Podróże

Portoryko. Ciekawostki, atrakcje, informacje praktyczne

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Laurie Chamberlain/Getty ImagesPortoryko

Portoryko jest jednym z autonomicznych, nieinkorporowanych terytoriów USA. Leży w Ameryce Środkowej. W czasach prekolumbijskich wyspę zamieszkiwali Indianie. Po konkwiście rozpoczęło się osadnictwo hiszpańskie. Do tej pory Portoryko jest bardziej latynoskie niż amerykańskie, mimo formalnego zwierzchnictwa USA.

Portoryko to jedna z największych wysp Karaibów. Jest zależna od Stanów Zjednoczonych, jednak zachowuje pewną autonomię. Łączy w sobie latynoski klimat i... amerykańskie ceny.

Portoryko – informacje praktyczne

Portoryko (Puerto Rico) to terytorium nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o dużej autonomii wewnętrznej. Obejmuje całą wyspę o tej nazwie oraz kilka małych wysepek. Leży nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim.

W Portoryko jest ciepło nawet w zimie. Przez cały rok zdarzają się ulewne deszcze – częstsze na północy i wschodzie wyspy. Średnia temperatura w Portoryko to 26℃. W zimie wynosi 24℃, a latem 28–29℃.

Komunikacja międzymiastowa w Portoryko jest słabo rozwinięta. Aby zwiedzić kilka miast, najwygodniej jest wypożyczyć samochód.

Portoryko a Ameryka:

  • Aby wyjechać na wycieczkę do Portoryko, trzeba mieć amerykańską wizę.
  • Gniazdka elektryczne są takie same jak w Ameryce. Trzeba wziąć ze sobą adapter.
  • Językami urzędowymi Portoryko są angielski i hiszpański. Dużo łatwiej jest jednak porozumieć się po hiszpańsku.
  • Znaki drogowe są po hiszpańsku.
  • Benzynę liczy się w litrach (w Ameryce w galonach).
  • Portoryko to popularny cel wycieczek Amerykanów. Z USA kursują tam tanie linie lotnicze. Można się tam dostać także z Europy.

Atrakcje turystyczne Portoryko

Najstarszym i największym miastem Portoryko jest San Juan, stolica. Kolonialna zabudowa na starówce jest zadbana i kolorowa. Z czasów kolonialnych pochodzą także fortece El Morro i San Cristobal. Są to jedne z najlepiej zachowanych w obu Amerykach hiszpańskich fortów z tego okresu. W innych miastach również znajdują się zabytki architektury kolonialnej (np. w San Germán).

Największymi atrakcjami Portoryko są złociste plaże. Większość linii brzegowej łagodnie wpada do oceanu, więc plaż jest wiele. Jedną z najpiękniejszych jest plaża Combate. W San Juan jest plaża Isla Verde. Na półwyspie Cabo Rojo z kolei rozciąga się plaża nad zatoką Bahia Sucia. Znajdują się tam także klify i ciekawe formacje skalne, takie jak El Puente Natural de Piedra, czyli Skalny Most.

Jako cel wielu wycieczek Portoryko dba o atrakcje i ofertę rozrywkową. W miastach kwitnie życie nocne, jest tu wiele klimatycznych barów.

Przyroda Portoryko

Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Portoryko jest możliwość obejrzenia świecącej nocą wody. W okolicy miasteczka La Parguera znajduje się bioluminescencyjna zatoka, w której świeci plankton. Są tam organizowane nocne wycieczki kajakami.

W Portoryko znajduje się Park Narodowy El Yunque, wpisany na Światową Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Obejmuje jeden z ostatnich lasów równikowych na Karaibach. Na terenie parku można zobaczyć mglistą, egzotyczną dżunglę, górzysty krajobraz (najwyższy szczyt ma nieco ponad 1000 m n.p.m.) i liczne wodospady. Jest położony 40 km od San Juan.

W El Yunque żyje aż 26 gatunków zwierząt, które nie występują nigdzie indziej, np. zagrożone wyginięciem papugi – amazonki niebieskoskrzydłe. To nieduże, 30-centymetrowe ptaki o głównie zielonym upierzeniu.

Ciekawym miejscem w Portoryko jest Jaskiniowy Park Rzeki Camuy. Obejmuje 220 jaskiń z 17 wejściami i jest jednym z największych zespołów jaskiniowych na świecie.

Na południowym zachodzie wyspy w Cabo Rojo znajdują się czerwone baseny solne. Uprawia się tu snowboarding i nurkowanie. W okolicach wyspy można podziwiać rafy koralowe.

Portoryko – bezpieczeństwo

Największe zagrożenia w Portoryko to huragany i związane z nimi powodzie. Dochodzi do nich między sierpniem a październikiem. Przed wyjazdem zawsze należy sprawdzić, czy wyspy niedawno nie nawiedził huragan.

Tak jak na każdej wycieczce, trzeba uważać na portfel i dokumenty, szczególnie w tłumie czy w komunikacji miejskiej.

Portoryko – ciekawostki

Park Narodowy El Yunque w Portoryko jest jednym z najstarszym obszarów chronionych zachodniej półkuli. Założył go król Hiszpanii Alfons XII Burbon w 1876 r. W czasach prekolumbijskich na wyspie żyli Arawakowie, jedno z plemion Indian Ameryki Południowej. Do dziś są w Portoryko ludzie identyfikujący się z ich dziedzictwem. Mieszkańcy Portoryko nazywają siebie boricua lub bori, bori.

Najwyższym szczytem w Portoryko jest Cerro de Punta o wysokości 1338 m n.p.m.

W portorykańskiej kuchni mieszają się wpływy hiszpańskie, amerykańskie, brytyjskie, kubańskie i afrykańskie. Bardzo rozpowszechniona jest w Portoryko uprawa ananasów.

Jednym z nieoficjalnych symboli Portoryko jest żaba drzewna o nazwie coquí. Obecnie jest to gatunek zagrożony wymarciem.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki W swoich książkach dużo pisze o kulturze Indian Ameryki Południowe. W jednej z nich pada zdanie, że "indiańskość jest synonimem smutku”
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Laurie Chamberlain/Getty Images

Pozostałe wiadomości