Porady

Wietnam Wiza - ile kosztuje wiza do Wietnamu i jak ją uzyskać?

Porady

Aktualizacja:

Wietnam to niewątpliwie jedno z piękniejszych miejsc na ziemi. Kraj smoków, sajgonek i magicznej Zatoki Ha Long zyskał ostatnimi laty na popularności. Niestety, jak w przypadku większości azjatyckich krajów, by przekroczyć jego granice potrzebujemy specjalnej wizy.

Zobacz też: Geografia w praktyce. Uczniowie, którzy tanio zwiedzają świat >>>

Mimo symbolicznego zacierania się granic między państwami, wciąż ponad 80 krajów utrzymuje obowiązek wizowy dla obywateli polskich. Podróż do takiego państwa i ubieganie się o pisemną zgodę na wjechanie do niego nieraz kosztuje podróżników dużo pieniędzy, czasu i stresu. Odpowiedź na pytanie “ czy do Wietnamu potrzebna jest wiza ” jest niestety twierdząca. Na szczęście, podczas gdy większość wiz to twardy orzech do zgryzienia, wiza wietnamska to przy nich pestka!

Zobacz też: Kuchnia orientalna - przepisy >>>

Elektroniczne wizy do wietnamu - jak wypełnić wniosek wizowy.

Jeśli wybierasz się do Wietnamu jedynie na urlop (nie dłuższy niż 30 dni) i nie planujesz w tym czasie przekraczać wietnamskiej granicy więcej niż dwa razy (czyli jedynie podczas wjazdu i wyjazdu), najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie elektroniczna wiza do Wietnamu (e-wiza). Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzisz dużo czasu i energii. By wypełnić wniosek wizowy online, w pierwszej kolejności należy przygotować skan paszportu (strony ze zdjęciem i danymi osobowymi) oraz dobrej jakości zdjęcie swojej twarzy (zwróconej na wprost aparatu) w formacie jpg. Następnie należy wejść na stronę internetową Urzędu Imigracyjnego w Hanoi: https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/en_US/web/guest/khai-thi-thuc-dien-tu/cap-thi-thuc-dien-tu i kliknąć przycisk: “Next”. Wówczas zostaniesz poproszony o wpisanie swoich szczegółowych danych osobowych oraz informacji z paszportu. Wpisując w przeglądarkę internetową “ wiza do Wietnamu wniosek ” lub “ wniosek wizowy Wietnam ” znajdziesz wiele poradników, które “krok po kroku” tłumaczą, jak należy wypełnić formularz wizowy. Jest on dostępny jedynie w języku angielskim, więc w przypadku trudności poproś kogoś o pomoc lub skorzystaj z usług firm zajmujących się pozyskiwaniem wiz.

Wietnam, wiza turystyczna - promesa i visa on arrival

Jedziesz na wakacje do Wietnamu, ale planujesz także wyskoczyć do Laosu lub do Kambodży bądź wiesz, że w ciągu następnych trzech miesięcy będziesz musiał odwiedzić Wietnam więcej niż jeden raz? Najlepszą opcją dla Ciebie będzie tzw. “visa on arrival”. Ten rodzaj wizy to rozwiązanie polecane przede wszystkim osobom, które podczas podróży do Wietnamu planują przekroczyć jego granice wielokrotnie oraz tym, którym zależy na szybkim wyrobieniu pozwolenia. Z pomocą odpowiednich firm lub biur podróży, polskich lub zagranicznych, należy wykupić promesę, czyli list z zezwoleniem na wjazd do Wietnamu. W ten sposób dostaniemy właściwą wizę już na wietnamskim lotnisku. Niestety wizę “on arrival” uzyskać można jedynie na większych portach lotniczych - w Hanoi, Ho Chi Minh i Da Nang i tylko wtedy, gdy podróżujemy drogą powietrzną.

Zobacz też: Rodzaje karasiów i połów – jak złapać karasia? >>>

Ambasada Wietnamu - wiza turystyczna lub służbowa

Nie chcesz stać w długiej kolejce w oczekiwaniu na wizę na wietnamskim lotnisku? A może zwyczajnie nie lubisz załatwiać ważnych spraw online? Istnieje na to rozwiązanie. Składanie wniosku o wizy do Wietnamu przez internet to tylko jedna z opcji. O pisemne zezwolenie przekroczenia granicy ubiegać się można również w Ambasadzie Wietnamu w Polsce. Niestety wiąże się to niekiedy z kilkoma wizytami w placówce oraz podróżą do Warszawy (jeśli nie pochodzimy ze stolicy). By móc aplikować o wizę w jednostce konsularnej, należy wziąć ze sobą paszport (ważny minimum 6 miesięcy po dacie ważności wizy), dwa kolorowe zdjęcia paszportowe oraz potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego, a na miejscu wypełnić specjalny formularz wizowy. Podczas aplikacji musisz zaznaczyć czy interesuje Cię wiza turystyczna czy służbowa. Ta druga pozwala na prowadzenie na terenie Wietnamu interesów (kupno, sprzedaż, negocjacje itp). Na wizę, o którą aplikujemy w placówce konsularnej czeka się nie dłużej niż 5 dni. Niestety w tym okresie aplikujący jest zobligowany do codziennego stawiania się w ambasadzie w celu sprawdzenia aktualnego statusu swojej wizy. Ambasada Socjalistycznej Republiki Wietnamu znajduje się na ulicy Resorowej 36 w Warszawie.

Zobacz też: Zupa pho - z czym to się je po wietnamsku? >>> 

Koszt wizy do Wietnamu

Niestety nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie: “ ile kosztuje wiza do Wietnamu ?”. Wysokość opłaty za wizę z roku na rok ulega zmianie. Koszt wizy zależy również od tego, na ile dni ją potrzebujemy (na minimum 1 miesiąc i na maksimum 1 rok) oraz od tego, czy zależy nam na wizie jednokrotnego czy wielokrotnego wjazdu. Opłaty za wizy uiszcza się zawsze w dolarach amerykańskich. Według danych z sierpnia 2018 roku, ceny wiz wahają się między 20 a 415 USD, przy czym e-visa jest najtańszą opcją. Jedno jest pewne: bez wiz do Wietnamu nie wjedziemy, dlatego warto pamiętać o procedurze aplikowania o pozwolenie, gdy planujemy nasze wakacje w Azji.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości