Fidżi – tropikalny raj, który kurczy się pod wpływem zmian klimatycznych

Fidżi to wyspiarskie państwo - bajkowe miejsce z dziewiczymi plażami i niezwykłymi rafami koralowymi. Niestety, Fidżi dotkliwie odczuwa zmiany klimatu. Rosnący poziom wody oceanu powoduje, że powierzchnia kraju regularnie się kurczy. Przeciągające się fale upałów, coraz dłuższe okresy bez opadów, przerywane ulewami i nawałnicami zwiększają ryzyko pożarów.

Fidżi, wyspiarskie państwo położone pośrodku Australii i Oceanii, zajmuje 322 wyspy i wysepki o pochodzeniu wulkanicznym, z których tylko 110 jest zamieszkałych. Zewsząd otoczone rafami koralowymi dziewicze plaże to miejsca z jednej strony dziewicze, z drugiej dobrze rozwinięte turystycznie. Królestwo ryb, tytoniu, palm kokosowych i trzciny cukrowej, z upraw których utrzymują się rdzenni mieszkańcy.

Krajobrazy Fidżi dla wielu osób są wyobrażeniem wakacyjnego raju. Piękne plaże, bujna roślinność. Mieszkańcy jednak robią wszystko, aby świat usłyszał o Fidżi nie tylko jako o kraju, gdzie można spędzić wymarzone wakacje, a także miejscu, któremu zagraża podnoszenie się poziomu morza.

Dlaczego warto zobaczyć Fidżi?

Fidżi podzielone jest na dwa obszary, które różnią się między sobą stopniem rozwoju. Fidżi Północne to obszar dzikich plaż, obcy turystom, na którym żyją tylko rdzenni mieszkańcy wyspy. Z kolei Fidżi Południowe zaprasza podróżnych do ośrodków i domków turystycznych, jest bogate w rozległe plaże, rafy koralowe i niespotykane ryby.

Fidżi, chodź dalekie, jest chętnie wybierane jako kierunek wakacji miłośników egzotyki, lazurowych plaż i bajkowych widoków. To, co przyciąga turystów, to na pewno surowość i naturalność wysp, które utrzymują swój niepowtarzalny klimat, nie poddając się nowoczesnej infrastrukturze. Fidżi to również raj dla miłośników nurkowania . Bogate życie morskie i ogromne połacie raf koralowych zapraszają do malowniczego podwodnego świata. Co ciekawe, na plażach działają szkoły oferujące szybkie kursy nurkowania, otwarte zarówno na profesjonalistów, jak i amatorów. Bardzo często nurkowanie znajduje się również w ofercie zorganizowanych wycieczek. Podwodny świat to niewątpliwie jedna z głównych atrakcji wysp.

Wodna i bezgraniczna przestrzeń z pięknymi plażami to również miejsce idealne na surfing i windsurfing. Lokalne ośrodki umiejscowione na plażach Lovers Beach i Paradise Beach to miejsca z miękkim i białym piaskiem, idealne na odpoczynek.

Rozsmakuj się w tutejszej kuchni

Kuchnia Fidżi to królestwo ryb, owoców morza i owoców tropikalnych . Fidżyjczycy smak rodzimej kuchni wypracowali poprzez połączenie wpływów hinduskich z rodzimymi produktami. Mieszkańcy wyspy w około 50% to Hindusi, którzy do swojej kuchni na stałe wprowadzili kardamon, kurkumę, kminek i curry. Dzięki temu rodzime słodkie produkty w połączeniu z orientalnym smakiem przypraw tworzą niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju mieszankę. Smaki Fidżi dopełnia dostępny przez cały rok kokos . Palmy kokosowe stale rodzą owoce, które na świeżo wykorzystywane są w kuchni jako dodatek do dań lub jako chłodzący napój. Woda kokosowa to prawdziwy eliksir, obok którego nie może przejść obojętnie żaden odwiedzający to magiczne miejsce podróżnik.

Fidżyjczycy to specjaliści w podawaniu ryb, które są podstawą rodzimej kuchni. Serwowane po obróbce termicznej lub na surowo, uprzednio marynowane w mleku kokosowym i hinduskich przyprawach, sprawiają, że kuchnia Fidżi jest jedyna w swoim rodzaju.

Smak Fidżi to również świeże, egzotyczne owoce, które rosną nawet na przydrożnych drzewach. Soczyste i pachnące pomarańcze, banany, guava czy mango mają zupełnie inny smak niż ten znany z produktów importowanych.

Kuchnia Fidżi jest lekka, aromatyczna, ale też treściwa. Fidżyjczycy pracują głównie fizycznie, dlatego kompozycja dań musi zapewnić im maksymalne źródło składników odżywczych i energetycznych. Ryby zawsze podawane są z dodatkiem warzyw i owoców. Doprawiane naturalnymi przyprawami czynią kuchnią Fidżi zdrową i wyjątkową.

Fidżi – jakie ciekawostki w sobie skrywa?

Fidżi to kraj, w którym po raz pierwszy testowano tzw. pocztę rakietową, która polegała na wystrzeleniu ładunku rakietowego zawierającego przesyłki pocztowe. Po raz pierwszy pocztę w ten nietypowy sposób próbowano dostarczyć w 1902 roku, niestety próba ta zakończyła się niepowodzeniem.

Kobiety zamieszkujące Fidżi w 1963 roku otrzymały prawo do głosowania, ale dopiero w 1970 roku państwo uzyskało niepodległość, odchodząc spod panowania Wielkiej Brytanii. W dalszym ciągu wyspy uznają status Królowej Elżbiety II , a motto kraju brzmi: „Bój się Boga i czcij Królową”.

Kraj ten zamieszkiwany jest przez prawie 900 tysięcy mieszkańców, ale zaledwie 10% powierzchni całego kraju stanowi ląd .

Pozostałe ciekawostki:

  • jedną z atrakcji Fidżi jest chodzenie po rozżarzonych węglach,
    • płaca w minimalna na Fidżi to 2,5 dolara za godzinę,
      • najpopularniejszy alkohol na wyspach to piwo,
        • najpopularniejsze sporty to rugby, golf i krykiet,
          • tylko niecała połowa mieszkańców ma dostęp do Internetu,
            • języki urzędowe to angielski, fidżyjski i hindustani.

              Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości