Jak zmyć krew z pościeli? Domowe sposoby

Plama z krwi na pościeli i środki czyszczące
Jak zmyć krew z pościeli
Źródło: Getty Images
Spośród wszystkich zabrudzeń na tkaninach, plamy z krwi są najtrudniejsze do usunięcia. Szczególnie, kiedy nie mamy możliwości uprania zabrudzenia w pralce, tak jak ma to miejsce na przykład w przypadku materaca. Jest jednak kilka niezawodnych sposobów na pozbycie się krwi z pościeli, ubrań i innych przedmiotów. Zobacz, jak to zrobić tanimi, domowymi sposobami.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zmyć krew z pościeli - różne rodzaje tkanin,
    • jak zmyć krew z białych i jasnych tkanin,
      • jak wywabić plamy z materaca,
        • jak zmyć świeżą krew z pościeli,
          • jak usunąć stare plamy z krwi,
            • jak używać octu na plamy z krwi.

              Jak zmyć krew z pościeli - różne rodzaje tkanin

              Plamy z krwi na pościeli mogą pojawić się w różnych sytuacjach. Jest to o tyle problematyczne, że nie zawsze możemy zareagować od razu, a nie ma nic gorszego niż krew, która zdąży zaschnąć. Musimy jednak pamiętać, że każda tkanina wymaga indywidualnego podejścia. Pościel bawełniana czy lniana będzie miała mocniejsze włókna niż delikatny jedwab, a zupełnie inaczej zachowa się tkanina, którą pokryty jest materac. Ostre chemiczne wybielacze nie uratują sytuacji w przypadku kolorowej pościeli lub choćby beżowego materaca, a mogą zniszczyć je jeszcze bardziej. Dlatego wskazane jest aby, zanim przystąpimy do wywabiania plamy z krwi, sprawdzić metki i zalecenia producenta oraz to, jak zachowuje się dany materiał.

              Porządki domowe

              Źródło: Dzień Dobry TVN
              Wiosenne mycie okien
              Wiosenne mycie okien
               Jak nie dać plamy w święta
              Jak nie dać plamy w święta
              Jak prać biustonosz?
              Jak prać biustonosz?
              Pielęgnacja ubrań za czystych do prania
              Pielęgnacja ubrań za czystych do prania
              Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
              Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
              Pod czym spać, żeby się wyspać?
              Pod czym spać, żeby się wyspać?
              Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?
              Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?

              Główną zasadą jest zawsze temperatura użytej wody, pod żadnym pozorem nie można do tego celu używać wody gorącej, a nawet ciepłej. Ponieważ ciepło tylko utrwali krwistą plamę.

              Jak zmyć krew z białych i jasnych tkanin

              Na białych i jasnych tkaninach krew widoczna jest najbardziej. Białe czy jasne ubrania wyjątkowo łatwo ulegają zabrudzeniu. Co zatem zrobić, kiedy niechciana plama pojawi się na wyjściowej bluzce lub sukience? Tak jak w każdej sytuacji, która dotyczy plamy z krwi, musimy działać szybko, czas decyduje w tym przypadku o sukcesie.

              Jeśli jest to możliwe, powinniśmy jak najszybciej zanurzyć plamę w lodowatej wodzie i posypać zabrudzony materiał solą lub sodą oczyszczoną, dobrze działa też roztwór 10-procentowego boraksu, który jest idealnym rozwiązaniem w przypadku delikatnych tkanin, takich jak jedwab. Boraks rozrabia się z niewielką ilością amoniaku. W tak przygotowanym roztworze przepłukujemy ubranie, a następnie zapieramy w zimnej wodzie z mydłem. 

              Jak wywabić plamy z materaca

              Zmorą każdego pana i pani domu są plamy z krwi na materacu. To kłopotliwy w praniu przedmiot. Nie ma możliwości uprania go w pralce, a polanie dużą ilością wody jest niewskazane. Do tego dochodzi problem zacieków, które później tworzą na materacu nieestetyczne kręgi. Jak zatem wywabić plamy z materaca?  

              W tym celu należy przygotować papkę z 0,5 szklanki skrobi kukurydzianej, 1/4 szklanki nadtlenku wodoru oraz 0,5 łyżki soli. Miksturę nałożyć na poplamione miejsce i zostawić na kilkanaście minut, aby wyschła, a następnie wykruszyć. Jeżeli na materacu pozostaną widoczne resztki zaplamienia, czynność należy wykonać ponownie. Jeśli nie mamy pod ręką wszystkich potrzebnych składników, możemy delikatnie nawilżyć zabrudzone miejsce, posypać solą kuchenną i pocierać je, pamiętając, żeby robić to delikatnie, w ten sposób unikniemy zmechacenia tkaniny w tym miejscu. Taka papka powinna pozostać na plamie ok. 1,5 godziny. Do usunięcia resztek suchej soli można użyć odkurzacza. 

              Na przyszłość warto zainwestować w odpowiedni ochraniacz na materac, wykonane są one najczęściej z bawełny, ale od spodu pokrywa je warstwa materiału nieprzepuszczająca cieczy.

              Jak zmyć świeżą krew z pościeli

              Usuwanie świeżej krwi z pościeli czy innych tkanin, nie powinno sprawiać zbyt wiele problemu. Dobrze przestrzegać kilku uniwersalnych reguł:

              • usuń jak najwięcej zabrudzenia przy użyciu zwykłej zimnej wody z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń,
                • nie używaj ciepłej wody, nawet do płukania końcowego, nie susz suszarką. Ciepło utrwala plamy z krwi, ponieważ we krwi występuje białko, które przy działaniu wysokich temperatur wnika coraz głębiej we włókna tkaniny i w efekcie plama staje się bardzo trudna do usunięcia. Używaj wyłącznie zimnej wody, nawet z lodem,
                  • pozostaw zabrudzoną krwią tkaninę do wyschnięcia na powietrzu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

                    Do usunięcia świeżych plam z krwi zastosuj:

                    • płyn do mycia naczyń - bezpośrednio na plamę,
                      • mydło - bezpośrednio na plamę,
                        • sól kuchenną - sól z dodatkiem wody w formie pasty bezpośrednio na plamę,
                          • sodę oczyszczoną - z dodatkiem wody w formie pasty bezpośrednio na plamę,
                            • sok z cytryny - bezpośrednio na plamę,
                              • skrobia kukurydziana, nadtlenek wodoru i sól - w formie pasty bezpośrednio na plamę,
                                • ocet, aspiryna, spirytus - do zapierania,
                                  • kreda i amoniak - w formie pasty bezpośrednio na plamę,
                                    • krochmal - z dodatkiem wody w formie pasty bezpośrednio na plamę,
                                      • 10% boraks i amoniak - do namaczania.

                                        Jak usunąć stare plamy z krwi

                                        W przypadku zaschniętych, starych plam z krwi najlepiej jest namoczyć tkaninę w bardzo zimnej wodzie przez kilka godzin. To pomoże rozpuścić krew i pozwoli na dokładniejsze działanie detergentu w którym po namoczeniu upierzemy pościel, prześcieradło lub ubranie. Dobrze, jeśli do prania użyjemy delikatnego środka, który nie uszkodzi włókien.

                                        Można także spróbować użyć wody utlenionej. Plamę z krwi polać wodą utlenioną, odczekać aż płyn wniknie w plamę i pocierać, a następnie zmyć zimną wodą. Można także zanurzyć tkaninę w roztworze wody utlenionej – ok. 200 ml wody utlenionej, rozcieńczamy w 1 litrze wody.

                                        Zamiennie można namoczyć zabrudzone tkaniny w wodzie z solą kuchenną w proporcji: 3 łyżki soli na 1 litr zimnej wody. W przypadku bardzo delikatnych tkanin zaleca się aby zmniejszyć ilość soli o połowę. Następnie dobrze wypłukać.

                                        Również sok z cytryny dzięki swoim właściwościom wybielającym ma szansę poradzić sobie ze zmyciem plam z krwi. Aby wywawić stare plamy z krwi sokiem z cytryny, wystarczy starannie potrzeć plamę roztworem powstałym z wody i soku z cytryny.

                                        Jak używać octu na plamy z krwi

                                        Ocet podobnie jak soda oczyszczona to powszechnie znany sposób na pozbywanie się różnego rodzaju zabrudzeń. Także w przypadku plam z krwi ocet sprawdzi się doskonale. Jak używać octu na plamy z krwi? Nic prostszego, wystarczy, że przetrzemy plamę spirytusem, a następnie po upływie godziny zapierzemy zabrudzenie roztworem octu i aspiryny. Plama powinna zejść bez śladu.

                                        Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                                        Zobacz także:

                                        Autor: Patrycja Sibilska

                                        Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

                                        podziel się:

                                        Pozostałe wiadomości