Świat

Polscy podróżnicy zwiedzili USA śladami ulubionych filmów: "To był idealny w naszym życiu moment"

Świat

Aktualizacja:

75 dni podróży pełnych wrażeń, 32 stany, 20 tys. pokonanych kilometrów i mieszkanie w pożyczonym vanie. Ania i Michał Ratajscy chcieli poczuć smak wolności, postawili wszystko na jedną kartę, zainwestowali oszczędności i w dwa miesiące objechali USA śladami kultowych filmów. O swojej niezwykłej wyprawie małżeństwo opowiedziało w Dzień Dobry Wakacje.

W dwa miesiące dookoła USA

Anna i Michał Ratajscy pochodzą z Rybnika. Ona jest magistrem dietetyki, on pracuje jako tłumacz języka angielskiego. Pewnego dnia postanowili spełnić swoje marzenie i wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Aby do tego doszło, Michał po rozmowach z szefem wziął dwumiesięczny urlop, a Ania po kilku latach pracy odeszła z firmy.

To był idealny w naszym życiu moment - ze względu na pracę, że nie mamy jeszcze potomstwa, więc stwierdziliśmy, albo teraz, albo nigdy. Robimy to, realizujemy i chcemy jak najwięcej

- opowiada Anna Ratajska.

Postawili wszystko na jedną kartę, zainwestowali w wyprawę swoje wszystkie oszczędności – cała podróż na dwie osoby kosztowała ich ok. 30 tys. złotych.

Czasami człowiek musi, inaczej się udusi, po prostu musieliśmy jechać

- wspomina ze śmiechem Michał Ratajski.

Ich podróż po USA rozpoczęła się z początkiem kwietnia 2019 roku i trwała 75 dni.

Podróż śladami filmów

Głównym motywem była podróż śladami kultowych filmów. Oboje uwielbiają bowiem amerykańskie produkcje i byli ciekawi, gdzie powstawały.

Po Stanach Zjednoczonych podróżowali vanem pożyczonym od znajomego, o istnieniu którego dowiedzieli się dopiero na miejscu. Prowizorycznie przerobili samochód tak, by można było w nim spać, gotować i podróżować w miarę komfortowych warunkach. Dzięki temu byli niezależni od hoteli czy restauracji.

Mieliśmy tam swój materac, prysznic przenośny, kuchenkę gazową, wszystko, co potrzeba do życia. Wyszliśmy poza strefę komfortu, dzięki temu obniżyliśmy koszt, mogliśmy zwiedzić więcej

- podkreśla Anna Ratajska.

Para odwiedziła m.in.: Californię, Nevadę, Utah, Nowy Meksyk, Texas, Alabamę, Florydę, Indianę, Mississippi, Virginię, Arizonę, Ohio, Nowy York i New Jersey.

Podczas podróży państwo Ratajscy odnaleźli sporo miejscówek z ulubionych filmów, takich jak "Forrest Gump", "Rocky", "Django", "Skazani na Shawshank", "Edward Nożycoręki", "Kevin sam w domu", "Easy Rider", "Thelma i Louis" czy "8 mila".

Oboje byli zaskoczeni gościnnością i otwartością Amerykanów, których spotykali po drodze.

Znikąd aranżowały się sytuacje, gdzie mogliśmy kogoś odwiedzić, zobaczyć, jak te rodziny żyją (...). To historie, które zostaną z nami na zawsze

- zapewnia Michał Ratajski.

Jak przygotować dziecko do pierwszej podróży? Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Przez trzy lata zwiedzał Amerykę Południową bez planu podróży: "Wyznaczyłem sobie tylko kierunek"

Zbudowali jacht w ogródku, a potem popłynęli nim do Kanady. Poznajcie niezwykłą historię braci Natanek

Dawid zjechał Afrykę… ciężarówką! Czy była to wyprawa jego życia?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości