Podróże

Największe atrakcje wyspy Skopelos. Co oferuje turystom?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
PHOTO BY DIMITRIOS TILIS/Getty ImagesWyspa Skopelos

Skopelos to najbardziej zielona z greckich wysp. Nie jest tak popularna, jak Korfu czy Santorini, turyści mogą więc liczyć na większy spokój i intymność. Ma jednak prawdziwie idylliczny charakter, zważywszy na zieleń drzew, która wtapia się w błękit morza. Ponad połowa wyspy jest pokryta dziewiczym sosnowym lasem. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Miasto Skopelos, będące jednocześnie stolicą wyspy, zachwyca ciekawą architekturą, która stanowi połączenie różnych stylów.

Turyści odwiedzający Skopelos mogą liczyć na przepiękne plaże, malownicze zatoki i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Urokliwe białe domki tworzą charakterystyczny grecki klimat. Osoby, które lubią zwiedzać i odkrywać relikty przeszłości, z pewnością nie będą nudzić się na wyspie. Spora liczba kaplic, klasztorów i innych zabytków sprawia, że z powodzeniem można zaplanować kilka dni wędrówki. Z wieloma miejscami związane są greckie mity dotyczące bogów, co wpływa na mistyczny klimat wyspy.

Skopelos – co warto tam zobaczyć?

Lotnisko położone najbliżej Skopelos znajduje się na sąsiedniej wyspie – Skiathos, która oferuje transport promem. Odkrywając wyspę, turyści mogą liczyć na wiele atrakcji, począwszy od zapoznania się z lokalną kulturą i sztuką poprzez rozrywkę w klubach nocnych po ciekawą architekturę. Które miejsca zasługują na szczególną uwagę?

  • Miasto Skopelos – atrakcje stolicy, znanej również jako Chora, to przede wszystkim niesamowita architektura i specyficzny klimat. To niewielkie miasteczko ulokowane w północnej części wyspy ma charakter dawnej osady. Ciasno położone domy tworzą labirynt uliczek, po których można spacerować godzinami. W architekturze widać wpływy weneckie, macedońskie i neoklasycystyczne. Stolica rozciąga się wokół średniowiecznego zamku ze wspaniałym widokiem na Morze Egejskie. Obecnie zachowały się jedynie pozostałości budowli. Warto zdecydować się na wspinaczkę w stronę ruin, aby móc po drodze podziwiać niesamowity widok na zatokę i port. Ciekawym punktem jest Muzeum Folkloru, które znajduje się w odrestaurowanej rezydencji z XX wieku. Można w nim zobaczyć bardzo bogatą kolekcję eksponatów.
  • Klasztory – zwiedzanie Skopelos nie byłoby pełne bez wizyty w przynajmniej jednym z zabytkowych klasztorów mieszczących się na wyspie. W samej stolicy znajduje się ich ponad 100. Na uwagę zasługują przede wszystkim Zoodochos Pigi, zachwycający złotym wnętrzem Chrisso i XVIII-wieczny kościół Panagia Eleftherotria. Warto odwiedzić także ufortyfikowany, wenecki klasztor Episkopi, który nie został dokończony z powodu inwazji tureckiej. Najpiękniejszy widok na wyspę rozpościera się ze skał, na których znajduje się klasztor Evangelistria. Został on założony w XIV wieku przez mnichów z Athos. Chcąc odwiedzić obiekty położone w najciekawszych miejscach, należy przygotować się na długą wędrówkę, która jednak zaowocuje widokami zapierającymi dech w piersiach.
  • Kaplica Agios Ioannis – to jedna z najważniejszych atrakcji Skopelos. Znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy, w regionie Kastri. Kaplica została zbudowana na ponad 100-metrowej skale, tuż przy morzu. We wnętrzu obiektu można trafić na kilka ikon i dawnych kościelnych akcesoriów.
  • Grobowce Sendoukia – to jeden z najbardziej tajemniczych i trudnych do zobaczenia zabytków. Grobowce znajdują się na najwyższym szczycie wyspy – górze Delphi. Wspinaczka przez sosnowe lasy nie należy do łatwych, dlatego niewielu turystów decyduje się na nią. Grobowce zostały wykute w litej skale, obok zaś leżą masywne kamienne blaty. Panuje kilka teorii na temat ich powstania – część badaczy twierdzi, że odpowiadają za to piraci, inni zaś, że Rzymianie. Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na całą wyspę.

Skopelos – najpiękniejsze plaże

Ceny na Skopelos są zbliżone do europejskich, jednak wiele zależy od sezonu, w którym przyjeżdża się na wyspę. W najpopularniejszych miesiącach kwoty mogą być nieco wygórowane. Skopelos to raj dla plażowiczów. Dzięki mniejszej liczbie turystów niż na sąsiednim Skiathos można liczyć na większą przestrzeń i spokój. Które z plaż należą do najpiękniejszych?

  • Agios Konstantinos – znana również jako Glyfoneri. Plaża leży w północnej części wyspy i należy do jednej z najpopularniejszych z uwagi na bliskość miasta, nieskazitelną wodę i biały piasek. Warto zjawić się tutaj wczesnym rankiem, aby podziwiać wschód słońca.
  • Aggeletou – plaża zlokalizowana jest w północno-wschodniej części wyspy, w pobliżu wioski Glossa. Wokół znajdują się imponujące skały, a całe wybrzeże ma dość dziki charakter.
  • Chlia Stefani – to kolejna plaża w północnej części Skopelos. Urzeka białym piaskiem, jasnymi skałami i sosnowym zapachem. Niestety jest dostępna wyłącznie drogą morską.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Do zobaczenia w Grecji

Do zobaczenia w Grecji
Do zobaczenia w Grecji
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: PHOTO BY DIMITRIOS TILIS/Getty Images

Pozostałe wiadomości