Podróże

Sarajewo – zabytki, atrakcje, ciekawostki

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Co zwiedzić w Sarajewie

Sarajewo to europejskie, a jednak egzotyczne miasto o długiej, bogatej i trudnej historii. Można w nim odnaleźć wpływy orientalne i europejskie, a także zwiedzić synagogi, kościoły, cerkwie i meczety.

Sarajewo to stolica Bośni i Hercegowiny. Kojarzy się z wojną – I wojną światową, do której pretekstem był zamach w Sarajewie – oraz z wojną domową z lat 90. XX w. Coraz częściej staje się jednak celem wycieczek.

Sarajewo – temperatura, klimat

Sarajewo leży w samym centrum Bośni i Hercegowiny, w kotlinie rzeki między szczytami Alp Dynarskich. Jest położone w strefie klimatu kontynentalnego. Oznacza to duże amplitudy roczne, czyli ciepłe lata i mroźne zimy. Bliskość Adriatyku mogłaby złagodzić klimat Sarajewa, jednak nie dzieje się tak ze względu na otoczenie gór. W najcieplejszym miesiącu – lipcu – średnia temperatura wynosi ok. 20℃.

Sarajewo – wojna, bezpieczeństwo

Od zakończenia wojny domowej w Bośni i Hercegowinie oraz oblężenia Sarajewa minęło ponad 20 lat, jednak w wielu miejscach widać ślady działań wojennych. Ślady po kulach na budynkach czy charakterystyczne, sarajewskie róże (miejsca, gdzie zginęło co najmniej 3 osoby są oznaczone czerwoną żywicą) wpisane są w architekturę miasta.

W Sarajewie nie ma zagrożenia terrorystycznego. Natomiast ważne jest, by nie planować wycieczek po nieoznakowanych szlakach, lasach, bez przewodnika oraz jazdy samochodem po nieutwardzonych i nieużywanych drogach. W nieuczęszczanych miejscach nadal można trafić na niewypały i nierozbrojone miny.

Atrakcje Sarajewa

Najważniejszym miejscem na mapie Sarajewa jest Stare Miasto. Dzielnica położona jest we wschodniej części miasta. Na wschodzie starówki można obejrzeć architekturę nawiązującą do tradycji tureckich, natomiast na zachodzie – austro-węgierskich. Podczas zwiedzania Sarajewa warto zajrzeć do Muzeum Narodowego Bośni i Hercegowiny. Najcenniejszym zabytkiem tej instytucji jest żydowska hagada z 1350 r.

Sarajewo – zwiedzanie zabytków

Na Starym Mieście Sarajewa znajduje się wiele budynków religijnych – muzułmańskich, rzymsko-katolickich, żydowskich, prawosławnych – i przykładów bośniackiej architektury, a także hoteli. Najważniejsze zabytki to:

  • gotycka katedra Serca Jezusowego (Sarajewska Katedra) z XIX w. z pomnikiem Jana Pawła II przed wejściem, największa katedra w Bośni i Hercegowinie;
  • Sobór Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIX w., największa cerkiew w Sarajewie i jedna z największych na Bałkanach;
  • Stara Synagoga w Sarajewie z XVI w., w której są obecnie odprawiane nabożeństwa Żydów sefardyjskich;
  • Meczet Cesarski – najstarszy meczet w Sarajewie, pierwszy, drewniany budynek pochodził z XV w.;
  • ratusz w Sarajewie z XIX w.

Co warto zobaczyć w Sarajewie?

Ciekawym miejscem w Sarajewie jest targ Baščaršija , nazywane sercem Starego Miasta. To główne targowisko w mieście, działające od XV w. Na środku okrągłego targu stoi charakterystyczna studzienka, pozostałość po jednym z pierwszych w Europie systemów wodociągowych.

W pobliżu tętniącego życiem targowiska znajduje się meczet Gazi Husrev-bega z XVI w. To jeden z ważniejszych zabytków architektury muzułmańskiej na Bałkanach i centrum społeczności islamskiej Bośni i Hercegowiny. Tuż obok jest Medresa Seldžukija, szkoła muzułmańska pochodząca z XVI w. Jej dach jest pokryty ołowianymi płytkami.

Morića Han to ostatni karawanseraj w Sarajewie i jedna z atrakcji w okolicach słynnego targowiska. Karawanseraj to zajazd dla karawan, najczęściej budowany w pobliżu szlaków handlowych w krajach arabskich, Azji Środkowej i Persji. Oryginalny budynek pochodził z XVI w., przetrwał wiele pożarów, także takich, które wymagały całkowitej rekonstrukcji i istnieje do dzisiaj. O tym karawanseraju wspomina piosenka (sevdalinka, tradycyjny rodzaj muzyki ludowej Bośni i Hercegowiny), wykorzystana w filmie "Ojciec w podróży służbowej" Emira Kusturicy.

Sarajewo – narty

Ze względu na charakterystyczne umiejscowienie w dolinie pośród gór, Sarajewo jest dobrym miejscem na uprawianie narciarstwa zjazdowego. Okoliczne szczyty to:

· Treskavica (2088 m).

· Bjelašnica (2067 m),

· Jahorina (1913 m),

· Trebević (1627 m),

· Igman (1502 m).

Ośrodki narciarskie znajdziemy np. w Bjelašnicy, Igmanie, Jahorinie.

Sarajewo – ciekawostki

Najstarsze zabytki Sarajewa, wytworzone przez przedstawicieli kultury butmirskiej, pochodzą z czasów neolitycznych. Tereny dzisiejszego Sarajewa zamieszkiwali także Ilirowie – starożytny, indoeuropejski lud epoki żelaza.

Ciekawą atrakcją Sarajewa jest Przekorny Dom. Obecnie stoi niedaleko targu Baščaršija. Był jednak dwukrotnie przenoszony z miejsca na miejsce, gdyż właściciel nie zgadzał się na jego zburzenie. Najpierw stał tam, gdzie planowano wybudować meczet Hadž, później dokładnie w miejscu, gdzie obecnie stoi ratusz. Dom jest przykładem tradycyjnej bośniackiej architektury.

Burzliwa historia Sarajewa sprawiła, że bardzo duże powierzchnie zajmują nekropolie. Cmentarz żydowski na stokach góry jest drugim po praskim najstarszym żydowskim cmentarzem Europy. Równie malowniczy widok przedstawia Alifakovac, cmentarz muzułmański.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Kot podróżnikŹródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Nor Safariny Ahmad/Getty Images

Pozostałe wiadomości