Świat

Co warto zobaczyć w Gizie? Nie tylko piramidy

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Co zobaczyć w Gizie?

Giza, zabytkowa i tajemnicza, zachęca rok po roku setki tysięcy turystów do odwiedzin. Choć to duże miasto liczy ponad 3 miliony mieszkańców, znane jest głównie z turystyki. W obrębie kompleksu świątynnego zobaczyć można w Gizie Sfinksa, piramidy, mastaby i cmentarze.

Wokół usytuowanych na płaskowyżu w Gizie piramid krąży wiele opowieści, legend i teorii paranaukowych. Faktem jest, że te monumentalne budowle ukazują bogactwo myśli architektonicznej i inżynieryjnej współczesnych. Pomimo tego, Giza to nie tylko piramidy, ale także m.in. zabytkowy Wielki Sfinks.

Giza – egipski kompleks piramid i świątyń

Egipskie piramidy w Gizie rozsławiły to miejsce na cały świat, czyniąc je jedną z najchętniej odwiedzanych lokalizacji turystycznych. Warto jednak pamiętać, że Giza to nie tylko piramidy – znajduje się tutaj cały kompleks świątyń i grobowców, warto zobaczyć Sfinksa i oczywiście poznać zabytki Kairu. Współcześnie bowiem płaskowyż w Gizie, na którym usytuowane są piramidy i największy kompleks świątynny Egiptu, niemalże sąsiaduje z Kairem, stolicą Egiptu. Podróżując do Gizy, większość turystów zatrzyma się zresztą właśnie w Kairze. Co wiadomo jednak o samej Gizie?

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Giza jest miastem zamieszkiwanym przez ponad 3 miliony mieszkańców. W pewnym sensie jest jedną z największych dzielnic turystycznych Egiptu. Słynie głównie z turystyki i nie rozwija się tutaj przemysł ciężki i lekki poza przemysłem chemicznym, maszynowym i tytoniowo-tabacznym. Pod względem administracyjnym Giza, choć jest to odrębne miasto, wchodzi w skład aglomeracji kairskiej. Przy mieście przepływa największa i najpowszechniej znana rzeka tego państwa – Nil. Zwiedzając Gizę, należy przede wszystkim odwiedzić kompleks świątynny , w obrębie którego znajdują się słynne piramidy, ale nie tylko. Wycieczkę warto rozpocząć od największej atrakcji w tym miejscu – Wielkiej Piramidy Cheopsa. Taka kolejność zwiedzania może być podyktowana także względami praktycznymi – kasy biletowe zlokalizowane są w części północnej kompleksu, a więc kupując bilety, turyści zobaczą przed sobą od razu największą piramidę.

Giza - piramida Cheopsa

Znajdująca się w Gizie piramida Cheopsa jest jedynym zabytkiem z listy 7 cudów świata starożytnego, który przetrwał do dzisiaj. Piramida sięga 147 metrów wysokości. Pozostałe piramidy, które znajdują się w części południowo-zachodniej kompleksu, to piramida Mykerinosa (najniższa – 65 metrów) i piramida Chefrena, znajdująca się pomiędzy dwiema powyższymi budowlami, osiągająca 137 metrów wysokości. Piramidy były grobowcami faraonów, którzy pragnęli z jednej strony pozostawić po sobie monumentalną pamiątkę, poświadczającą siłę i wyjątkowość rządów, z drugiej natomiast zabezpieczyć się po śmierci wraz ze wszelkimi materialnymi dobrami (złotem, srebrem, szmaragdami), które chowane były wraz z ciałami. W Egipcie wierzono bowiem, że dobra te udają się po śmierci wraz z ciałem zmarłego. Niestety, wszystkie trzy piramidy zostały kompletnie ograbione , prawdopodobnie już w starożytności. Następne grabieże odbywały się także w średniowieczu. W momencie, gdy ekipy archeologiczne weszły do piramidy Cheopsa, znaleziono pusty sarkofag bez jakichkolwiek skarbów. Choć trzy piramidy stanowią z pewnością największą atrakcję turystyczną miasta, a nawet całego Egiptu, to na terenie kompleksu świątynnego turyści mają okazję zobaczyć także inne zabytki Gizy . W różnych lokalizacjach znajdują się tutaj cmentarze – zarówno starożytne, nowożytne, jak i jeden cmentarz współcześnie użytkowany (na południu od miejscowości Nazlat-as-Samman, graniczącej z kompleksem w Gizie). Podziwiać możemy także zachowane mastaby – grobowce, których podstawa, w przeciwieństwie do kwadratowych ostrosłupów piramid, jest prostokątna, a one same osadzone są w ziemi. W starożytnym Egipcie problem złodziejstwa był bardzo powszechny. Mastaby miały chronić ciało zmarłego przed kradzieżą, kierowano się podobną zasadą, co w przypadku piramid – jeżeli niemożliwe jest utajnienie lokalizacji grobowca przed przyszłymi złodziejami, należy w taki sposób go zaprojektować, by jego rabunek nie mógł być możliwy bez zwrócenia przez złodzieja na siebie uwagi. 

Giza – Sfinks

Sfinks to baśniowe stworzenie pochodzące m.in. z mitologii egipskiej. Przedstawiane było jako lew z głową człowieka, czasem głową ptaka. Największy monumentalny posąg sfinksa, tzw. Wielki Sfinks, zobaczyć można właśnie w Gizie w obrębie kompleksu świątynnego. Wizerunek twarzy sfinksa prawdopodobnie przedstawiać miał twarz faraona Chefrena, którego grobowiec znajduje się nieopodal.

Istnieje paranaukowa hipoteza zakładająca, że Wielki Sfinks w Gizie ma odwzorowywać gwiazdozbiór lwa, a pod nim znajdować ma się sieć tuneli prowadzących do komnaty z tajemną wiedzą, przekazaną ludzkości od pozaziemskiej cywilizacji Atlantów. Bez względu na te i inne koncepcje, możliwość podziwiania Sfinksa i zrobienia sobie na jego tle pamiątkowego zdjęcia wciąż sprawia, że zagadkowy monument przyciąga do Gizy setki tysięcy turystów.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Grant Faint/Getty Images

Pozostałe wiadomości