Porady

Poradnik obieżyświata, czyli jak nie wpaść w tarapaty za granicą?

Porady

Aktualizacja:

Podróże kształcą, bawią i ciekawią. Ważne, żeby stykając się z inną kulturą zachować rozwagę i szacunek. W przeciwnym wypadku możemy wpakować się w poważne kłopoty. Zobacz, na co należy uważać, żeby uniknąć nieprzyjemności i cieszyć się bezproblemowym wyjazdem.

Porady podróżnika

Normy obowiązujące w innych krajach często nakazują zachowania odmienne od naszych. Sprawy, które z naszej perspektywy wydają się czymś drobnym i nieznaczącym, mogą być postrzegane jako podwód do poważnej obrazy. Dziennikarz i podróżnik Jakub Porada powiedział o tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, żeby nie wpaść w kłopoty zagranicą.

W zależności od regionu kulturowego trzeba brać pod uwagę rzeczy, które są naturalnymi skojarzeniami. Trzeba dostosować się i grać kartami, które obowiązują w danym kraju. To jest oczywista oczywistość, ale często o tym zapominamy. Czasami jadąc zagranicę próbujemy narzucać własne zachowania. Najważniejsze, żeby kłopoty nie wynikały z głupoty – wyjaśnił dziennikarz Jakub Porada

Znajomość i przestrzeganie zwyczajów religijnych lub norm kulturowych to podstawowy przejaw szacunku. Zamiast próbować polemizować z zasadami obowiązującymi w danym miejscu, lepiej dokładnie sprawdzić z czym będziemy mieć do czynienia.

Warto czytać. Grupy dyskusyjne są za darmo. Informacje w Sieci są dostępne na komórkę czy na komputer i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je sprawdzić wybierając się zagranicę – zauważył podróżnik.

Na co powinniśmy uważać zagranicą?

ALKOHOL

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz innych krajach regionu bardzo restrykcyjnie traktuje się kwestie związane z napojami wysokoprocentowymi. Bardzo często przewodniki lub różnego rodzaju ministerstwa przestrzegają przed afiszowaniem się posiadanym alkoholem lub byciem pod jego wyraźnym wpływem. Tego typu zachowanie może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, między innymi aresztem.

POLICJA

W Stanach Zjednoczonych stróże prawa posiadają bardzo duże kompetencje. Jeśli zagrożenie lub przekroczenie norm zostanie stwierdzone, natychmiast zostają podjęte odpowiednie działania. Niezależnie od tego, jak silnie przeświadczeni jesteśmy o własnej niewinności, powinniśmy zachowywać się ze spokojem i szacunkiem.

Na Zanzibarze policja często zatrzymuje pojazdy i doszukuje się usterek. Działanie to nie wynika z troski o bezpieczeństwo na drodze, tylko z próby wyłudzenia łapówki. Sytuacje te trzeba traktować jako ,,zło konieczne” i nie wdawać się w zbędne dyskusje z przedstawicielami prawa.

POLITYKA

W niektórych miejscach nie warto wdawać się w rozmowy na temat aktualnej sytuacji politycznej. Przykładem może być tu Maroko, gdzie władza spoczywa w rękach króla, a kwestionowanie panującego ustroju może skończyć się poważnymi kłopotami.

OBYCZAJE RELIGIJNE

Niektóre religie nakazują odpowiedni ubiór w swoich świątyniach. W New Delhi, przed wejściem do obiektów sakralnych należy zdjąć buty i zakryć ramiona. Jest to przejaw szacunku zarówno do kultury, jak i uczuć religijnych.

BLISKA ZAGRANICA

Wybierając się w podróż do Czech czy Słowacji należy zapoznać się z panującymi u naszych sąsiadów przepisów. Przed wyjazdem dobrze zajrzeć na grupę dyskusyjną, żeby dowiedzieć się, co będzie nam potrzebne. Żeby uniknąć mandatów należy zadbać o przepisową jazdę, pełną apteczkę, kamizelkę odblaskową i inne istotne elementy wyposażenia.

Zobacz też:

Tunezja i największy w Afryce festiwal muzyki elektronicznej. Muzyka gra nieprzerwanie przez 48 godzin

Rzucili wszystko i przenieśli się na Karaiby. „Nie chcieliśmy odkładać naszych marzeń”

"Ameryka Express 2" wiosną w TVN. Znamy szczegóły

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości