Podróże

Lekcja historii w Wiączeminie Polskim. Dlaczego warto odwiedzić Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego?

Podróże

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Tomasz Zubilewicz
Piękne zakątki Mazowsza
Piękne zakątki Mazowsza Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Wiączemin Polski to wyjątkowy punkt na turystycznej mapie naszego kraju. W niewielkiej miejscowości znajduje się Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego, prezentujący zabudowę dawnych osad Olendrów. W Dzień Dobry Wakacje liczne uroki tego miejsca odkrywał Tomasz Zubilewicz.

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego to nie lada atrakcja dla osób, które pragną nieustannie poszerzać swoją wiedzę. Wizyta w obiekcie może okazać się namacalną lekcją historii dla całej rodziny, a wszystko to za sprawą nawiązujących do olenderskiej kultury budynków i sprzętów. Osadnicy przybywający z Fryzji i Flandrii upodobali sobie te rejony w połowie XVI wieku.

- Oni tutaj przyjechali dlatego, że mieli problemy religijne na swojej ziemi. Byli pacyfistami i nie mogli nosić broni, nie mogli brać udziału w wojnach. Wyniosło ich do Polski - zauważył dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Leonard Sobieraj. Dodał też, że Olendrzy przez setki lat zasiedlali polskie tereny wzdłuż Wisły. Opuścili je dopiero po II wojnie światowej.

Dlaczego warto odwiedzić Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego?

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego znajduje się w pobliżu Płocka. Można go odwiedzać przez cały rok. W jego skład wchodzi siedem obiektów, w tym szkoła, kościół, budynki gospodarcze i stodoła, w której natrafić można na pamiętający czasy przedwojenne wóz. To jednak niejedyne atrakcje, które czekają na przybywających do Wiączemina Polskiego turystów. Miłośnicy słodkich specjałów także znajdą tu coś dla siebie.

- Jeżeli przyjadą państwo do nas na rowerach czy samochodami, proszę pytać okolicznych mieszkańców o powidła z buraka cukrowego. Nigdzie indziej prawdopodobnie ich nie znajdziemy. Technologia wyrobu buraczanych powideł to spadek po Olendrach - zapewnił etnograf Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Grzegorz Piaskowski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Tomasz Zubilewicz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości