Podróże

Rennes – historia, atrakcje, przyroda. Co warto zobaczyć w Rennes?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
David Tomlinson / Getty ImagesRennes

Rennes to miasto będące stolicą Bretanii – krainy położonej na północnym zachodzie Francji, na Półwyspie Bretońskim. Turystów przyciągają do niego przede wszystkim liczne zabytki, sztuka i duch minionych epok.

Rennes to miasto malowniczo położone u zbiegu dwóch rzek – Ille i Vilaine. Przed wiekami zostało ono założone przez Galów, a później skolonizowane przez Rzymian. W ciągu dziesięciu wieków swojego istnienia Rennes zyskało sporo bezcennych zabytków architektury, wiele uznanych na całym świecie ośrodków naukowych i miejsc związanych ze sztuką.

Historia Bretanii i Rennes

Obszar stanowiący współczesną Brytanię w starożytności był rzymską Armoryką – krainę tę zamieszkiwali Celtowie, przede wszystkim Brytowie, wypierani z Kornwalii przez Anglów oraz Sasów germańskiego pochodzenia. Około V–VI wieku Armoryka znalazła się we władaniu Franków.

W IX wieku w związku z nieustającymi walkami król Franków, Karol Wielki, utworzył na granicy Bretanii marchię, która miała chronić teren przed najazdami z zewnątrz.

W średniowieczu Bretania została jednym z lenn Korony francuskiej. W 1297 roku zyskała rangę księstwa, a w 1532 roku król Francji, Franciszek I, oficjalnie włączył Bretanię do Korony francuskiej.

W międzyczasie, od około XV wieku, Bretania zyskała duże znaczenie na arenie międzynarodowej i bardzo się wzbogaciła. Stało się to w głównej mierze dzięki uprawom lnu oraz konopi.

W czasach rewolucji francuskiej Bretania była miejscem licznych powstań rojalistycznych, niezwykle brutalnie pacyfikowanych przez wojska Republiki.

Rennes – klimat i przyroda Bretanii

Okolice Rennes pełne są rozległych zielonych terenów, torfowisk, wrzosowisk, krystalicznie czystych jezior, skalistych linii brzegowych, pięknych plaż z jasnym piaskiem. W takich okolicznościach przyrody żyje wiele gatunków zwierząt, m.in. wydry, trytony, węgorze, ślimaki. Przy wybrzeżach Bretanii spotkać można również delfiny.

Ze względu na bliskość Atlantyku w Bretanii panuje klimat oceaniczny. Powietrze jest bardzo wilgotne. Przez około 200 dni w roku w Rennes pada deszcz. Charakterystyczne dla tego obszaru są bardzo silne zachodnie wiatry. Powodują one dość częste sztormy oraz bardzo silne przypływy i odpływy.

Sezon turystyczny w Bretanii przypada na lipiec i sierpień, chociaż trzeba mieć świadomość, że i wtedy nie jest tutaj upalnie. Latem maksymalna temperatura powietrza nie przekracza 20℃, natomiast średnia temperatura wody to około 15℃.

Rennes – najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne

Rennes to miasto z bardzo bogatą historią, która uwidacznia się w wielu bezcennych zabytkach. Atrakcjami, których nie można przegapić, są:

  • budynek Parlamentu Bretanii – zlokalizowany przy placu de la Palais. Budynek w stylu wczesnobarokowym postawiony został w XVII wieku. Jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Bretanii. W 1994 roku, podczas protestu rybaków, budynek został podpalony. Pełne odrestaurowanie go zajęło aż 5 lat i kosztowało 55 milionów euro;
  • Muzeum Sztuk Pięknych – powstało w 1794 roku, czyli w czasie rewolucji francuskiej. Pierwsze dzieła sztuki, jakie zawisły w muzeum, zostały skonfiskowane przez władze z okolicznych kościołów i budynków użyteczności publicznej. Obecnie większość eksponatów pochodzi z prywatnej kolekcji Christophe-Paula de Robien, XVIII-wiecznego historyka, miłośnika sztuki i prezesa Parlamentu Bretanii;
  • plac de la Mairie – z XVIII-wiecznym, barokowym Hôtel de Ville, czyli ratuszem, oraz operą z XIX wieku. Budynki wybudowane zostały na dwóch przeciwległych końcach placu;
  • Portes Mordelaises – jedna z czterech bram miejskich, jakie znajdowały się w XV-wiecznych murach obronnych otaczających Rennes. Brama składa się z fosy, zwodzonego mostu, dwóch baszt o imponujących rozmiarach, a także ruin barbakanu. W okresie rewolucji francuskiej budowla ta pełniła funkcję więzienia. Obecnie jest to miejsce spotkań dla społeczności miasta Rennes;
  • katedra św. Piotra w Rennes – najbardziej rozpoznawalna świątynia w mieście. Jej budowa rozpoczęła się w 1560 roku, a zakończyła niemalże 300 lat później – w 1845 roku. Zarówno fasada, jak i wnętrze utrzymane są w stylu neoklasycystycznym. Ciekawostką jest fakt, że na fasadzie kościoła nie umieszczono znaku krzyża;
  • bazylika mniejsza Saint-Sauveur – kościół rzymskokatolicki wybudowany w XVIII wieku w miejscu, w którym przed laty znajdowała się zniszczona średniowieczna świątynia. Budowla utrzymana jest w stylu klasycznym i zbudowana została na planie łacińskiego krzyża. Z bazyliką związane są cztery historie cudów (z XIV i XVII wieku), jakie miały mieć miejsce w okolicy;
  • kościół Saint Aubin – wybudowany na przełomie XIX i XX wieku, w stylu neogotyckim, z wykorzystaniem pozostałości po dawnej świątyni. W jednej z kaplic kościoła odbyły się zaręczyny Anny Bretońskiej z Karolem VIII – wydarzenie to miało kolosalny wpływ na historię całej Bretanii.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech. Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: David Tomlinson / Getty Images

Pozostałe wiadomości