Świat

Kłajpeda – piękne nadmorskie miasto na Litwie. Co warto zobaczyć?

Świat

Aktualizacja:

Kłajpeda to doskonały kierunek na urlop, zarówno dla grupy znajomych, par, jak i rodzin z dziećmi. To największe nadmorskie miasto Litwy, które jest urokliwe i bogate w atrakcje. Sprawdź, co warto zobaczyć.

Kłajpeda to jedno z największych miast na Litwie. Swój urok zawdzięcza morskiemu klimatowi, który z kolei sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Sprawdź, co warto zwiedzić w Kłajpedzie na Litwie.

Kłajpeda na Litwie – kilka słów o mieście

Jeśli wybierasz się na Litwę, musisz odwiedzić Kłajpedę. To miasto, które leży na wybrzeżu Morza Bałtyckiego nad Zalewem Kurońskim. I to właśnie morze w Kłajpedzie jest głównym powodem rozwoju całej turystyki. Miasto ma urokliwy charakter i klimat sprzyjający zdrowiu. W okolicy znajduje się wiele uzdrowisk. To interesujące miejsce, które warto odwiedzić z całą rodziną.

Zobacz także: Chorwacja na wakacje. Co zobaczyć w tym kraju?

Kłajpeda – atrakcje

Turystyka w Kłajpedzie jest bardzo rozwinięta, dlatego z pewnością nie będziesz się nudzić. Jednym z ciekawszych miejsc, które możesz odwiedzić samemu lub z całą rodziną, jest Litewskie Muzeum Morza, w którego skład wchodzi m.in. delfinarium. To miejsce, gdzie zobaczysz niezwykłe widowisko. Delfiny przedstawiają wiele ciekawych sztuczek, np. wysoko skaczą czy wrzucają piłki do kosza. Możesz także zwiedzić basen z delfinami, które pływają dość blisko szyby. Oprócz nich przebywają tam także foki. Muzeum morskie to również miejsce zamieszkania lwa morskiego. Delfinarium mieści się na końcu Mierzei Kurońskiej.

W mieście znajduje się też Park Rzeźb, w którym można znaleźć dzieła sztuki najważniejszych autorów litewskich.

Kłajpeda jest także miastem, w którym mają miejsce niezwykłe wydarzenia, szczególnie muzyczne . W maju rozpoczyna się Dzień Muzyki Ulicy, a także Jazz Festiwal na zamku. W czerwcu odbywa się Festiwal Karylionów (karylion z Kłajpedy jest największym instrumentem na Litwie). Z kolei w ostatnim tygodniu lipca ma miejsce morski festyn. To jedna z najważniejszych imprez w mieście, której towarzyszą regaty Baltic Sail. W tym czasie możesz podziwiać żaglowce z całego świata, a także różnorodne wystawy, pokazy i imprezy uliczne.

Kolejnym miejscem, które musisz odwiedzić, jest Dziedziniec Sztuk Pięknych, gdzie możesz podziwiać dzieła sztuki z drewna, a także ceramiki. Skosztujesz tutaj również regionalnych dań.

Jeśli chcesz poznać historię piwa, a także spróbować tego trunku, wybierz się do browaru. Warto skorzystać z promu w Kłajpedzie i zwiedzić Zalew Kuroński. To szansa na zobaczenie wydm, a także odetchnięcie czystym i zdrowym powietrzem.

Plaża i port w Kłajpedzie

Plaża w Kłajpedzie jest doskonałym miejscem na wypoczynek. Właściwie cała Mierzeja Kurońska jest atrakcyjna. Oddziela ona Bałtyk od Zalewu Kurońskiego. Mierzeja Kurońska to półwysep, który ma długość 97 kilometrów, dlatego warto zorganizować czas w taki sposób, aby zwiedzić chociaż jej część, ze względu na klify i piękną plażę. W samym zaś mieście znajduje się wiele ośrodków SPA, w których można odpocząć i skorzystać z zabiegów relaksujących.

Port w Kłajpedzie to najważniejsze miejsce tego miasta. To z niego wypływają statki do 65 krajów. Może on pochwalić się ogromną ilością przeładunków. Mówi się, że port w Kłajpedzie jest największą konkurencją Gdańska.

Starówka Kłajpedy

W samym centrum Kłajpedy znajduje się plac Teatralny , na którym mieści się fontanna z 1912 roku, dedykowana Simonowi Dachowi. Postać z fontanny nawiązuje do nieśmiałej Anusi, która jest bohaterką dzieła Simona Dacha, a także pieśni ludowej. To jeden ze znanych symboli tego miasta.

W okolicy stoi wiele starodawnych domów. Szczególnie ciekawą ulicą jest Aukštoji, gdzie znajdziesz kawiarnie i sklepy z pamiątkami. W centrum znajdują się także food trucki.

Na starówce warto zobaczyć także stary jacht Meridianas, który pełni funkcję pływającej restauracji. Będąc w Kłajpedzie, musisz zwiedzić także zamek Klaipėdos Pilis, w którym znajduje się niewielkie muzeum historyczne nawiązujące do fortecy. Miłośnicy zegarów mogą odwiedzić Muzeum Zegarów i Zegarków.

Kłajpeda – lotnisko i dojazd

Dojazd do Kłajpedy jest możliwy na wiele różnych sposobów. Najszybciej możesz dotrzeć tam samolotem. Międzynarodowe Lotnisko Połąga znajduje się niedaleko Kłajpedy, w odległości około 25 kilometrów. W Kłajpedzie jest także dworzec autobusowy. Do miasta z łatwością dotrzesz również samochodem i pociągiem.

Ceny w Kłajpedzie

Nad Bałtykiem ceny są dość wysokie, jak na kurort przystało. Jeśli chcesz zjeść krewetki, zapłacisz około 12 euro, za sałatkę zaś około 9 euro. Ceny zup wahają się między 2 a 5 euro. Wszystko zależy od miejsca, w którym chcesz zjeść obiad. Warto znaleźć mniejszą knajpę lub bar nad morzem.

Aby zwiedzić Mierzeję Kurońską promem, warto przygotować się na koszt niecałego euro. Z kolei wejście do delfinarium kosztuje 7 euro poza sezonem i 10 w sezonie dla osoby dorosłej. Zwiedzanie jachtu Meridiana będzie Cię kosztować jedno euro, chyba że skorzystasz z usług restauracji.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości