Gran Canaria - ciekawe miejsca i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Świat

Aktualizacja:
Fot. Juergen Sack/Getty Images

Gran Canaria to trzecia co do wielkości wyspą należącą do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Sąsiaduje z Fuerteventurą i Teneryfą. Przez turystów nazywana jest rajską wyspą lub mini kontynentem. Mimo że rozciągają się tam bezkresne plaże, to zapuszczając się w głąb lądu, można zobaczyć niespotykaną różnorodność klimatu i krajobrazu.

  • Złote piaski i lazur wody
  • Gran Canaria, czyli co należy wiedzieć przed wylotem?
  • Gran Canaria - ciekawe miejsca
  • Co warto zobaczyć na Gran Canaria?

Złote piaski i lazur wody

Gran Canaria z lotu ptaka przypomina niemal idealny okrąg i utożsamia wszystko to, z czym kojarzą się Wyspy Kanaryjskie. Złote piaski plaż, lazur wody, ale też wulkaniczne wzgórza porośnięte lasami. Niektórzy twierdzą, że być na tej wyspie to tak, jakby zwiedzić wszystkie 25 należące do archipelagu.

Zobacz też: Wakacje bez stresu. Czyli o czym nie zapomnieć przed wyjazdem >>> 

Gran Canaria, czyli co należy wiedzieć przed wylotem?

Gran Canaria zamieszkiwana była niegdyś przez rdzenne plemiona i lingwiści sądzą, że właśnie stąd wzięła się jej nazwa. Teorii jest jednak kilka. Dziś ląd to przede wszystkim pozostałości po okresie kolonialnym, między którymi można dojrzeć resztki tego, co pozostawili po sobie tubylcy. Obecnie cała ekonomia skupia się na turystyce, która stanowi podstawowe źródło dochodów mieszkańców, stąd też przyjezdni znajdą tutaj wszelkie udogodnienia - od luksusowych hoteli po możliwość przebywania na łonie dzikiej natury. Warto wspomnieć, że wyspa ma nadany przez UNESCO status światowego rezerwatu przyrody.

Pierwsi turyści odkryli ją już około 150 lat temu - od tego czasu jest coraz chętniej odwiedzana, zwłaszcza przez wzgląd na ciągnące się wzdłuż jej brzegów złote plaże , liczące 60 km.

Zobacz też: Dobre wino węgierskie: szlakiem historycznych winnic >>> 

Mimo że wyspa znajduje się niemal u wybrzeży Afryki, to Gran Canaria terytorialnie przynależy do Hiszpanii . Można się na nią dostać lecąc bezpośrednio do Las Palmas, miasta, które stało się kultowym miejscem tzw. cyfrowych nomadów, czyli osób, które pracują zdalnie, ale chcą też żyć i odpoczywać w pięknym miejscu. W końcu nie każdy może sobie pozwolić na biuro pod palmami!

Gran Canaria - ciekawe miejsca

Niewątpliwie ciekawym miejscem na Gran Canaria jest właśnie wspomniane Las Palmas, czyli miasto, w którym przyjezdni zwykle lądują i udają się w dalsze rejony, głównie na południowe wybrzeże. Dlatego też tutaj można spędzać czas głównie z gościnnymi nomadami, którzy swoją przynależność do Hiszpanii traktują w formie pokojowej przyjaźni, ponieważ mentalnie znacznie bliżej im do mieszkańców Afryki. Mówi się, że w tej części wyspy jest najlepszy klimat na świecie, ponieważ panuje tu wieczna wiosna. Średnia temperatura to zazwyczaj komfortowe 24 stopnie przy niemal ciągle świecącym słońcu, co naprawdę czyni klimat wręcz niezwykłym.

To również miasto z ciekawą przeszłością, historią i zabytkami, które powinny być obowiązkowym punktem programu. Znajduje się tutaj malownicza starówka Vegueta, którą zbudowali kolonizujący ten ląd Hiszpanie. To w jednym z tamtejszych domów mieszkał Krzysztof Kolumb, planując swoją morską wyprawę dookoła świata . Czarno-szarą barwą zwraca też uwagę monumentalna katedra św. Anny. Co niezwykłe, była wznoszona aż przez 400 lat, dlatego wyraźnie odbiły się na niej różne style i architektoniczne trendy.

Dodatkowo o tamtejszej plaży (aż cztero kilometrowej) mówi się jako o najpiękniejszej plaży miejskiej, z uroczymi knajpkami, deptakami i gościnnymi ludźmi. Dość dodać, że miasto objęte jest strefą bezcłową! Dlatego też nie zawsze warto traktować je jako punkt przesiadkowy do innych części wyspy. Czasem trzeba zagłębić się w jego uliczki, zanim oddalimy się od Europy.

Zobacz też: Pieniny – szlaki turystyczne i rezerwaty przyrodnicze >>> 

Co warto zobaczyć na Gran Canaria?

Jeśli zastanawiamy się, co warto zobaczyć na Gran Canaria , to od razu można założyć, że nie starczy na wszystko urlopu i trzeba będzie jeszcze wrócić na rajską wyspę. Na początek warto wybrać się na niezwykłe złote wydmy (Dunas de Maspalomas), gdzie można poczuć się jak na prawdziwej pustyni. Zachowały się tam endemiczne gatunki roślin i zwierząt, zupełnie niespotykane w pozostałych częściach świata, a pamiętajmy, że znajdujemy się zaledwie około 5 godzin lotu od Europy.

Oczywiście plaże są wizytówką Gran Canaria - można z nich korzystać do woli przez cały rok, bez obawy niekorzystnej pogody. Na wyspie jest niemal 500 plaż wszelkiego rodzaju i barwy - od złotego drobnego piasku po kamieniste i ciemne wybrzeża . Odpoczynek pod palmami jest zazwyczaj pierwszym punktem urlopu po dotarciu do hotelu. Nie ma się co dziwić - nie na co dzień można skorzystać z takich atrakcji.

Klimat na Gran Canaria przypomina ten, który panuje w Las Palmas. Słońce cieszy turystów nawet wówczas, kiedy w Europie panuje sroga zima. To zasługa pasatu atlantyckiego, który wieje tutaj niemal przez cały rok. Ciepły i wilgotny wiatr sprawia, że wyspa jest określana jako cud klimatyczny. Dodatkowo fakt, że otoczony oceanem ląd ma kształt stożka powoduje, że ścierają się tutaj również inne wiatry, tworząc wiele unikalnych mikroklimatów.

Autor: Redakcja TVN