Mozambik. Atrakcje, zwiedzanie, bezpieczeństwo

Mozambik zwiedzanie
Kypros/Getty Images
Mozambik to kraj leżący w południowo-wschodniej Afryce. Są tu organizowane safari, jest także możliwość nurkowania w jednym z najpiękniejszych podwodnych miejsc na Ziemi. W parkach narodowych żyją egzotyczne zwierzęta. Warto jednak pamiętać, że poziom bezpieczeństwa jest tu niski i są rejony, do których nie należy podróżować.

Zwiedzanie Mozambiku to przede wszystkim wyprawy safari, nurkowanie i podziwianie dzikiej przyrody. Warto jednak zwrócić uwagę również na stolicę, w której eklektycznej zabudowie odnaleźć można echo dawnej portugalskiej kolonii.

Mozambik – informacje podstawowe

Mozambik znajduje się nad Oceanem Indyjskim, w południowo-wschodniej Afryce. Graniczy z Malawi, Zimbabwe, Tanzanią, RPA, Zambią i Suazi. Kraj jest nawadniany przez pięć głównych rzek:

  • Zambezi (największa),
    • Limpopo,
      • Rovuma,
        • Incomati,
          • Save.

            Waluta Mozambiku to metical, MZN (1 metical wynosi 100 centavo). Dolar kosztuje ok. 70 MZN.

            Językiem urzędowym Mozambiku jest portugalski, choć ludność porozumiewa się m.in. w rdzennych dla Mozambiku językach makua, tsonga, lomwe i innych. Portugalski jest drugim językiem dla około połowy populacji.

            Mozambik przez setki lat był portugalską kolonią, a niepodległość zdobył w 1975 r. W latach 1977–1992 rozgrywała się na jego terenie wojna domowa.

            Wyjazd do Mozambiku

            Aby pojechać na wycieczkę do Mozambiku , trzeba mieć wizę. Turystyczna wiza jest wydawana na 30 dni, a jej ważność można przedłużyć o kolejne 30 dni w urzędzie imigracyjnym.

            Wiza jednokrotna kosztuje ok. 70 dolarów amerykańskich. Wykupuje się ją w konsulatach Mozambiku (w Berlinie i Rzymie są najbliższe, w Polsce nie ma takiego urzędu), a także na przejściach granicznych z Mozambikiem.

            Mozambik – bezpieczeństwo

            Zgodnie z danymi na 2018 r. polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do najbardziej niebezpiecznych rejonów Mozambiku, jeśli nie są konieczne. Na całym terenie kraju trzeba zachować szczególną ostrożność, szczególnie w dużych skupiskach ludzi.

            Według polskiego MSZ północ Mozambiku jest wyjątkowo niebezpieczna. Ministerstwo odradza podróż szczególnie do prowincji Cabo Delgado, regionu Palma, Macomia, Mocimboa da Praia.

            Polski MSZ ostrzega także, że Mozambik jest krajem o wysokim poziomie przestępczości . Częste są ataki z użyciem broni palnej. Zdarzają się także napady na plażach ośrodków turystycznych. Trzeba pamiętać, aby nie wychodzić po zmroku, a podczas jazdy samochodem blokować drzwi i okna.

            Zagrożenia zdrowotne w Mozambiku obejmują cholerę, malarię i HIV/AIDS. Opieka medyczna jest płatna.

            Klimat Mozambiku

            W Mozambiku panuje klimat tropikalny z dwiema porami roku:

            • porą deszczową, trwającą od października do marca,
              • porą suchą, trwającą od kwietnia do września.

                Pogoda w Mozambiku zależy także od wysokości nad poziomem morza oraz bliskości oceanu. Im bliżej oceanu, tym klimat wilgotniejszy. W porze deszczowej często zdarzają się cyklony.

                Przyrodnicze atrakcje Mozambiku

                Największą atrakcją Mozambiku jest z pewnością dzika przyroda, sawanny, na których żyją słonie, nosorożce, lwy, żyrafy, hieny i wiele innych zwierząt.

                Safari w Mozambiku są organizowane między innymi w Wielkim Parku Transgranicznym Limpopo, który obejmuje parki narodowe w Mozambiku, RPA i Zimbabwe, np.: Park Narodowy Limpopo, Park Narodowy Zinave, Park Narodowy Banhine, Rezerwat Słoni Maputo. Dzięki temu, że zniesiono na tym terenie ogrodzenia oddzielające poszczególne kraje, zwierzęta mogą swobodnie migrować.

                Park Narodowy Bazaruto to największy morski park narodowy Oceanu Indyjskiego. Jest uznawany za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania nie tylko w Mozambiku , ale i na świecie.

                Wojna domowa w Mozambiku wywołała zniszczenia na terenie kilku parków narodowych, m.in. w Parku Narodowym Banhine i Gorongosa.

                Mozambik – co warto zobaczyć?

                Stolica Mozambiku to Maputo. To niemal 1,5-milionowe portowe miasto, którego niektóre budynki zaprojektował sam Gustave Eiffel. Jest położone na zachodnim brzegu zatoki Maputo, nad Oceanem Indyjskim. W mieście króluje portugalska architektura kolonialna, art deco i brutalizm. Warto tam zobaczyć:

                • Muzeum Historii Mozambiku w Maputo,
                  • Muzeum Historii Naturalnej,
                    • centralny dworzec kolejowy, jeden z najpiękniejszych dworców na świecie, zbudowany w latach 1908–1916,
                      • Associação Núcleo de Arte – centrum artystyczne, w którym odbywają się wystawy sztuki mozambickich malarzy, rzeźbiarzy i twórców ceramiki,
                        • Ogrody Tuduru – jeden z niewielu parków w centrum miasta, dawniej nazywany Ogrodem Vasco Da Gamy,
                          • przy placu Niepodległości: katedrę Niepokalanego Poczęcia, ratusz Maputo z 1947 r. w stylu neoklasycystycznym, Żelazny Dom zaprojektowany przez Gustave’a Eiffela.

                            Ciekawym miejscem jest koralowa wyspa Mozambik , połączona z lądem 3-kilometrowym mostem. Przez wieki była ośrodkiem handlowym. Na północy wyspy znajdują się: Kamienne Miasto, Forteca Świętego Sebastiana, zbudowana w 1508 r., oraz kaplica Nossa Senhora de Baluarte .

                            Zobacz także:

                            Zobacz wideo: Piotr Wojtasik i nocne zwiedzanie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie

                            Dzień Dobry TVN

                            Autor: Adrian Adamczyk

                            podziel się:

                            Pozostałe wiadomości