Aktualizacja:
Fot. DisobeyArt/Getty Images

Ibiza to wyspa o dwóch obliczach - południowym - dyskotekowym, bo właśnie tam spotkać można najlepszych DJ'ów świata i północnym - dla amatorów spokojnego wypoczynku wśród oliwnych gajów, lasów piniowych i migdałowców. Wszystko to zaledwie około 4 godziny lotu z Warszawy.

Ibiza to najpopularniejszy kierunek fanów letniej zabawy, ale nie tylko. To również wyspa, na której znajdą coś dla siebie ci, którzy chcą zaznać prawdziwego odpoczynku, z dala od tłoku i miejskiego hałasu. Dlatego amatorzy dyskotek wybierają południe, a spokoju i relaksu - północ.

Ibiza i Baleary, czyli gwarancja wakacyjnego słońca

Baleary stały się obowiązkowym miejscem na turystycznej mapie stosunkowo niedawno, bo w latach 90-tych. Przyjezdnych kuszą głównie piaszczyste plaże, ciepłe wody Morza Śródziemnego i gwarancja słonecznej pogody. W okresie letnim temperatury zazwyczaj przekraczają 35 stopni, co zawsze gwarantuje złotą opaleniznę.

Wyspa Ibiza jest trzecią, co do wielkości w całym archipelagu Balearów i to właśnie na niej historia przeplata się ze współczesnością. Z jednej strony trwające do białego rana dyskoteki, z drugiej - bezcenne zabytki historii i niespotykana zieleń krajobrazu, która zachwyca od pierwszego dnia pobytu. Cała wyspa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO . Spośród 30 plaż każdy może wybrać coś dla siebie. Niewielkie zatoczki są idealnym miejscem na romantyczne spacery, a plaże przy kurortach stają się miejscem zabawy. Gdy wieją południowe wiatry, Ibiza przyciąga dodatkowo miłośników wind- i kitesurfingu.

Z powodu pięknych krajobrazów Ibiza stała się jednym z częściej wybieranych miejsc przez pary, które właśnie tutaj chcą sobie powiedzieć sakramentalne “tak”. Śluby na plaży lub w niewielkich, ale malowniczych kościołach, organizuje coraz więcej firm, ponieważ jest to znacznie prostsze niż np. w Polsce. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na tę uroczystość właśnie tutaj. Co więcej, nowożeńcy nie muszą specjalnie dbać o zorganizowanie późniejszej zabawy, ponieważ akurat tego nie trzeba na Ibizie daleko szukać.

Wyspa Ibiza - sól, piraci i przepowiednia Nostradamusa

Ibiza to nie tylko nazwa wyspy, ale również miasta będącego jej stolicą, które tubylcy nazywają również Eivissa . Jeśli chodzi o architekturę, jest to zdecydowanie najpiękniejsze miejsce na całej wyspie, zwłaszcza tzw. Górne Miasto otoczone fortyfikacjami, które wznosi się nad pozostałą częścią. To wspomnienie dawnej historii tego miejsca. W VII w p.n.e. ląd zamieszkiwali Fenicjanie, później Kartagińczycy i oczywiście Rzymianie. Z czasów Kartagińczyków wyspa była ważnym miejscem na szlaku handlowym, ponieważ jednym z jej cenionych bogactw nie było złoto, a sól . Właśnie z powodu przebiegającego na wodach Ibizy szlaku handlowego, wyspę często odwiedzali piraci. Tamtejsze kościoły były nie tylko traktowane jako miejsca modlitw, ale również fortece, dające mieszkańcom schronienie. Mury obronne stolicy można podziwiać do dziś. Funkcjonował też ówczesny system wczesnego ostrzegania - wznoszono wieże, na których zapalano ogień, jeśli w oddali wartownik zobaczył piracką banderę. W ten sposób każda kolejna wieża przekazywała informację dalej.

Warto też przypomnieć, że autor najsłynniejszych przepowiedni - Nostradamus, twierdził, że jeśli dojdzie do największej światowej wojny nuklearnej, to właśnie Ibiza pozostanie tym miejscem, na którym przetrwa życie!

Jeśli chodzi o inne ciekawostki, to na wyspie znajduje się lotnisko, które obsługuje największą, jeśli chodzi o całą Hiszpanię, liczbę podróżnych. Obowiązującym językiem jest tam kataloński, ale warto wiedzieć, że mieszkańcy wykształcili swój własny dialekt zwany ibicenco .

Zabawa na Ibizie

Zabawa na Ibizie jest wizytówką tej wyspy. To właśnie z tego powodu odwiedzają ją tłumy młodych ludzi, głównie przed 30. rokiem życia. To kultowe miejsce dla wszystkich miłośników clubbingu . Warto wiedzieć, że klubowa część wyspy budzi się do życia w nocy. O 2, kiedy europejskie miasta zazwyczaj zasypiają, Ibiza dopiero zaczyna zabawę. Miejsc jest do wyboru wiele, co więcej, noc jest tutaj długa i nie trzeba zatrzymywać się w jednej dyskotece. Można zwiedzić kilka, spotykając po drodze najdziwniej umalowane i przebrane w cekiny postacie.

W momencie, kiedy otwierają się nocne kluby, plaże niemal natychmiast wyludniają się. Ci którzy chcieliby w spokoju pospacerować brzegiem morza, właśnie wtedy mają na to szansę. Do wschodu słońca z pewnością spotkają niewiele osób na swojej drodze. Najsłynniejsze kluby to oczywiście Evissy Angel i Pachy . To tam drinki swoim gościom serwuje aż kilkanaście barów, a co noc grają najlepsi DJ’e na świecie. Na niektóre koncerty bilety są wręcz nie do zdobycia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości