Świat

Zwiedzanie Nowej Zelandii – atrakcje, klimat i ciekawostki

Świat

Aktualizacja:
Nazar Abbas Photography/Getty Images

Nowa Zelandia to coraz popularniejszy kierunek turystyczny. Rosnące zainteresowanie tym krajem to zasługa ekranizacji książek J. R. R. Tolkiena. Zaletą Nowej Zelandii jest również łagodny klimat.

Odwiedzając Nową Zelandię, warto zobaczyć jej stolicę, którą jest Wellington. Na uwagę zasługują również miasta Christchurch i Queenstown. W Nowej Zelandii interesujące są też: Park Narodowy Tongariro, lodowiec Foxa czy góra Cooka.

Nowa Zelandia – położenie i klimat

Nowa Zelandia, tak jak Australia, jest jednym z najlepszych miejsc do życia. Słynie z pięknych widoków, cudów natury, wielokulturowości i wysokiego poziomu życia.

Znakiem rozpoznawczym Nowej Zelandii jest też łagodny klimat, który na Wyspie Północnej jest subtropikalny morski, a na Wyspie Południowej umiarkowany morski. Planując podróż na półkulę południową do Nowej Zelandii, należy być świadomym, że kraj ten położony jest w strefie sejsmicznej, na styku płyt tektonicznych. Jest to odczuwalne nie tylko poprzez powtarzające się trzęsienia ziemi. Można to zauważyć szczególnie w okolicach miasta Rotorua, które śmierdzi zgniłymi jajami. Mimo to przyciąga wielu turystów żądnych geotermalnych atrakcji. Poza tym należy pamiętać, że Nowa Zelandia to kraj, w którym pory roku występują dokładnie na odwrót do naszych. Gdy tam panuje lato, u nas trwa zima. Dlatego planując wakacje w Nowej Zelandii, najlepiej wyjechać pomiędzy październikiem a kwietniem.

Kolejnym symbolem Nowej Zelandii jest jej flaga, która jest podobna do flagi Australii i często z nią mylona.

Stolica Nowej Zelandii

Od 1865 r. stolicą Nowej Zelandii jest Wellington. Jest ono trzykrotnie mniejsze od Auckland, co nie zmienia faktu, że świetnie sprawdza się w roli najważniejszego miasta Nowej Zelandii. Znajduje się w centrum kraju, a dokładnie w południowej części Wyspy Północnej, dzięki czemu wszyscy mają do niego blisko. Architektura Wellington to połączenie głównych stylów XX i XXI wieku. Można tu dostrzec elementy stylu art déco, modernizmu i postmodernizmu. Atrakcją Wellington jest nabrzeże, gdzie można podziwiać miejscowy street art. Miejscem, które warto odwiedzić, będąc w stolicy Nowej Zelandii, jest główny plac miasta – Civic Square. Znajduje się na nim m.in. hala koncertowa Wellington Town Hall. Kolejną wartą uwagi atrakcją są domy mieszkalne z XIX wieku. Najstarszym budynkiem w mieście jest znajdujący się na Nairn Street The Colonial Cottage Museum z 1858 r.

Stolica Nowej Zelandii jest miejscem, w którym odbywają się przyciągające turystów festiwale. Przyjezdni zwiedzający Wellington mogą wziąć udział w New Zealand International Arts Festival, International Comedy Festival i The Wellington Folk Festival. Wydarzeniem ważnym dla miłośników muzyki jazzowej jest Wellington Jazz Festival.

Inne ciekawe miejsca w Nowej Zelandii

Rdzennymi mieszkańcami Nowej Zelandii byli Maorysi, o których więcej można dowiedzieć się w muzeach i wiosce o nazwie Te Whakarewarewatanga O Te Ope Taua A Wahiao. Jej mieszkańcy w dalszym ciągu kultywują tradycje przodków i z dumą opowiadają historię jedynej prawdziwej maoryskiej wioski, w której postęp cywilizacji nie miał i nie ma dużego znaczenia.

Będąc w Nowej Zelandii, warto udać się również do Christchurch. Jest to drugie co do wielkości miasto tego urokliwego kraju, w którym nie brakuje parków i zabytków. Znajduje się w nim np. założony w 1863 r. ogród botaniczny i Canterbury Museum, w którym zobaczyć można ekspozycje dotyczące wzornictwa w Nowej Zelandii, prezentujące historię ludzi z Canterbury i informacje na temat życia Maorysów przed kolonizacją.

Niemałą atrakcją dla przyjezdnych są rozległe czarne plaże (Piha Beach), znajdujące się ok. 40 km od Auckland. Jest to miejsce idealne do uprawiania surfingu. Podróżując po Nowej Zelandii, nie można zapomnieć o Milford Sound, które jest królestwem nowozelandzkich fiordów. Magnesem na turystów są też skały Pancake Rocks, które wyglądają niczym ułożone piętrowo naleśniki.

Miłośnicy dzieł J. R. R. Tolkiena powinni udać się do miasteczka hobbitów (Matamata), w którym kręcono sceny do „Władcy pierścieni” i trzech części „Hobbita”. Tymczasem zwolenników sportów usatysfakcjonuje wyprawa do Queenstown. Jest to najbardziej sportowe miasteczko na antypodach. Nazywane jest światową stolicę adrenaliny. Nie lada atrakcją dla miłośników zapierających dech w piersiach widoków jest Park Narodowy Tongariro (filmowy Mordor) i znajdujący się na zachodnim wybrzeżu Wyspy Południowej lodowiec Foxa. Na uwagę zasługuje również góra Cooka (3 754 m).

Czego możesz jeszcze nie wiedzieć o Nowej Zelandii?

Ciekawostkę stanowi fakt, że to właśnie Nowa Zelandia była pierwszym krajem, który dopuścił kobiety do wyborów parlamentarnych w 1893 roku. Pierwszy lot samolotem to również osiągniecie obywatela Nowej Zelandii. Richard William Pearse 31 marca 1902 r. pokonał samolotem 91 m nad polem w okolicach Timaru. Nowozelandczykiem był też Edmund Hillary, czyli pierwszy człowiek, który zdobył Mount Everest.

W Nowej Zelandii na sprzedaż wystawiono… całe miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu.

>>> Zobacz także:

Atrakcje turystyczne Gradaca – chorwackiego miasteczka na Riwierze Makarskiej

Wakacje bez problemów. Jak się uchronić przed przykrymi niespodziankami?

6 greckich wysp na bezpieczne wakacje 2020

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości