Porady

Podróże po zakończeniu pandemii. Kiedy linie lotnicze wznowią loty pasażerskie?

Porady

Aktualizacja:

Wielu z nas planowało już urlopy, wakacje marzeń lub zagraniczne wyjazdy do rodziny i przyjaciół. Niestety panująca obecnie sytuacja pokrzyżowała wszystkie plany. My siedzimy w domach, a linie samolotowe zawiesiły połączenia. Kiedy możemy spodziewać się ich wznowienia? Na to pytanie odpowiedział nam podróżnik, Robert Szulc.

Kiedy ruch samolotowy zacznie ponownie funkcjonować?

O tym na jak długo loty pasażerskie będą zawieszone, decydują poszczególne linie lotnicze. Większość z nich zakłada, że taki stan rzeczy potrwa do kilka miesięcy i w zależności od sytuacji będzie stopniowo odtwarzać siatkę swoich połączeń.

Każda linia lotnicza odpowiednio planuje zawieszenie lotów. Na przykład z nieoficjalnych informacji, jakie podawane były w Lufthansie, mowa jest o tym, że potrwa to do końca września. Niektóre linie lotnicze z Bliskiego Wschodu zawiesiły połączenia do końca kwietnia i marca. Niektóre linie lotnicze kupują samoloty, bo wierzą, że ruch lotniczy wróci

– powiedział Robert Szulc.

Nawet jeśli niebawem linie lotnicze wznowią swoje połączenia, mówi się o tym, że podróżowanie nie będzie już takie samo. Puste hale lotnisk to jedno, nieco ważniejszą i wszystkich interesującą kwestią stają się ceny, jakie poniesiemy za lot.

Zmieni się podróżowanie, ale to zależy od tego, jakie będą obostrzenia. Jeżeli okaże się, że w samolotach też musimy mieć co drugie siedzenie, to będzie mniej pasażerów, a bilety będą droższe. Nie wiadomo, jak to będzie wyglądało. Ta sytuacja dynamicznie się zmienia

- powiedział Robert Szulc.

"Kupiłem już bilet lotniczy, co mam z nim robić?"

Zdaniem naszego eksperta, lepiej zwrócić bilet, zwłaszcza jeśli miał być realizowany w kwietniu, maju lub czerwcu. Jest duże prawdopodobieństwo, że do tego czasu sytuacja się nie ustabilizuje, a my nigdzie nie wyruszymy.

Niektórzy prognozują jednak, że już w drugiej części maja coś zacznie się dziać, a osłabiony kryzysem sektor turystyczny będzie starał się odrobić straty. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, kiedy dany kraj ponownie otworzy swoje granice.

Jakie kroki należy poczynić, jeżeli zdecydujemy się jednak na zwrot biletów?

Trzeba to zrobić w taki sposób, w jaki je kupiliśmy. Jeżeli kupowaliśmy na stronach linii lotniczych, to zwracamy się bezpośrednio do linii lotniczych, jeżeli robiliśmy to przez agenta, to przez agenta

- powiedział Robert.

Każda linia ma swoje procedury. Jedne zwracają gotówkę, inne ze względu na trudną sytuację robią zwrot voucherem do wykorzystania na przyszłe loty (niektóre linie dają na to nawet 3 lata). Są także vouchery na większą wartość - np. 110 proc. wartości biletu.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości