Olbia i bajkowe plaże Szmaragdowego Wybrzeża

Olbia
Fot. Peter Ludwig / EyeEm / Getty Images
Nie przemysłowa produkcja korka ani przetwórstwo ryb tak przyciągają turystów do Olbii na Sardynii. To przede wszystkim sąsiedztwo bajkowych plaż Szmaragdowego Wybrzeża jest powodem tak dużej popularności tego portowego miasta.

Kiedy chcemy wypocząć w Olbii na Sardynii, korzystamy z uroków szmaragdowych plaż. Kiedy pragniemy innych wrażeń, odwiedzamy na przykład grobowce z epoki brązu Tombe Dei Giganti lub inne zabytki Olbii, której historia sięga czasów starożytności.

Więcej:

Plaże Olbii i inne atrakcje

Od Szmaragdowego Wybrzeża (Costa Smeralda) Olbię dzieli zaledwie kilkadziesiąt kilometrów. Wybrzeże, które swoją nazwę zawdzięcza kolorowi morza, to około 50 kilometrów bajkowych plaż nad Morzem Tyrreńskim, wzdłuż północno-wschodniej części Sardynii. Poza urokami pogody i kąpielami w morzu plaże Sardynii niedaleko Olbii kuszą ośrodkami żeglarskimi oraz miejscami do uprawiania sportów wodnych . Niedaleko są także uzdrowiska. Dlaczego Olbia i plaże wokół tego miasta działają na turystów jak magnes? Przede wszystkim letników przyciąga ciepły śródziemnomorski klimat, dzięki któremu średnia roczna temperatura nie spada w Olbii poniżej 16℃. Powoduje to upalne lata, ale i łagodne zimy. Rekordowe odnotowane w tej okolicy temperatury sięgają 40℃. Opady zdarzają się bardzo rzadko. Choć sezon kąpielowy rozpoczyna się na Sardynii w maju, warto pojawić się tam już w kwietniu, kiedy na plażach jest mniej ludzi. Pływać w morzu można aż do października. W tym czasie ze Szmaragdowego Wybrzeża możemy dopłynąć na sąsiednią wyspę – górzystą Tavolarę, którą doskonale widać z plaż w okolicy Olbii. Poza korzystaniem z bajecznych plaż można się tam również powspinać i uprawiać trekking. Wynajęcie katamaranu lub jachtu w okolicy nie stanowi problemu. Dzięki temu zobaczymy m.in. harce delfinów w ich naturalnym środowisku. Nie będziemy mieli trudności, by dostać się do Olbii, ponieważ miasto posiada port lotniczy Olbia-Costa Smeralda , położony kilka kilometrów za jego rogatkami. W sezonie ląduje tam sporo samolotów z różnych miast Europy. Do Olbii można również dotrzeć promem, który dopływa do portu pasażerskiego Olbia-Isola Bianca.

Co warto zobaczyć w Olbii?

Olbia ma bardzo ciekawą i zróżnicowaną historię. Miasto założyli Fenicjanie, ale to Grecy doprowadzili do rozwoju ośrodka około VII wieku. Później okolice te zamieszkiwali Nuragijczycy, by następnie ustąpić miejsca Rzymianom, którzy znacznie podnieśli rangę tego portowego miasta. Dziś, przede wszystkim latem, stara część Olbii zamienia się w kolorowy deptak, rozbrzmiewający muzyką i wypełniony zapachami lokalnych przysmaków, których na Sardynii nie brakuje. Co warto zobaczyć w Olbii? Na pewno grobowiec olbrzymów, czyli Tombe Dei Giganti , pochodzący z czasów, gdy królowała tu cywilizacja nuragijska. Warto zorganizować wycieczkę z przewodnikiem, aby poznać historię i najważniejsze szczegóły tego miejsca i dawnej cywilizacji, która je stworzyła.

Następnie warto skierować się ku bazylice San Simplicio (Basilica di San Simplicio) z XI wieku , cennej pozostałości po średniowieczu, gdzie kilka wieków temu odnaleziono relikwie św. Symplicjusza. Stamtąd wybierzmy się do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Olbii, które zaprojektował Vanni Macciocco. Można oglądać je zupełnie za darmo.

Miejskie władze Olbii, odpowiedzialne za turystykę, doskonale wiedzą, w jaki sposób przyciągać gości. Już od maja odbywają się tu lokalne fiesty i święta, podczas których ogromnym powodzeniem cieszą się wyborne jedzenie oraz miejscowe wina . W maju w Olbii organizowane jest Sagra delle Cozze (Święto Małż), kiedy wino leje się strumieniami. W tym samym miesiąca odbywa się Festa di Sant’Angelo. W czerwcu z kolei możemy świętować Festa Della Madonna del Mare e di San Giovanni Battista, a w sierpniu Festa Della Vergine Assunta. Na wszystkich tych wydarzeniach powinniśmy spróbować lokalnej kuchni, bogatej w owoce morza – kalmary, małże i kraby. Popularne są również sery, w tym owczy ser casu marzu, do którego fermentacji używa się muszych larw.

Zobacz film: Filip Wróblewski i jego podróż po Ameryce Południowej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Najedzeni i zadowoleni możemy wyjechać poza miasto. Bardzo ciekawym miejscem w okolicach Olbii jest Park Narodowy Arcipelago della Maddalena, oddalony około 50 kilometrów od miasta . Znajduje się tam trzecia część roślinności całej Sardynii, czyli około 700 gatunków roślin, przede wszystkim jałowce, pistacje, wrzosy czy wilczomlecze, a także sosnowe lasy. Większa część parku to obszary morskie, gdzie można spotkać butlonosy, finwale i kaszaloty oraz charakterystyczne dla tego regionu ptaki – rybitwy rzeczne czy mewy śródziemnomorskie.

Zobacz także: Wrzosy – uprawa i pielęgnacja w domu. Kiedy przycinać wrzos w doniczce?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości