Gdzie wyjechać na wakacje z psem? Polskie jeziora, góry, morze czy zagranica?

Porady

Aktualizacja:
Fot. Carol Yepes / Getty Images

Podróżowanie z psem może być atrakcyjną formą wypoczynku, choć stanowi też nie lada wyzwanie. Nie wszędzie czworonoga możesz lub będziesz chciał zabrać, jednak powstaje coraz więcej miejsc przyjaznych zwierzętom domowym. Gdzie wybrać się na wakacje z psem i o czym warto pamiętać?

Wakacje z psem nad jeziorem, w górach czy nad polskim morzem? Wszędzie bez problemu znajdziesz atrakcje dla swojego pupila oraz wiele możliwości noclegów. Wybór miejsca uzależnij od charakteru i kondycji psa, gdyż nie każde zwierzę będzie zadowolone z wielogodzinnych wędrówek czy ze zwiedzania zatłoczonych miast.

Więcej:

Wakacje z psem – Mazury, jeziora, lasy

Jeziora, najlepiej położone w pobliżu lasów, są świetnym miejscem na wyjazd z czworonogiem. Wakacje z psem nad jeziorem wiążą się nie tylko z długimi spacerami wokół zbiornika wodnego czy po lesie, lecz także kąpielą pupila, za czym niektóre psy wręcz przepadają. Na Mazurach można znaleźć kilka miejsc, gdzie zwierzęta mogą korzystać zarówno z plaży, jak i wchodzić do wody, choćby jezioro Czos w Mrągowie. Z noclegiem z czworonogiem też nie powinno być problemu – wiele ośrodków zezwala na pobyt psa, można również przenocować w namiocie, kamperze lub wynajętym domku. Spacerując z pupilem w lasach, należy uważać na kleszcze. Najlepiej zabezpieczyć wcześniej zwierzę odpowiednim preparatem.

Zobacz także: Zwierzęce gwiazdy filmowe

Wakacje z psem w górach

Góry to bardzo atrakcyjne miejsce dla psów, które są w dobrej kondycji i dobrze znoszą długie wędrówki. Planując wczasy z psem w górach, warto sprawdzić, w których regionach jego obecność jest dopuszczalna, gdyż niektóre parki narodowe zakazują spacerów z czworonogiem po swoich terenach. Regionami przyjaznymi domowym pupilom są m.in.: Karkonoski Park Narodowy, Park Narodowy Gór Stołowych, Świętokrzyski Park Narodowy, Magurski Park Narodowy i Ojcowski Park Narodowy. Wybierając się na wędrówkę po jednym z wymienionych wyżej parków narodowych, warto sprawdzić, czy szlaki, jakie chcesz przebyć, nie leżą na terenie rezerwatów, które już z kolei mogą nie być dostępne dla psów. Także coraz więcej schronisk górskich jest otwarta na przyjmowanie czworonogów, np. Schronisko PTTK na Stogu Izerskim czy Schronisko PTTK „Zygmuntówka”. O czym należy pamiętać, ruszając z psem na górski szlak? Istotna jest smycz, najlepiej z amortyzatorem, wygodne szelki i kaganiec, gdyż w wielu miejscach panuje nakaz jego stosowania. Podczas długich wędrówek niezbędne okażą się również przekąski lub pokarm dla psa i spory zapas wody.

Zobacz także: Adopcja trudnego psa

Wakacje z psem nad Bałtykiem

Polskie morze i plaże są dobrym rozwiązaniem na wakacje z psem, o ile wybierzesz miejsca przyjazne czworonogom i zadbasz o bezpieczeństwo pupila. Dokąd przede wszystkim warto się wybrać? Nad Bałtykiem niektóre kurorty oferują wczasowiczom możliwość korzystania ze specjalnych psich plaż, na których nie tylko można trenować z psem, lecz także zażywać kąpieli w morzu. Komfortowy pobyt właściciela z czworonogiem gwarantują m.in. kąpielisko Uznam w Świnoujściu, wydzielone dwa zejścia dla psów na plażę w Białogórze i odcinek plaży w Orłowie w Gdyni. Wybierając się z psem na plażę, warto pamiętać o słodkiej wodzie i przekąskach dla czworonoga. Należy uważać, by pies w ferworze zabawy nie zjadał piasku i nie pił słonej wody, co mogłoby się skończyć dla niego zatruciem pokarmowym i biegunką. Istotne jest również, by pies leżał w cieniu i często ochładzał się w wodzie.

Wakacje z psem za granicą

Wybierając się na wyjazd zagraniczny z psem, należy zadbać o podstawową sprawę, jaką są odpowiednie dokumenty. Aby odwiedzać kraje członkowskie Unii Europejskiej, twój pies potrzebuje paszportu. Natomiast do jego wyrobienia konieczne będzie wszczepienie mikroczipa pod skórę zwierzęcia, który służy do jego identyfikacji, oraz aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie. Wymogi dotyczące przekraczania granic państwowych przez zwierzęta domowe mogą się jednak różnić zależnie od kraju wyjazdu, dlatego warto sprawdzić je przed podróżą. Za granicę warto wybrać się w góry czy nad morze oraz do mniejszych miast. Zwiedzanie większych metropolii z psem, zwłaszcza chętnie odwiedzanych przez rzesze turystów, może okazać się zbyt męczące.

Co spakować na wakacje z psem?

Wybierając się na wakacje z psem, czy to za granicę, czy nad polskie jeziora, morze, w lasy i góry, należy zabrać niezbędny ekwipunek pupila:

  • Dokumenty – książeczka zdrowia i paszport w przypadku podróży zagranicznej,
  • Pokarm – karma, smakołyki, woda, miski na jedzenie i picie,
  • Akcesoria na spacer – smycz, smycz z amortyzatorem na długie wędrówki, ewentualnie pas biodrowy dla większej wygody, szelki lub obroża i kaganiec,
  • Adresówka – dane właściciela przymocowane do szelek lub obroży,
  • Zabawki, gryzaki,
  • Koc lub inne posłanie,
  • Preparat przeciwko kleszczom i komarom,
  • Torebki na odchody.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN