Świat

Au Pair - program, dzięki któremu można przeżyć przygodę życia

Świat


Młodzi ludzie wyjeżdżają za granicę, by mieszkają z goszczącą rodziną, której pomagają w opiece nad dziećmi. Jednocześnie mogą poznawać język i kulturę oraz podróżować. Na tym polega system Au Pair. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć udział w programie? Mówiły o tym jego uczestniczki.

Au Pair in America powstał w latach 80. ubiegłego wieku z inicjatywy Amerykańskiego Instytutu Studiów Zagranicznych i jest najstarszym tego typu programem na świecie. Działa w ponad 60 krajach, także w Polsce. Co roku korzysta z niego ok. 4 tys. osób, które marzą o przeżyciu czegoś niezwykłego.

Założenia programu

Głównym zadaniem au pair jest opieka nad dziećmi swojej rodziny goszczącej, dbanie o ich dobre samopoczucie i bezpieczeństwo oraz wspieranie w codziennych obowiązkach.

Zajmowałam się dwoma chłopcami, jeden miał dwa lata, drugi - cztery. Mieszkałam w Texasie u farmera, chodziliśmy co tydzień do kościoła, dzięki czemu poznałam inną kulturę

- opowiadała w studiu Dzień Dobry TVN Weronika Waldon, uczestniczka programu.

W zamian otrzymuje się kieszonkowe, własny pokój, wyżywienie oraz dodatkowe wsparcie finansowe, umożliwiające uczestnictwo w kursach na lokalnej uczelni (college’u lub uniwersytecie).

Rodzina goszcząca

Uczestnik programu nie trafia do przypadkowych ludzi.

Au pair wybiera sobie rodzinę goszczącą, a rodzina goszcząca wybiera sobie au pair. Każdy musi się zgodzić na ten układ

- wyjaśniła koordynatorka wyjazdów, Natalia Czajkowska.

A co jeżeli po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych okaże się, że nie dogadujemy się z naszymi gospodarzami? Można ich wymienić.

Jednak zanim do tego dojdzie, polecamy porozmawiać szczerze z rodziną goszczącą, bo najważniejsza jest komunikacja w takim programie

- poradziła Natalia.

Program jest kontrolowany przez Departament Stanu, dzięki czemu jest bezpieczny - rodziny goszczące przechodzą rozmowy kwalifikacyjne, a ich domy są sprawdzane.

Wiele korzyści

Korzyści z wyjazdu to przede wszystkim: znaczna poprawa znajomości języka angielskiego, poznanie kultury i codziennego życia Amerykanów, możliwość zwiedzania USA i udział w zajęciach na amerykańskich uczelniach. Poza tym zyskuje się na samodzielności, pewności siebie i zaradności, można też rozwinąć swoje pasje i zainteresowań. Wielu osobom program pomógł w wyborze ścieżki kariery zawodowej.

Program trwa 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o 6, 9 lub 12 miesięcy

- zaznaczyła uczestniczka au pair, Magdalena Kozak.

Warunki uczestnictwa

Jest to program przeznaczony dla osób od 18. do 26. roku życia, które ukończyły szkołę średnią i przepracowały min. 200 godzin opiekując się dziećmi (np. jako babysitter). Wskazane jest również posiadanie prawa jazdy.

Należy też znać język angielski w stopniu komunikatywnym

- podkreśliła Natalia.

Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić aplikację online oraz przejść rozmowę kwalifikacyjną z konsultantem i rodziną goszczącą.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości