Świat

Chorwacja na wakacje. Co zobaczyć w tym kraju?

Świat

Aktualizacja:
Chorwacja

Na urlop w Chorwacji z roku na rok decyduje się coraz więcej Polaków. Nic dziwnego, bo ten piękny kraj jest idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek. Co warto zobaczyć, będąc w Chorwacji?

Chorwacja, kraj leżący w południowej Europie nad Morzem Adriatyckim od lat kusi turystów z całego świata pięknymi plażami, idealną pogodą i licznymi zabytkami. Chorwacja jest też wciąż konkurencyjna cenowo w porównaniu z innymi europejskimi państwami. Pozostaje jedna kwestia do wyjaśnienia. Jeśli decydujemy się na urlop w Chorwacji , jakie miejsca warto tam zobaczyć?

Zobacz też: Co warto zwiedzić w Paryżu? Najważniejsze zabytki i atrakcje >>> 

Chorwacja – Makarska

Riwiera Makarska to jedno z miejsc najchętniej wybieranych przez lokalnych i zagranicznych turystów. Miasto Makarska jest największym kurortem turystycznym na Riwierze Makarskiej i w całej Chorwacji. Na Riwierze Makarskiej panuje klimat śródziemnomorski – średnia roczna temperatura to 20℃. Podczas ciepłych i suchych miesięcy letnich temperatura waha się w granicach 27℃. Riwiera Makarska jest popularnym miejscem wypoczynku od lat 60. ubiegłego wieku. To ponad 60 kilometrów plaż, malownicze zatoczki i urokliwe miejscowości.

W samym mieście znajduje się kilka ciekawych zabytków, m.in. pochodzący z XVII wieku klasztor franciszkański czy katedra św. Marka z drugiej połowy XVII wieku. Makarska słynie też z życia nocnego – istnieje tu wiele barów i klubów, a turyści bawią się do białego rana. To miasto jest też dobrą bazą wypadową do Splitu i Dubrownika.

Zobacz też:  Jerozolima – atrakcje w mieście Boga wszystkich ludzi >>> 

Jakość infrastruktury turystycznej na Riwierze Makarskiej jest na dobrym poziomie i cały czas się rozwija. W mieście działa wiele hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater. Zakwaterowanie w Chorwacji , na Riwierze Makarskiej i w innych popularnych turystycznych miejscach to często właśnie prywatne domy wynajmowane turystom.

Chorwacja – Istria

Istria jest półwyspem leżącym w północnej części Morza Adriatyckiego. Znaczna część Istrii leży w granicach Chorwacji . Niewielka część należy do Słowenii, a znajdujące się na północy miasto Muggia przypada Włochom. W Istrii panuje śródziemnomorski klimat, dlatego jest chętnie wybieranym kierunkiem wakacyjnym. Istrię charakteryzuje piękna pogoda, piaszczyste, zadbane plaże i typowo śródziemnomorska roślinność . Ta część Chorwacji słynie też z uprawy drzewek oliwnych i ciągnących się kilometrami winnic.

Chorwacja – Dubrownik

Dubrownik jest perłą europejskiej architektury. Całe stare miasto jest na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO . Starówka jest zachowanym w całości układem urbanistycznym średniowiecznego ośrodka miejskiego otoczonego obronnymi murami. Jest ona unikatem w skali Europy. W tym niezwykle popularnym mieście powstawały takie superprodukcje jak „Gra o Tron” . Stare miasto było Stolicą Siedmiu Królestw. Dzisiaj wielu turystów z całego świata właśnie z tego powodu odwiedza to historyczne miasto.

Zobacz też: Kamienne miasto Montepulciano – Włochy i jej malownicza kwintesencja >>> 

Chorwacja – wyspy

Nie wszyscy wiedzą, że Chorwacja ma prawie 700 wysp i 389 wysepek – w tym 47 zamieszkałych. Na Morzu Śródziemnym więcej wysp ma tylko Grecja. Wyspami o największej liczbie mieszkańców są: Krk, Korcula, Brac i Hvar. Z kolei na wyspie Świętego Andrzeja według najnowszych danych mieszka tylko jedna osoba . Inne wyspy, których liczba mieszkańców nie przekracza 10 osób to Kornat, Vele Srakane i Male Srakane.

Chorwacja – stolica

Najwięcej turystów decyduje się na urlop nad Morzem Adriatyckim. Jednak warto jest też zajechać do Zagrzebia, stolicy kraju . Powinniśmy przespacerować się historycznymi dzielnicami Gornji Grad, Donji Grad i Kaptol – jest tam wiele zabytków. To m.in. kościół św. Marka, piękny barokowy kościół św. Katarzyny, pałac Vojkoviciów czy dwór archidiecezjalny z XVIII wieku. Zagrzeb to też centrum kulturalne kraju – działa tu wiele galerii i muzeów posiadających cenne zbiory. W stolicy Chorwacji można też odwiedzić osobliwe Muzeum Zerwanych Związków . Jego kolekcja składa się z przedmiotów, które kojarzą się z nieudanymi relacjami.

Zobacz też: Morze Martwe – lecznicza kąpiel w Morzu Martwym, której nigdy nie zapomnisz >>> 

Chorwacja – dojazd własny

Wielu turystów z Polski decyduje się na wyjazd do Chorwacji samochodem. Ci, którzy wybierają się z zachodniej Polski, najczęściej podróżują autostradami przez Niemcy, Austrię i Słowenię. Mieszkańcy centralnej i wschodniej Polski decydują się na trasy w różnych wariantach – przez Czechy, Słowację, Austrię, Węgry i Słowenię. Droga na trasie Czechy – Austria – Słowenia przez Cieszyn, Brno, Wiedeń, Graz i Maribor jest jedną z najszybszych i najbardziej komfortowych. Jej długość od polskiej do chorwackiej granicy wynosi nieco ponad 600 km. Dojazd zajmie około 8 godzin.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości