Świat

Kioto – atrakcje i ciekawe miejsca, do których warto się udać po przyjeździe do Japonii

Świat

Aktualizacja:

Miasto Kioto nie jest oczywistym punktem wycieczek i wielu turystów na jego zwiedzanie poświęca wyłącznie jeden dzień. W miarę możliwości warto jednak wybrać się tu na znacznie dłużej, aby bliżej przyjrzeć się tradycjom i kulturze Japonii i najlepiej zachowanym budynkom jeszcze sprzed okresu II wojny światowej. Poznaj ciekawostki o Kioto oraz informacje o atrakcjach oraz zabytkach, które warto zobaczyć na własne oczy.

Kioto to dawna stolica Japonii , do dziś miasto uznawane jest za centrum kulturalne całego państwa. Co roku odwiedza je masa turystów z różnych krajów świata, którzy zachwycają się niepowtarzalną atmosferą, pięknymi świątyniami i zapierającymi dech w piersiach widokami. Japońskie Kioto to wyjątkowe miejsce na mapie, które przyjezdnym pozwala na zapoznanie się nie tylko z nowoczesną architekturą i sztuką, ale, przede wszystkim, z historycznymi zabytkami i miejscami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobacz, jakie atrakcje oferuje odwiedzającym miasto i przygotuj plan podróży , który nie pozwoli ci przegapić żadnej z nich.

Jak dostać się do Kioto?

Warto pamiętać, że w Kioto nie ma własnego międzynarodowego lotniska , dlatego planując wycieczkę do miasta należy poszukać innych możliwych połączeń autobusowych lub kolejowych. Z Tokio kursuje tu wiele pociągów ekspresowych, odjeżdżających nawet co pół godziny. Pociągiem można dojechać tu również bezpośrednio z lotniska Osaki lub Kansai. Rozbudowana struktura transportu publicznego pozwala na naprawdę szybką i przyjemną podróż, dzięki której można będzie poznać jeszcze lepiej japońską kulturę i tradycję. Miasto Kioto zachwyci nawet najbardziej wymagających podróżnych.

Ciekawostki o Kioto

Jak na jedno z miast przynależących do ogromnego obszaru metropolitalnego, w Kioto można dostrzec znaczne różnice w architekturze miasta . Trudno znaleźć tu wyjątkowo duże zabudowania, a całe miasto składa się z raczej niskich budynków, co ma duży wpływ na jego rozległość. Miasto zajmuje dużą powierzchnię, przy czym to właśnie brak drapaczy chmur jest jednym z czynników budujących niepowtarzalną atmosferę Kioto. Zdarza się, że część turystów nie zdaje sobie sprawy, że miasto przez ponad tysiąc lat było stolicą Japonii , a tym samym centrum wszystkich wydarzeń politycznych i gospodarczych. Sama nazwa miasta w języku japońskim oznacza „stolica”. W Kioto można zobaczyć największą liczbę zabytków historycznych i kulturalnych, które zachowały się od początku ich powstania. To jedyne z tak znaczących miast Japonii, które nie zostało zbombardowane podczas II wojny światowej.

Kioto – ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Rokuon-ji, czyli Złoty Pawilon

Najbardziej rozpoznawalny budynek w Tokio. Złoty Pawilon jest świątynią zen. Obecna budowla pochodzi z 1955 roku. Rokuon-ji to obowiązkowy punkt wycieczki po Kioto. Budynek w całości pokryty jest złotem i pięknie mieni się w słońcu. Na uwagę zasługuje również staw znajdujący się w pobliżu oraz otaczający pawilon oryginalny ogród w japońskim stylu.

Ginkaku-ji, czyli Srebrny Pawilon

Wyjątkowa budowla, otoczona równie wyjątkowym ogrodem. Została wybudowana na zlecenie szoguna Ashikagi Yoshimasy, współcześnie uznawana jest za świątynię miłosierdzia. Początkowo Ginkaku-ji miał być posrebrzany, nigdy jednak nie zrealizowano tego założenia. Mimo to nazwa Srebrny Pawilon pozostała.

Ryōan-ji i kamienny ogród

To jedna z buddyjskich świątyń w Kioto, znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim znajdującemu się na terenie obiektu kamiennemu ogrodowi, który służy do medytacji zen. Kamienny ogród składa się z piętnastu dużych głazów porośniętych mchem. Ziemia dookoła nich posypana jest drobnym żwirem, który jest starannie grabiony. Ze względu na duże zainteresowanie turystów, obecnie trudno tu o wyciszenie i spokój, jednak właśnie dla takich celów powstało to miejsce.

Dzielnice gejsz w mieście Kioto

Ponto-chō, Kamishichiken, Gion Kōbu, Gion Higashi i Miyagawa-chō nazywane są kwartałami gejsz. To właśnie w tych pięciu dzielnicach Kioto można spotkać gejsze, które co roku organizują festiwale i przedstawienia teatralno-taneczne , w których mogą wziąć udział również odwiedzający miasto turyści. W Ponto-chō od 1872 roku organizowany jest festiwal tańca Kamogawa Odori, z kolei w Gion Kōbu znajduje się najpopularniejsza herbaciarnia w Japonii o nazwie Ichiriki.

Las bambusowy Sagano w dzielnicy Arayashima

Las bambusowy stał się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Kioto. To również jedna z wizytówek Japonii . Niezwykłe miejsce, które oczarowuje swoim wyglądem i niepowtarzalnością. Wstęp jest całkowicie darmowy, a dla odwiedzających wydzielona jest wąska ścieżka, z obu stron otoczona dużymi łodygami bambusów.

Zamek Nijō

Jedno z miejsc w Japonii, w których można na własne oczy zobaczyć tzw. „słowiczą podłogę” , skrzypiącą przy każdym kroku. Szoguni chronili się w ten sposób przed nieproszonymi gośćmi. Zamek otoczony jest również pięknym ogrodem, wartym zwiedzenia.

Stare Miasto w Kioto

Stare Miasto w japońskim Kioto złożone jest z wąskich uliczek i głównie drewnianych zabudowań, ma jednak niesamowitą atmosferę. Przy okazji wizyty w mieście warto się tam wybrać i bliżej przyjrzeć architekturze.

Zobacz także: Japońska gościnność jakiej nie zna świat

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości