Świat

Dżudda – miasto, które warto poznać. Sprawdź, jakie atrakcje warto odwiedzić

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk

Dżudda to miasto w Arabii Saudyjskiej będące centrum kulturalnym i handlowym całego kraju. To właśnie tam działa rafineria ropy naftowej, a do miasta wciąż przyjeżdżają zarówno poważni biznesmeni, jak i turyści z całego świata. Wycieczka do Dżuddy pozostawia wiele niezapomnianych wrażeń – sprawdź, dlaczego.

W Dżuddzie znajduje się kilka naprawdę wyjątkowych obiektów. Zaliczają do nich m.in. Kingdom Tower czy latarnia morska.

Co warto wiedzieć o Dżuddzie?

Dżudda powstała prawdopodobnie w 500 roku p.n.e. Założycielami miasta byli przybysze z Jemenu. Dżudda początkowo była małą osadą rybacką, lecz w 647 roku została portem, w którym zaczęli zatrzymywać się ludzie pielgrzymujący do Mekki. Wówczas miasto zaczęło nabierać znaczenia.

Miasto od zachodu otaczają Góry Sarawat oraz ogranicza Morze Czerwone. Nie ma tam żadnych dolin i rzek. Niedaleko Dżuddy położone są zatoki Sharm Salman i Sharm Ob’hur. W mieście panują wysokie temperatury przez cały rok, nawet w zimie. Klimat w Dżuddzie jest gorący i suchy, a średnia temperatura w lipcu wynosi 33℃, opady deszczu są niewielkie. Z tego powodu głównym problemem miasta są pożary oraz zanieczyszczenie powietrza.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dżudda znana jest głównie z tego, że działa tam rafineria ropy naftowej, stocznia, huta aluminium i walcownia żelaza. W Dżuddzie znajduje się również najważniejszy port handlowy i pasażerski Arabii Saudyjskiej. Jest on tuż po Rijadzie drugim największym centrum handlu, gdyż mieszczą się tam siedziby wielu największych saudyjskich firm. Jednak Dżudda jest także ośrodkiem kulturalnym kraju oraz punktem tranzytowym pielgrzymek do Mekki. Na początku XXI wieku w tamtejszym porcie przyjmowano ponad połowę importu Arabii Saudyjskiej.

Ilość przedsiębiorstw w Dżuddzie jest imponująca – zarejestrowano tam ponad 90000 firm. Do znaczących organizacji znajdujących się w Dżuddzie zalicza się m.in. Islamski Bank Rozwoju i Organizacja Praw Człowieka Arabii Saudyjskiej.

Jakie atrakcje czekają na turystów w Dżuddzie?

Do Dżuddy rokrocznie przyjeżdża wielu turystów. Miasto cieszy się dużym zainteresowaniem, a wśród dostępnych tu atrakcji znajduje się m.in. fontanna króla Fahda. Fontannę budowano od 1980 do 1985 roku, a ufundował ją król Fahd. Obiekt jest ogromny i widać go w całym mieście. Co ciekawe, w 1985 roku wpisano go nawet do "Księgi rekordów Guinnessa". Imponujące są nie tylko rozmiary fontanny, ale też i jej możliwości. Fontanna Fahda potrafi bowiem wypuszczać największy na świecie strumień wody, osiągający prędkość 350 km/h. Co więcej, waga wody w trakcie lotu wynosi ponad 18 ton, a elementem dodatkowo uatrakcyjniającym całe widowisko są halogeny, które oświetlają fontannę – a jest ich ponad 500.

Dżudda zachwyca turystów również ze względu na swoją architekturę. Dużą popularnością cieszy się jej historyczna część Al-Balad, czyli stare miasto. Można tam wciąż zobaczyć domy z bali oraz muzeum i ośrodek kultury mieszczące się w pałacu Naseef z XIX wieku. Stare miasto urzeka również swoim eklektyzmem. Nowoczesne drapacze chmur znajdują się tuż obok tradycyjnych targów. Na starym mieście wciąż odbywają się prace wykopaliskowe. Znajdują się tam liczne zabytki wpisane na listę UNESCO, do których zaliczają się m.in. Grobowiec Ewy i wiele meczetów, np. Al-Mimar, Bin Affana.

Dżuddę w Arabii Saudyjskiej uwielbiają również nurkowie. W wodach Morza Czerwonego mieszka wiele fascynujących stworzeń. Tamtejsze rafy koralowe wciąż nie są do końca spenetrowane, co stanowi dodatkową zachętę dla miłośników tego typu atrakcji. Oprócz tego koszty nurkowania w Arabii Saudyjskiej bywają niższe niż w wielu pozostałych częściach świata.

Dżudda - atrakcje miasta warte zobaczenia

W Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej znajdują się jedne z największych budynków na świecie, czyli Kingdom Tower oraz latarnia morska Dżudda. Kingdom Tower mierzy 1007 metrów. Wieżę zaczęto budować w 2013 roku, a końcowy termin zakończenia prac przewidziany został na 2019 rok. W Kingdom Tower oprócz hotelu, biura oraz luksusowych apartamentów znajdzie się również taras widokowy i będzie to najwyższy punkt obserwacyjny, jaki dotąd został wybudowany.

Latarnię morską w Dżeddzie wybudowano w 1990 roku i obecnie uznawana jest za najwyższą latarnię na świecie. Wieża ma charakterystyczne cylindryczne zwieńczenie i składa się ze stali i betonu. Wysokość konstrukcji wynosi 133 m. Światło latarni znajduje się nad punktem obserwacyjnym, a jego zasięg wynosi 46 km. Mimo iż budynek budzi duże zainteresowanie, to wciąż nie ma dostępu do szczegółowych opisów konstrukcji. Latarnia w Dżeddzie pełni także inną funkcję, gdyż to właśnie stamtąd zarządza się statkami poruszającymi się w porcie.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mohammed Riya/500px/Getty Images

Pozostałe wiadomości