Świat

Zbudowali jacht w ogródku, a potem popłynęli nim do Kanady. Poznajcie niezwykłą historię braci Natanek

Świat


Jest 1985 rok. W polskich sklepach półki wciąż świecą pustkami. Istnieją jednak marzyciele, których nic nie powstrzyma w sięganiu po to, czego pragną. Trzech braci buduje jacht oceaniczny we własnym ogródku. Kierunek? Cała naprzód na Kanadę. Poznajcie niezwykłą historię rodziny Natanek.

Jacht rodziny Natanek

Budowa jachtu w latach 80. musiała stanowić duże wyzwanie. Nie pomógł na pewno też fakt, że bracia Natanek swój jacht wybudowali ponad pół tysiąca kilometrów od morza, w swoim ogródku, w Nowym Sączu.

Nasza przygoda z żeglarstwem zaczęła się dużo wcześniej

- opowiada Gerard Natanek, współtwórca projektu, pseudonim „Bosy”. To ojciec zaraził synów pasją do żeglowania, ponieważ już w dzieciństwie zabierał ich na jezioro. Jak się okazało, pasja w nich pozostała. Gerard, żeby zarobić pieniądze na budowę jachtu, wziął urlop dziekański na studiach medycznych i wyjechał do Kanady. I choć był zdeterminowany, nie wszyscy wierzyli w powodzenie pomysłu.

Łódka była budowana dnem do góry, najpierw postawiliśmy na tym wręgi, które potem zostały pokryte poszyciem, a jak już dno i burty były zrobione, to przyjechał dźwig, obrócił łódź na ulicy o 180 stopni, i z powrotem wrzucił ją do ogródka. Na szczęście budowa trwała tylko trzy lata. Sąsiedzi nie wytrzymaliby chyba dłużej – tego hałasu i brudu

- opowiada Gerard. Oficjalny chrzest jachtu, „Nekton”, odbył w 1990 roku. Mama braci rozbiła szampana, a sami zainteresowani wypłynęli do Kanady.

Wyprawa „Nektona” w 2006 roku

W 2006 roku „Nekton” popłynął z Toronto do Vancouver. To jedna z najtrudniejszych tras żeglarskich, tzw. przejście północno-zachodnie, pośród gór lodowych, w nieprzewidywalnych warunkach pogodowych. O tej niezwykłej podróży Gerard Natanek opowiedział w materiale dla Dzień Dobry TVN. Obejrzyjcie cały wywiad z tym niezwykłym konstruktorem i zapalonym podróżnikiem.

Zobacz także:

Michalina Olszańska-Rozbicka i jej życiowe role. Czy marzy o karierze w Hollywood? "Za dużo jest poświęceń na tej drodze"

Jak pandemia zmieniła Europę? Dziennikarz przejechał 3 tysiące kilometrów, żeby poznać odpowiedź na to pytanie

Szczęśliwy mąż, ojciec i następca brytyjskiego tronu. Książę William świętuje urodziny. Ile lat skończył?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

Reporter: Irmina Somers

Pozostałe wiadomości