Świat

Zagraniczne wakacje – co zabrać do Chorwacji?

Świat

Aktualizacja:
Jorg Greuel/Getty Images

Turyści coraz chętniej podróżują za granicę, a jednym z bardziej lubianych miejsc jest Chorwacja. Polacy wybierają ten kraj ze względu na dość bliskie położenie, a także urokliwe krajobrazy, piękne plaże i czystą wodę. Chorwacja to również idealne miejsce do nurkowania.

Wiele osób wybierających się na zagraniczne wakacje zadaje sobie pytanie: co zabrać do Chorwacji, jakie ubrania się przydadzą i jak się spakować? Oczywiście wszystko zależy od tego, czy podróż odbywa się samochodem czy samolotem oraz czy będziemy nocować w hotelu czy na kempingu. Istotne jest także to, jak długi planujemy pobyt i czy czas w Chorwacji zamierzamy spędzać nad morzem, na plaży czy jednak czynnie – zwiedzając i poznając kraj. Wszystkie te aspekty należy wziąć pod uwagę, przygotowując się do wyjazdu i zastanawiając nad tym, co spakować do walizki.

Co zabrać na wyjazd do Chorwacji?

Planując zagraniczny wyjazd, warto zastanowić się, jakie rzeczy na pewno musimy zabrać, a co prawdopodobnie nie będzie potrzebne podczas wakacji. Dobrym sposobem na pakowanie walizek jest sporządzenie listy rzeczy do zabrania – daje to pewność, że o niczym się nie zapomni. W pierwszej kolejności należy zadbać o przygotowanie niezbędnych dokumentów – dowodu osobistego i paszportu. Noszenie obu tych dokumentów jednocześnie nie jest obowiązkowe, jednak warto to robić. Posiadanie paszportu może bowiem wiele ułatwić, np. pozwoli na skorzystanie z bezpłatnej pomocy medycznej w nagłej sytuacji. Przy wyjeździe turystycznym trwającym do 90 dni nie jest potrzebna wiza. Bardziej zapobiegliwi turyści zabierają ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można bez problemu wyrobić sobie w oddziale ZUS, a także ubezpieczenie Assistance, jeśli podróż odbywa się samochodem. O kwestie bezpieczeństwa warto zadbać stosunkowo wcześnie, załatwiając wszelkie niezbędne formalności. Jeżeli podróż ma odbywać się prywatnym samochodem, trzeba sprawdzić jego stan techniczny, uzupełnić płyny i przygotować pojazd do dłuższej drogi. O czym jeszcze należy pamiętać? Co zabrać do Chorwacji na wakacje? Na pewno dobrze wyposażoną apteczkę, ponieważ leki w Chorwacji są bardzo drogie. Powinny znaleźć się w niej leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, na ból gardła, kaszel, środek na oparzenia, alergię, maść na ukąszenia i ugryzienia owadów, a także inne niezbędne preparaty. Do apteczki należy również włożyć krem z filtrem.

Jakie ubrania do Chorwacji będą najlepsze?

Wakacyjna podróż kojarzy się zwykle ze słońcem, ciepłem, morzem i kąpielami. Wybierając się do Chorwacji, trzeba jednak przygotować się również na pogodowe niespodzianki w postaci chłodniejszych, burzowych i deszczowych dni. Na pewno przyda się sweter, bluza i długie spodnie. Ponieważ większość plaż Chorwacji jest usiana kamieniami, konieczny może okazać się zakup specjalnego obuwia. Buty do wody, z grubą podeszwą będą stanowiły odpowiednie zabezpieczenie przed kamieniami i jeżowcami. Jeśli w planach jest plażowanie, same klapki czy sandały mogą nie wystarczyć. Niezbędny będzie również strój kąpielowy i ręczniki plażowe. Pozostałe ubrania powinny być lekkie i wygodne, wybrane z myślą o ciepłych, letnich dniach.

Co zabrać do Chorwacji do jedzenia?

Wiele osób wybierających się za granicę chce skosztować tamtejszych potraw, poznawać inne smaki. Niektórzy jednak wolą jak najwięcej zaoszczędzić na jedzeniu, dlatego zamierzają spakować nieco zapasów z domu. Co wziąć ze sobą na wakacyjny wyjazd? Jeśli podróż odbywa się samochodem i można zabrać ze sobą lodówkę, dobrym rozwiązaniem będzie zapakowanie nieco wędlin, sera czy masła. W innej sytuacji lepiej postawić na dania gotowe, konserwy, kisiele, budynie, zupki chińskie oraz dżemy. Warto też wziąć herbatę, kawę, cukier i trochę przekąsek. Niektórzy zabierają w podróż wodę mineralną i napoje gazowane. Owoce lepiej kupić już na miejscu, wybierając świeże produkty z rozstawionych na targach straganów.

Jak się spakować do Chorwacji?

W Chorwacji przyda się wszystko, co ma związek z plażowaniem – dmuchane zabawki dla dzieci, parasole przeciwsłoneczne, kremy z filtrem UV, a także sprzęt do nurkowania. Warto zabrać ze sobą grubszy materac, aby można było usiąść lub położyć się na kamienistej plaży. Konieczne będą okulary przeciwsłoneczne i nakrycia głowy, zwłaszcza dla najmłodszych. Spakowanie innych rzeczy to już kwestia indywidualna, choć z całą pewnością przyda się aparat fotograficzny, ładowarka do telefonu, kosmetyki, klapki pod prysznic i dobra książka.

Często pada również pytanie: co zabrać do Chorwacji, euro czy kuny? Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie euro, a następnie zamiana ich na kuny już w Chorwacji. Oczywiście można też korzystać z karty kredytowej.

>>> Zobacz także:

Istria – malowniczy półwysep północnej Chorwacji

Namiot, kamper czy przyczepa? Jak zaplanować tegoroczne wakacje?

Wakacje za granicą. Do jakich państw możemy już teraz planować podróż?

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości