Podróże

Rostock – atrakcje turystyczne. Co warto tam zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Rostock, Niemcy

Rostock leży nad rzeką Warnow, około 12 kilometrów od jej ujścia do Morza Bałtyckiego. Miasto to jest chętnie odwiedzane przez niemieckich i zagranicznych turystów.

Miasto Rostock ma wiele do zaoferowania turystom. W Rostocku znajduje się wiele cennych zabytków, które przyciągają zarówno niemieckich podróżnych, jak i obcokrajowców. Nazwa miasta oznacza miejsce leżące w delcie rzeki.

W XV Rostock był jednym z najbogatszych miast należących do Hanzy. W XIX i XX wieku Rostock dynamicznie się rozwijał dzięki produkcji parowców i samolotów. Strategiczne położenie spowodowało, że miasto podczas II wojny światowej zostało prawie całkowicie zniszczone. W późniejszych latach udało się odbudować starówkę na wzór oryginału. Po wojnie Rostock leżał na terenie NRD – w tym czasie znów odrodził się tu przemysł.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Rostock – zabytki

Najbardziej interesujące zabytki miasta znajdują się przy ujściu rzeki Warnow. Na zwiedzanie dzisiejszej starówki warto poświęcić co najmniej kilka godzin. Rostock wyróżnia się dobrze zachowanymi umocnieniami, które powstały jeszcze w średniowieczu. Mury obronne w tamtym czasie miały długość około 3 kilometrów. Do miasta można było się dostać przez jedną z 20 bram. Średniowieczne umocnienia były następnie przebudowywane, a część z nich została rozebrana. Ucierpiały też one mocno podczas II wojny światowej. Do dzisiaj zachował się jedynie niewielki ich fragment – możemy zobaczyć części murów i cztery bramy: Steintor, Kuhtor, Monchentor i Kröpeliner Tor. Mimo że są to tylko niewielkie pozostałości po oryginalnych budowlach, możemy sobie łatwo wyobrazić, jak potężne było to miasto w dalekiej przeszłości.

W Rostocku warto też przejść się na Plac Uniwersytecki. To bardzo popularne miejsce spotkań wśród lokalnych mieszkańców. Lubią tu spędzać czas na świeżym powietrzu i wypoczywać w pobliskim parku. Uniwersytet w Rostocku powstał na początku XV wieku. Dzisiejszy budynek instytucji pochodzi z XIX wieku. Został on zbudowany w stylu neorenesansowym.

Kolejnym miejscem, gdzie chętnie spędzają czas wolny mieszkańcy Rostocka, jest Nowy Rynek. Często są tu organizowane festiwale i uliczne koncerty. wyróżnia się tu fontanna z pomnikiem mewy i budynek ratusza zbudowanego pierwotnie w stylu gotyckim. Nowa fasada powstała w XVIII wieku.

Zarówno Plac Uniwersytecki, jak i Nowy Rynek na co dzień tętnią życiem. Jeśli chcemy nieco odpocząć od tłumu, powinniśmy udać się na rynek znajdujący się na dawnym Starym Mieście. Możemy pospacerować uliczkami, przy których stoją urokliwe, niskie domki. W tej okolicy znajduje się wyróżniający się na tle innych zabudowań Kościół świętego Piotra wybudowany w stylu gotyckim. Z wieży znajdującym się w budynku możemy podziwiać panoramę Starego Miasta. W centrum Rostocka znajduje się również inny ważny zabytek – Kościół Mariacki. W środku znajduje się zabytkowy zegar liczący sobie prawie 550 lat.

Stocznia w Rostocku

Kiedyś Rostock był ważnym miastem, w którym prężnie rozwijał się przemysł stoczniowy. Wielu mieszkańców Rostocka pracowało dla stoczni. Po zjednoczeniu Niemiec ośrodek stracił niestety na znaczeniu, co wiązało się z utratą pracy przez wiele osób. W latach 90. dziesiątki tysięcy mieszkańców opuściło Rostock w poszukiwaniu pracy w innych, bogatszych regionach Niemiec. Stocznie w Rostocku jednak, mimo niesprzyjających warunków, przetrwały. Dziś funkcjonują trzy – Neptun Stahlbau, Sunseeker Europe, AKER Warnow Werft. Zajmują się one produkcją statków.

Rostock – atrakcje dla dzieci

Rostock to miasto, które można polecić rodzinom z dziećmi. Jest ono bezpieczne i uporządkowane. Maluchom najbardziej będzie się podobać wizyta w lokalnym ogrodzie zoologicznym. Jest to największy tego typu obiekt na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Niemczech. Park zoologiczny zajmuje aż 56 hektarów. Dzieci i ich rodzice mogą podziwiać ponad 250 gatunków zwierząt. Łącznie znajduje się tam ponad 2000 osobników.

Rostock – plaża

W Rostocku lub jego okolicy znajduje się też kilka plaż. Najpopularniejsza, zarówno wśród mieszkańców jak i turystów, jest Warnemünde. Plaża tam jest szeroka, piaszczysta i ciągnie się przez 15 kilometrów. W Warnemünde możemy również spacerować zadbaną promenadą i zobaczyć latarnię morską. Plaża, zwłaszcza w weekendy i w sezonie wakacyjnym, tętni życiem – znajdziemy przy niej wiele restauracji i kawiarenek, w których ciężko znaleźć wolne miejsce. Najlepszym pomysłem na obiad jest popularna bułka ze świeżą rybą, czyli fischbrotchen. Jeśli zaś szukamy odpoczynku od tłumu, powinniśmy się wybrać na plażę Strand Markgrafenheide – jest ona znacznie spokojniejsza niż Warnemünde.

Rostock – jak dojechać

Jeśli mieszkamy w północno-zachodniej Polsce, możemy wybrać się do Rostocka na weekend. Podróż z Poznania zajmuje około 5 godzin. Jeśli zaś mieszkamy nieco dalej od niemieckiej granicy, możemy polecieć samolotem do Hamburga. Z miasta regularnie kursują autobusy do Rostocka.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: totororo/Getty Images

Pozostałe wiadomości