Świat

Co warto zobaczyć w hiszpańskim Alicante? Historia i zabytki miasta

Świat

Aktualizacja:
GettyImages-984117598.jpg

Alicante (Hiszpania) to duże walońskie miasto, usytuowane w południowo-wschodniej części państwa. Wizytówką i najsłynniejszą turystyczną atrakcją Alicante jest starożytna warownia Castillo de Santa Bárbara, która została wykuta we wzgórzu, przy którym leży miasto.

Przez wieki hiszpańskie Alicante znajdowało się pod rządami Fenicjan, Rzymian, Aragończyków, a także Francuzów. Obecnie jest jedną z największych metropolii regionu Walencji. Przyciąga turystów nie tylko wieloma zabytkami, które koniecznie trzeba zwiedzić. Alicante to także szerokie i piaszczyste plaże, a temperatura wody latem jest tak wysoka, że bywa równa temperaturze powietrza.

Zobacz także: 

Zwiedzanie Barcelony - jakie atrakcje turystyczne i zabytki warto zobaczyć?

Alicante – historia i współczesność

Alicante to miasto wchodzące w skład autonomicznej wspólnoty Walencji , usytuowane przy brzegu Morza Śródziemnomorskiego, w południowo-wschodniej części kraju. Miasto jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Położone jest u stóp zabytkowej fortecy z IX w. n.e., wykutej w litej skale sięgającej prawie 170 metrów wysokości n.p.m. Obecnie forteca jest jedną z największych, historycznych atrakcji Alicante . Przed rozważeniem, co zwiedzić w tym mieście, warto wpierw poznać jego niezwykle ciekawą historię.

W regionie Alicante znajdowały się osady handlowe już w czasach wczesnej starożytności – ok. 5000 – 3000 lat p.n.e. Tutejsze plemiona iberyjskie rozwijały się pod wpływem kupców fenickich i greckich, którzy w X wieku p.n.e. zakładali w tych miejscach osady. Szacuje się, że to dzięki ich wpływowi tutejsze ludy poznały alfabet, sztukę wyrabiania narzędzi z żelaza i posługiwania się kołem garncarskim. Około VII i VI wieku p.n.e. o terytoria wschodniej Hiszpanii ubiegały się siły rzymskie i kartagińskie. Istnieją hipotezy, jakoby początek współczesnego miasta Alicante był zawdzięczany Hamilkarowi Barkasowi, ojcu słynnego dowódcy kartagińskiego, który z wojskami przeprawił się przez Alpy – Hannibala. Hamilkar miał założyć w Alicante fortecę – Acra Leuce (pl. „Biały Szczyt” lub „Biała Góra”), która jednak nie przetrwała do dzisiaj.

Zajęte początkowo przez wojska kartagińskie miasto Alicante u końca III w. p.n.e. zostało podbite przez Rzymian. Miastu nadano nazwę Lucentum. Wraz z inwazją Wizygotów i upadkiem miasto popadło w ruinę. Wizygoci ustąpili jednak panowania nad miastem w VIII wieku na skutek inwazji Maurów, którzy rządzili południowymi i wschodnimi terytoriami Półwyspu Iberyjskiego aż do XIII wieku. To w tym czasie została wybudowana wspomniana warownia na wzgórzu przylegającym do obecnego Alicante – Castillo de Santa Bárbara (pierwotnie forteca nazywała się Banu-lQatil, co oznacza uszną małżowinę – metafora określa kształt góry, w której wybudowano warownię). Zastanawiając się, co warto zobaczyć w Alicante , podziwianie twierdzy zarówno wewnątrz, jak i krajobrazów z wysokości, wydaje się być koniecznym elementem wycieczki po tym mieście.

Średniowiecze i nowożytność nie były mniej dynamiczne dla Alicante. Miasto znajdowało się w Królestwie Aragonii, za czasów Napoleona było objęte panowaniem francuskim. Na początku XX wieku Alicante nie było relewantnym miastem. Po I wojnie światowej miasto zaczęło się jednak odradzać. Rozwijał się przemysł i rolnictwo. Od lat 50.–60. XX wieku Alicante przeżywa rozkwit związany z turystyką, co znacznie wpłynęło na kondycję finansową miasta.

Współcześnie aglomeracja miejska Alicante liczyć może nawet 450 tysięcy osób , a samo miasto ponad 330 tysięcy mieszkańców, co czyni je drugim, największym co do wielkości populacji miastem hiszpańskiej Walencji. Na znajdującym się w tym miejscu Uniwersytecie w Alicante uczy się 27 tysięcy studentów. Alicante jest również siedzibą Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

Alicante – co warto zobaczyć? Plaże i atrakcje turystyczne miasta

Będąc w Alicante, nie sposób nie odwiedzić licznych zabytków miasta. Oprócz wspomnianej warowni warto zobaczyć barokowy kościół Basílica de Santa María, wzniesiony na ruinach dawnego meczetu między XIV a XVI wiekiem. Podobną genezą cechuje się katedra Concatedral de San Nicolás de Bari z XVII wieku. Nie tylko architektura sakralna miasta zasługuje na uznanie. Przepięknie wygląda m.in. ratusz miejski, wzniesiony w 1760 roku, jeszcze w stylu barokowym. Na uwagę zasługuje także Muzeum Sztuki XX wieku (hiszp. Museo de Arte de Siglo XX), w którym można podziwiać prace m.in. samego Pabla Picassa czy Salvadora Dalego.

Dla entuzjastów wypoczynku w ciepłej temperaturze i przy morskich falach przewidziane są aż trzy piaszczyste plaże . Alicante, ze względu na położenie geograficzne, to miejsce idealne na letnie wakacje. Średnie temperatury dzienne w lipcu i sierpniu wynoszą tutaj 25–26℃. Jest więc przyjemnie ciepło, ale nie skwarnie. W gorące dni dodatkowym atutem jest możliwość kąpieli w Morzu Śródziemnomorskim. Temperatura wody latem zbliżona jest do temperatury powietrza – wynosi ok. 25℃.

Więcej: 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości