Porady

Nielegalne pamiątki z wakacji - co Polacy przywożą najczęściej w bagażach? "O wysokości kary decyduje sąd"

Porady

Aktualizacja:

Pocztówki, fotografie, dobre wspomnienia - to typowe pamiątki, które przywozimy z wakacji. Natomiast niektórzy podróżujący idą o krok dalej i zabierają ze sobą miejscowe okazy flory i fauny, a nawet trofea. O tym, co turyści sprowadzają do Polski z zagranicznych wypraw oraz co im za to grozi, porozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z rzecznikiem prasowym Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, rew. Justyną Pasieczyńską.

Nielegalne pamiątki z wakacji – co turyści przywożą z dalekich podróży?

Obok inspiracji i wspaniałych wspomnień niektórzy przywożą z dalekich podróży przedmioty, które nie powinny znaleźć się w walizce. Część osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, co jest zakazane. Dlatego rew. Justyna Pasieczyńska apeluje, by wybierając się na wakacje, nie tylko zapoznać się z kulturą danego kraju, ale i przepisami dotyczącymi pamiątek.

- Takie informacje można przede wszystkim znaleźć w Internecie, biurach podróży i na wielu innych stronach, np. podatki.gov.pl czy granica.gov.pl - wskazała.

Mimo wszystko przywożenie nielegalnych pamiątek wciąż jest powszechną praktyką. - Nasi funkcjonariusze na lotnisku najczęściej w bagażach podróżnych ujawniają: torebki, buty, paski czy portfele wykonane ze skór krokodyli, węży czy waranów. Zdarzają się również trofea, np. skóry zebry czy wypchanego żółwia. Częstą pamiątką są muszle przydaczni, ale również fragmenty rafy koralowej - powiedziała.

I dodała, że kupując pamiątki często nie znamy źródła pochodzenia, "czy to było zwierzę hodowlane, czy żyjące dziko w swoim środowisku". - Ku przestrodze nie kupujmy takich rzeczy, bo pamiętajmy, że większość zwierząt jest zabijana głównie dla ruchu turystycznego - przypomniała.

Kary za nielegalne pamiątki

- Za przywóz takich pamiątek wykonanych ze zwierząt czy roślin zagrożonych wyginięciem grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności i kara grzywny. O wysokości kary decyduje sąd. Z tego, co wiem, najwyższa, jaka była, to ponad kilkadziesiąt złotych - zaznaczyła rew. Justyna Pasieczyńska.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości