Świat

Ateny. Zabytki, atrakcje, pogoda

Świat

Aktualizacja:

Ateny to miasto o bogatej historii, ze światowej klasy zabytkami starożytności. Było najważniejszym miastem starożytnej Hellady. Obecnie jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Europie, przyciąga niemal 5 mln turystów rocznie. Można tam obejrzeć miejsca ciekawe nie tylko dla miłośników historii.

Zobacz także: Grecja - co warto zobaczyć, first czy last minute?

Ateny leżą na równinie pomiędzy Morzem Egejskim a czterema wzgórzami. Były jednym z największych i najbardziej znanych miast-państw starożytności. O ich bogatej historii świadczą liczne zabytki.

Ateny: pogoda

Na pogodę w Atenach ma wpływ klimat subtropikalny typu śródziemnomorskiego. Lato w Atenach jest długie i ciepłe, a zima łagodna. Między czerwcem a wrześniem średnie temperatury w dzień wynoszą ok. 29–34℃, a w nocy ok. 20℃. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń i wtedy za dnia średnia temperatura wynosi ok. 13℃, a w nocy ok. 7℃.

Historia Aten

Historia Aten sięga czasów paleolitu. W połowie II tysiąclecia p.n.e. na tym terenie powstała warownia na wzgórzu Akropolis. Starożytne Ateny miały agorę, areopag (sąd), liczne świątynie. Były bardzo silnym miastem-państwem, które wpływało na całą Helladę. Wprowadzono w nim ustrój demokracji bezpośredniej.

Ateny były w swej długiej historii zależne od Macedonii, Rzymu, Turcji. Przetrwały najazdy Herulów i Wizygotów, a także atak Wenecjan w XVII wieku. Wiele starożytnych budynków Aten zostało wtedy zniszczonych.

Ciekawe miejsca Aten

Plaka to dzielnica Aten , w której są najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne. Znajduje się ponad agorą, u stóp Akropolu. Zabudowa dzielnicy to kamienice z XVIII w., często stojące na starożytnych fundamentach. Bywa nazywana „sąsiedztwem bogów” ze względu na bliskość świątyń Akropolu.

Ateny – zabytki Akropolu

Plan zwiedzania Aten byłby niepełny bez ateńskiego Akropolu. Był znanym miejscem kultu w czasach starożytnych. Znajdował się tu cały kompleks świątynny z najsłynniejszą pinakoteką starożytności oraz budowlami służącymi za wzór dla późniejszych – np. propylejami.

Obecnie Akropol jest jedną z największych atrakcji Aten . W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz także: Kokkino Nero – polska wioska w Grecji: atrakcje turystyczne, plaże, pogoda

Najsłynniejsze budowle na ateńskim Akropolu:

 • Partenon – świątynia Ateny Dziewicy z lat 447–432 p.n.e., uznawana za najdoskonalszy przykład budynku zbudowanego w porządku doryckim,
 • Erechtejon – świątynia poświęcona Atenie i Posejdonowi, uznawana za jeden z najdoskonalszych przykładów architektury porządku jońskiego, obecnie zrekonstruowana, słynne kariatydy są zastąpione odlewami (część oryginałów można zobaczyć w pobliskim muzeum),
 • Apteros – świątynia Ateny Nike w porządku jońskim, obecnie zrekonstruowana,
 • Propyleje ateńskie – brama wejściowa ateńskiego Akropolu, nigdy nieukończona,
 • Pinakoteka ateńska – najsłynniejszy i najstarszy zbiór dzieł sztuki starożytnej, obecnie zachowała się tylko część murów.

Zwiedzanie ateńskiego Akropolu warto uzupełnić o wizytę w nowym (powstałym w 2009 roku) Muzeum Akropolu. Znajdują się tam fragmenty budowli, rzeźby i przedmioty odnalezione na terenie Akropolu.

Atrakcje turystyczne w Atenach

W Atenach zbudowano także największy odeon starożytności. Odeonem nazywa się budowlę przeznaczoną do występów teatralnych i muzycznych. Ateński Odeon Heroda Attyka znajduje się na południowo-zachodnim stoku Akropolu. Mieścił 5–6 tys. widzów i przykryty był dachem z cedru, poprawiającym akustykę. Nawet dziś odeon jest wykorzystywany do występów muzycznych. Tylko w czasie koncertów można go zobaczyć od środka.

Ciekawym miejscem w Atenach jest agora ateńska, najsłynniejsza agora starożytności. Obecnie znajdują się na niej m.in.:

 • Stoa Attalosa – zrekonstruowany portyk, w którym mieści się Muzeum Agory,
 • Hefajstejon – świątynia Hefajstosa, jedna z najlepiej zachowanych dzieł starożytnych architektury greckiej.

 • Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach była największą świątynią czasów starożytnych. Do naszych czasów dotrwało jedynie 15 kolumn.

Jednym z najlepiej zachowanych zabytków Aten jest z kolei Wieża Wiatrów. To ośmiokątna wieża zegarowa stojąca na forum rzymskim. Powstała ok. I–II wieku p.n.e. Na każdej z ośmiu ścian znajduje się relief przedstawiający osiem wiatrów oraz zegar słoneczny.

Ateny – zwiedzanie muzeów

W Atenach znajduje się aż 80 muzeów. Oprócz wymienionych Muzeum Akropolu i Muzeum Agory, warto odwiedzić także Narodowe Muzeum Archeologiczne. Jest wymieniane wśród 10 najważniejszych muzeów na świecie. Jest największym muzeum w Grecji.

Ciekawe muzea ateńskie znajdują się w dzielnicy Plaka. Są to np.:

 •  Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej,
 •  Żydowskie Muzeum Grecji,
 •  Muzeum Instrumentów Muzyki Popularnej.

Zobacz także: Kuchnia grecka - najważniejsze potrawy i desery

Plaże w Atenach

Na terenie Aten znajduje się kilka plaż. Im jednak dalej od centrum miasta, tym mniej miejskich zanieczyszczeń i tłumów.

Plaże w Atenach i okolicach:

 •  S Beach (w dzielnicy Voula),
 •  Kavouri beach (w dzielnicy Vouliaghmeni),
 •  Akti Vouliaghmeni (ma publiczną, bezpłatną część i prywatną, płatną),
 •  Astir Beach (bardzo droga, prywatna plaża),
 •  Voula Beach,
 •  La Limanakia (za Atenami).

Ateny i okolice – co warto zobaczyć

 • Będąc w okolicy Aten , warto udać się na malownicze Wyspy Sarońskie. Z Aten są organizowane rejsy na poszczególne wyspy.
 • Warto zwiedzić także choćby niektóre słynne miejsca na Półwyspie Peloponeskim, np. Korynt, Spartę czy Mykeny.
 • W okolicach Aten zlokalizowany jest także Pireus, najważniejszy port starożytności.

Zobacz także: Wyspa Santorini w Grecji – plaże, zwiedzanie, klimat, ceny

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości