Porady

Czy życie w kamperze daje szczęście? Aktor, Jakub Tolak i jego partnerka, Zosia sprawdzili to na własnej skórze

Porady

Aktualizacja:

Jakub Tolak i Zofia Samsel postanowili zmienić swoje życia. Rzucili pracę i ruszyli w niekończącą się podróż stworzonym przez siebie kamperem. O swoim pomyśle i codzienności opowiedzieli widzom Dzień Dobry TVN. Temat dodatkowo zgłębił Bartek Jędrzejak, który zachęca do spędzenia wakacji, właśnie, w kamperze.

Jakub i Zofia jeżdżą po świecie w kamperze

Jakub Tolak znany jest szerszej widowni z jednego z seriali. Partnerka aktora zaś, Zofia Samsel, do niedawna była agentką nieruchomości. Jakiś czas temu para postanowiła zostawić swoje stare życie za sobą i zdecydowała się na podróż po świecie w specjalnie przygotowanym przez siebie kamperze. Dlaczego zdecydowali się na taki krok?

Mieliśmy wspólne spojrzenie na przyszłość i poszukiwaliśmy cały czas swojej drogi

- tłumaczyła Zofia Samsel w Dzień Dobry TVN.

Tę drogę znaleźliśmy, jak jeździliśmy po Stanach. (…) Tam poczuliśmy, że taki van life jest czymś, czego chcemy spróbować i doświadczyć w swoim życiu. Oboje mieliśmy takie marzenie, więc uznaliśmy, że nie ma co czekać na emeryturę

- dodał towarzyszący jej Jakub Tolak.

Według pary "van life" oznacza życie na 100 procent, poznawanie kolejnych miejsc i kultur, a także doświadczanie nowego. Istotny dla nich jest również kontakt z przyrodą, którego do tej pory im brakowało.

Życie w kamperze

Zofia i Jakub w kamperze żyją już od około siedmiu miesięcy. Swoją codzienność relacjonują na internetowej stronie, w mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube: "Foxes in Eden #Vanlife". Nie brakuje tam wielu filmików z przygodami dwojga śmiałków, którzy zdążyli zwiedzić już lwią część Europy. Jak informują na stronie, za nimi już ponad 11 tys. przebytych kilometrów i osiem krajów, w tym: Czechy, Austria, Włochy, Francja, kawałek Wielkiej Brytanii (Gibraltar), Portugalia I Hiszpania. Jeden z nich zajął szczególne miejsce w ich sercach.

Najwięcej czasu poświęciliśmy na Hiszpanię, najbardziej nam się spodobała. Będąc jeszcze w Portugalii, wróciliśmy znowu do Hiszpanii, ponieważ szukaliśmy dorywczego zajęcia w trasie i znaleźliśmy się tutaj właśnie ze względu na pracę. Później z powodu pandemii zostaliśmy na trochę dłużej i już drugi miesiąc nam minął w tym miejscu

- opowiedziała o swoim położeniu Zofia Samsel.

Finansowe aspekty życia w kamperze

Życie w kamperze rządzi się swoimi prawami - nie można zapominać o aspektach finansowych. Zofia i Jakub swoją przygodę zaczęli z oszczędnościami wynoszącymi ok. 20 tys. złotych. Dzięki tej kwocie mogli przez około 5-6 miesięcy spokojnie podróżować i to wystarczało im na jedzenie i paliwo. Gdy skończyły im się pieniądze, zaczęli szukać nowych rozwiązań.

Na trasie da się znaleźć właśnie taką pracę dorywczą, w naszym wypadku to jest pomoc przy budowie eko-wioski. Poznaliśmy dwoje Polaków, którzy również rzucili swoją pracę i wyjechali z dwójką synów do Hiszpanii. Kupili ziemię i robią właśnie takie fajne gospodarstwo. Będę ogródki i domki

- opowiedział Jakub Tolak.

Ustalony budżet podróżujących w kamperze wynosi 13 euro dziennie, chociaż w tej kwocie nie są zawarte koszty paliwowe.

Własnoręcznie zrobiony kamper

Kamper, którym Zofia i Jakub przemierzają krają, jest zrobiony przez nich samych. Jego budowa trwała osiem miesięcy. Do dyspozycji mieli samochód z prowizoryczną zabudową kamperową, która nie odpowiadała podróżnikom.

Musieliśmy się jej pozbyć, musieliśmy totalnie oczyścić wnętrze, by później zająć się ocieplaniem i całą budową

- wytłumaczyła Zofia Samsel.

Proces przedłużał się w czasie, dlatego oboje musieli pogodzić dodatkowe zajęcie z pracą na pełen etat.

Robota nad tym samochodem działa się albo wieczorami, nawet nocami albo w weekendy

- skwitował Jakub Tolak.

W ich pojeździe znajdują się m.in. prysznic, toaleta, kuchenka, łóżko rozkładane w kanapę czy salon gier. Niestety brakuje im dostępu do ogrzewania i ciepłej wody, na co nie pozwoliły już fundusze i brak czasu. Do dyspozycji zostaje jedynie 90-litrowy baniak. Nasi bohaterowie jednak się z tego śmieją, wyjaśniając, że dzięki takim warunkom każdego dnia mogą się coraz bardziej zahartowywać.

Wakacje w kamperze - jak się przygotować

Nie każdy ma jednak taką odwagę, żeby rzucić wszystko i wybrać styl życia podobny do obranego przez Zofię i Jakuba. Zawsze jednak można postawić na wakacje w kamperze – zwłaszcza teraz, gdy panuje pandemia i nie wiadomo, kiedy sytuacja wróci do normalności. Tajniki takiego sposobu wypoczywania postanowił zgłębić specjalnie dla widzów Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak. Reporter udał się w tym celu do Przetyczy Włościańskiej, gdzie porozmawiał z miłośniczką kamperingu.

Każda osoba posiadająca prawo jazdy na kategorię B może poruszać się takim pojazdem

- wyjaśniła Joanna Woźnica.

Jędrzejak wraz z ekspertką pokazali, jakie typy kamperów są obecnie dostępne - od mniejszych, idealnych dla jednej, aktywnej osoby, aż po rodzinne pojazdy, w których miejsca do spania znajdują się nad szoferką. Potrzebujecie dodatkowo odrobiny luksusu? Takie opcje też są dostępne. Wybór odpowiedniego kampera zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Uwaga: takim pojazdem możemy zatrzymać się wszędzie, o ile w danym miejscu nie stoi znak z zakazem.

Wszystkie niezbędne informacje na temat podróżowania w kamperze znajdziecie w materiale Bartka Jędrzejaka:

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości