Świat

Formentera – spokojniejsza sąsiadka Ibizy

Świat

Moment RFRuben Earth/Getty Images

Formentera to czwarta co do wielkości wyspa Balearów i jeden z najpiękniejszych zakątków, jakimi szczyci się Hiszpania. Znajduje się w odległości niecałych 20 km od portu w Ibizie. Wyspa słynie z malowniczych krajobrazów, piaszczystych plaż i dwóch słonych jezior, które w dużej mierze uwarunkowały roślinność okolicy.

Osoby planujące wakacje na wyspie muszą najpierw dostać się na Ibizę. Na Formenterze nie funkcjonuje lotnisko, więc konieczny będzie transport promem, który zatrzymuje się w miejscowym porcie. Dalej można poruszać się komunikacją miejską, wynajętym samochodem lub taksówkami. Choć Ibiza i Formentera leżą bardzo blisko siebie, turystów może zaskoczyć ich zupełnie odmienny charakter. Pierwsza wyspa słynie z licznych klubów nocnych i imprez, natomiast druga z klimatu sprzyjającego relaksowi.

Oficjalne języki to hiszpański i kataloński, choć w większości najpopularniejszych miejsc można porozmawiać także po angielsku, niemiecku i francusku.

Pomimo tego, że Formentera jest bardzo niewielkich rozmiarów – zaledwie 83,2 km2, turyści mogą korzystać z jej długiego, ciągnącego się na prawie 70 km wybrzeża.

Formentera – czym zachwycają Baleary?

Wyspa Formentera urzeka malowniczymi zatokami, rajskimi plażami i intymnymi zakamarkami, w których można samotnie spędzić czas. To również doskonałe miejsce dla fanów aktywnego wypoczynku. Z uwagi na rozmiar Formentery można ją całą przemierzyć rowerem. Dla turystów przygotowano wiele zielonych ścieżek wiodących przez sosnowe i jałowcowe lasy. Klimat sprzyja wypoczynkowi. Suche lata i ciepłe zimy oraz ponad 300 słonecznych dni w roku sprawiają, że Formentera będzie dobrym kierunkiem wakacyjnych podróży w zasadzie w każdym okresie. Na wyspie zachowały się dziewicze zakątki zachwycające nietypową przyrodą oraz dzikimi plażami. Turkusowe wody Morza Śródziemnego i lekko senny klimat wyspy sprawiają, że można całkowicie zregenerować swoje siły i odpocząć po stresujących miesiącach w pracy.

Co warto zrobić i zobaczyć na Formenterze?

Plażowanie

Na początek warto wspomnieć o największej atrakcji wyspy, którą są krystalicznie czysta woda i biały piasek. Turyści korzystają z plaż położonych w trzech częściach wyspy – na północnym wschodzie, północnym zachodzie i południu. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? W części północnej znajduje się półwysep Es Trucadors z plażami Llevant, Ses Illetes i Es Cavall d'en Borràs. Druga z wymienionych należy do najpopularniejszych na Formenterze i zwykle przebywa tam największa liczba turystów. Bez problemu można jednak znaleźć puste odcinki i zrelaksować się z dala od tłumów. Południe wyspy słynie z plaży Migjorn, która rozciąga się na długości 5 km. W zachodniej części znajdują się klify i niewielka, niezwykle urokliwa zatoka z plażą Cala Saona. Ze względu na płytką wodę to miejsce jest popularne wśród rodzin z dziećmi.

The Image Bank RF

Franz-Marc Frei/Getty Images

Zabytki

Formentera to niewielka wyspa, więc miłośnicy historii nie powinni nastawiać się na zbyt długie zwiedzanie. Funkcjonują tu trzy historyczne miejsca – Sant Francesc Xavier, Sant Ferran de ses Roques i Pilar de la Mola. Wszystkie posiadają centralne punkty, jakimi są kościoły. Wokół obiektów sakralnych tworzono drogi i budowano place. Spacerując po wyspie, można natrafić także na pozostałości po obiektach obronnych i przybrzeżnych, takich jak wieże czy latarnie morskie. Jednym z historycznych miejsc jest budynek więzienny.

Atrakcje

Turyści mogą posłuchać muzyki na żywo, która jest regularnie grana w wielu miasteczkach na wyspie. Na placach lub w niewielkich knajpach można usłyszeć jazz, rock, a także muzykę rozrywkową. Podobno w latach 60. i 70. XX wieku na Formenterze można było posłuchać Boba Marleya, Boba Dylana i Pink Floyd. Koncerty są grane również na targu Artisan. Miejscem wartym odwiedzenia jest centrum wystawowe Ajuntament Vell w miejscowości Sant Francesc Xavier. W środku można podziwiać prace lokalnych i krajowych artystów. Z kolei Centrum Antoniego Tura „Gabrielet” przybliża turystom działalność rzemieślniczą. W jednym ze skrzydeł budynku istnieje możliwość zakupienia produktów spożywczych, które są wytwarzane na wyspie.

Formentera – atrakcje dla aktywnych

Formentera jest rajem dla miłośników kajakarstwa. Z uwagi na sprzyjający klimat dyscyplina może być uprawiana przez cały rok przez osoby będące na różnych stopniach zaawansowania. Trasy są dostosowane zarówno dla początkujących kajakarzy, rodzin z dziećmi, jak i profesjonalistów. Dodatkową zaletą uprawiania kajakarstwa na Formenterze jest możliwość podziwiania wspaniałych plaż. W porcie La Savina funkcjonuje Miejska Szkoła Żeglarstwa, w której można odbyć m.in. kursy windsurfingu i żeglarstwa katamaranem.

Westend61

Westend61/Getty Images

Ukształtowanie terenu sprzyja uprawianiu trekkingu. Ścieżki prowadzą przez klimatyczne lasy, pełne aromatycznych zapachów. Można spróbować także jazdy konnej. Trasy są rozdzielone ze względu na stopień trudności, a amatorzy mogą zdecydować się na prywatne lekcje.

Zobacz też:

Wakacje w Europie: w Hiszpanii bez masek na plaży, do Grecji po zaszczepieniu lub z testem. A co z innymi krajami?

Jak zaplanować tegoroczne wakacje? "Podróże w dzisiejszych czasach są trudniejsze"

Nie tylko Zanzibar zaprasza Polaków. Te kraje odwiedzisz bez kwarantanny i testu na koronawirusa

Zobacz video: Jak zaplanować tegoroczne wakacje?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości