Porady

Jak zmyć krew z pościeli? Domowe sposoby

Porady

Autor:
Patrycja
Sibilska
Plama krwi na pościeli i środki do czyszczenia

Spośród wszystkich zabrudzeń na tkaninach, plamy z krwi są najtrudniejsze do usunięcia. Szczególnie, kiedy nie mamy możliwości uprania zabrudzenia w pralce, tak jak ma to miejsce na przykład w przypadku materaca. Jest jednak kilka niezawodnych sposobów na pozbycie się krwi z pościeli, ubrań i innych przedmiotów. Zobacz, jak to zrobić tanimi, domowymi sposobami.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak zmyć krew z pościeli - różne rodzaje tkanin,
 • jak zmyć krew z białych i jasnych tkanin,
 • jak wywabić plamy z materaca,
 • jak zmyć świeżą krew z pościeli,
 • jak usunąć stare plamy z krwi,
 • jak używać octu na plamy z krwi.

Jak zmyć krew z pościeli - różne rodzaje tkanin

Plamy z krwi na pościeli mogą pojawić się w różnych sytuacjach. Jest to o tyle problematyczne, że nie zawsze możemy zareagować od razu, a nie ma nic gorszego niż krew, która zdąży zaschnąć. Musimy jednak pamiętać, że każda tkanina wymaga indywidualnego podejścia. Pościel bawełniana czy lniana będzie miała mocniejsze włókna niż delikatny jedwab, a zupełnie inaczej zachowa się tkanina, którą pokryty jest materac. Ostre chemiczne wybielacze nie uratują sytuacji w przypadku kolorowej pościeli lub choćby beżowego materaca, a mogą zniszczyć je jeszcze bardziej. Dlatego wskazane jest aby, zanim przystąpimy do wywabiania plamy z krwi, sprawdzić metki i zalecenia producenta oraz to, jak zachowuje się dany materiał.

Porządki domowe

Wiosenne mycie okien
Wiosenne mycie okienDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Główną zasadą jest zawsze temperatura użytej wody, pod żadnym pozorem nie można do tego celu używać wody gorącej, a nawet ciepłej. Ponieważ ciepło tylko utrwali krwistą plamę.

Jak zmyć krew z białych i jasnych tkanin

Na białych i jasnych tkaninach krew widoczna jest najbardziej. Białe czy jasne ubrania wyjątkowo łatwo ulegają zabrudzeniu. Co zatem zrobić, kiedy niechciana plama pojawi się na wyjściowej bluzce lub sukience? Tak jak w każdej sytuacji, która dotyczy plamy z krwi, musimy działać szybko, czas decyduje w tym przypadku o sukcesie.

Jeśli jest to możliwe, powinniśmy jak najszybciej zanurzyć plamę w lodowatej wodzie i posypać zabrudzony materiał solą lub sodą oczyszczoną, dobrze działa też roztwór 10-procentowego boraksu, który jest idealnym rozwiązaniem w przypadku delikatnych tkanin, takich jak jedwab. Boraks rozrabia się z niewielką ilością amoniaku. W tak przygotowanym roztworze przepłukujemy ubranie, a następnie zapieramy w zimnej wodzie z mydłem. 

Jak wywabić plamy z materaca

Zmorą każdego pana i pani domu są plamy z krwi na materacu. To kłopotliwy w praniu przedmiot. Nie ma możliwości uprania go w pralce, a polanie dużą ilością wody jest niewskazane. Do tego dochodzi problem zacieków, które później tworzą na materacu nieestetyczne kręgi. Jak zatem wywabić plamy z materaca?  

W tym celu należy przygotować papkę z 0,5 szklanki skrobi kukurydzianej, 1/4 szklanki nadtlenku wodoru oraz 0,5 łyżki soli. Miksturę nałożyć na poplamione miejsce i zostawić na kilkanaście minut, aby wyschła, a następnie wykruszyć. Jeżeli na materacu pozostaną widoczne resztki zaplamienia, czynność należy wykonać ponownie. Jeśli nie mamy pod ręką wszystkich potrzebnych składników, możemy delikatnie nawilżyć zabrudzone miejsce, posypać solą kuchenną i pocierać je, pamiętając, żeby robić to delikatnie, w ten sposób unikniemy zmechacenia tkaniny w tym miejscu. Taka papka powinna pozostać na plamie ok. 1,5 godziny. Do usunięcia resztek suchej soli można użyć odkurzacza. 

Na przyszłość warto zainwestować w odpowiedni ochraniacz na materac, wykonane są one najczęściej z bawełny, ale od spodu pokrywa je warstwa materiału nieprzepuszczająca cieczy.

Jak zmyć świeżą krew z pościeli

Usuwanie świeżej krwi z pościeli czy innych tkanin, nie powinno sprawiać zbyt wiele problemu. Dobrze przestrzegać kilku uniwersalnych reguł:

 • usuń jak najwięcej zabrudzenia przy użyciu zwykłej zimnej wody z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń,
 • nie używaj ciepłej wody, nawet do płukania końcowego, nie susz suszarką. Ciepło utrwala plamy z krwi, ponieważ we krwi występuje białko, które przy działaniu wysokich temperatur wnika coraz głębiej we włókna tkaniny i w efekcie plama staje się bardzo trudna do usunięcia. Używaj wyłącznie zimnej wody, nawet z lodem,
 • pozostaw zabrudzoną krwią tkaninę do wyschnięcia na powietrzu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Do usunięcia świeżych plam z krwi zastosuj:

 • płyn do mycia naczyń - bezpośrednio na plamę,
 • mydło - bezpośrednio na plamę,
 • sól kuchenną - sól z dodatkiem wody w formie pasty bezpośrednio na plamę,
 • sodę oczyszczoną - z dodatkiem wody w formie pasty bezpośrednio na plamę,
 • sok z cytryny - bezpośrednio na plamę,
 • skrobia kukurydziana, nadtlenek wodoru i sól - w formie pasty bezpośrednio na plamę,
 • ocet, aspiryna, spirytus - do zapierania,
 • kreda i amoniak - w formie pasty bezpośrednio na plamę,
 • krochmal - z dodatkiem wody w formie pasty bezpośrednio na plamę,
 • 10% boraks i amoniak - do namaczania.

Jak usunąć stare plamy z krwi

W przypadku zaschniętych, starych plam z krwi najlepiej jest namoczyć tkaninę w bardzo zimnej wodzie przez kilka godzin. To pomoże rozpuścić krew i pozwoli na dokładniejsze działanie detergentu w którym po namoczeniu upierzemy pościel, prześcieradło lub ubranie. Dobrze, jeśli do prania użyjemy delikatnego środka, który nie uszkodzi włókien.

Można także spróbować użyć wody utlenionej. Plamę z krwi polać wodą utlenioną, odczekać aż płyn wniknie w plamę i pocierać, a następnie zmyć zimną wodą. Można także zanurzyć tkaninę w roztworze wody utlenionej – ok. 200 ml wody utlenionej, rozcieńczamy w 1 litrze wody.

Zamiennie można namoczyć zabrudzone tkaniny w wodzie z solą kuchenną w proporcji: 3 łyżki soli na 1 litr zimnej wody. W przypadku bardzo delikatnych tkanin zaleca się aby zmniejszyć ilość soli o połowę. Następnie dobrze wypłukać.

Również sok z cytryny dzięki swoim właściwościom wybielającym ma szansę poradzić sobie ze zmyciem plam z krwi. Aby wywawić stare plamy z krwi sokiem z cytryny, wystarczy starannie potrzeć plamę roztworem powstałym z wody i soku z cytryny.

Jak używać octu na plamy z krwi

Ocet podobnie jak soda oczyszczona to powszechnie znany sposób na pozbywanie się różnego rodzaju zabrudzeń. Także w przypadku plam z krwi ocet sprawdzi się doskonale. Jak używać octu na plamy z krwi? Nic prostszego, wystarczy, że przetrzemy plamę spirytusem, a następnie po upływie godziny zapierzemy zabrudzenie roztworem octu i aspiryny. Plama powinna zejść bez śladu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości