Podróże

Powstaje nowa wyspa przy Mierzei Wiślanej. Kto na niej zamieszka?

Podróże

Przy Mierzei Wiślanej powstaje nowy kawałek Polski. Specjaliści budują tam sztuczną wyspę, na której mają zamieszkać ptaki. Kiedy prace się zakończą? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nowa wyspa przy Mierzei Wiślanej

Wyspa Estyjska, bo tak będzie się nazywał ten kawałek lądu, jest częścią inwestycji realizowanej przez Urząd Morski w Gdyni oraz projektu budowy drogi, która łączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. - Budowa wysypy ukończona jest w 60 proc. Obecnie powstaje tzw. obwiednia, prace nad nią powinny zakończyć się jeszcze w czerwcu - mówił w rozmowie z naszą reporterką Jacek Kościuch, koordynator projektu.

Mimo że Polska zyska dodatkowy fragment ziemi, to wyspa nie będzie dostępna dla ludzi. - Powstała z myślą o ptakach. Będziemy tam odtwarzać siedliska, które zostały utracone podczas przebudowy Mierzi Wiślanej - mówił Piotr Zięcik, ornitolog.

Jakie ptaki zamieszkają na wyspie?

Na wyspie najprawdopodobniej zamieszkają tzw. ptaki siewkowate, czyli takie, które najlepiej czują się na podmokłym terenie. - One będę korzystać z wyspy w okresie lęgowym. Natomiast w pozostałych okresach będą się na niej zatrzymywać ptaki migrujące, np. gęsi, kaczki - dodał.

Choć ludzie nie będą mieli wstępu na wyspę, nie można jej zostawić samej sobie. - Te łąki muszą być regularnie koszone i nawadniane. I tym będziemy się tam zajmować - mówił ornitolog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Polka wbudowała w Iraku recyklingowy plac zabaw. "To było zaledwie kilkadziesiąt dolarów, a tyle uśmiechu i radości"

Egipski Indiana Jones odnalazł największe starożytne miasto. "To naprawdę wielkie odkrycie"

Wakacje 2021 a pandemia. Jakie limity obowiązują w hotelach i restauracjach?

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Agata Zjawińska

Pozostałe wiadomości