Porady

Funchal – atrakcje miasta na wyspie Madera

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Funchal w Portugalii

Funchal to szóste co do wielkości miasto w Portugalii i najistotniejszy ośrodek Regionu Autonomicznego Madery. Funchal to również ważny port rybacki i handlowy, położony nad Oceanem Atlantyckim.

Początki osady Funchal na południu portugalskiej wyspy Madera datowane są na rok 1421, gdy dotarł tu João Gonçalves Zarco, odkrywca Madery. W 1424 roku w ślad za nim pojawili się tu osadnicy. Teren miał potencjał, by stać się ważnym portem morskim, a kolejnych przybyszów kusiły również żyzne gleby tego regionu. Obecnie Funchal to słynny ośrodek wypoczynkowy i uzdrowisko. W przeszłości bywał tu Winston Churchill. Innymi znanymi gośćmi byli Karol I Habsburg czy cesarzowa Austrii, Elżbieta (leczona tu z depresji i gruźlicy). Na przełomie 1930 i 1931 roku odpoczywał tu również marszałek Józef Piłsudski.

Funchal – słoneczne miasto nad Oceanem Atlantyckim

Do Funchal w Portugalii poza drogą lądową i morską można dotrzeć także drogą powietrzną. Lotnisko Madera, którego pełna nazwa to Madeira International Airport Cristiano Ronaldo (nazwane tak na cześć pochodzącego właśnie stąd piłkarza), położone jest w miejscowości Santa Cruz, 20 km od Funchal. Niestety nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski, więc trzeba się liczyć z przesiadkami. Lotnisko przez długi czas uważane było za jedno z najniebezpieczniejszych na świecie (ze względu na krótki pas startowy, wysokie góry i położenie nad oceanem). Rozwojowi ruchu turystycznego w Funchal sprzyja klimat subtropikalny całej Madery. Średnia roczna temperatura w dzień to 22,6℃, a w nocy – 16,5℃. Nigdy nie pada tutaj śnieg, a najniższa temperatura zanotowana nocą to 7,4℃.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Funchal – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Dla wielu osób atrakcją nr 1 jest Muzeum Cristiano Ronaldo (Museu CR7), urodzonego właśnie w Funchal. Założył je sam Ronaldo. Zgromadził tu eksponaty, związane ze swoją karierą i piłkarskim sukcesami – trofea (np. złote piłki i buty), koszulki, w których zwyciężał najważniejsze mecze, czy piłki, którymi strzelał ważne bramki.

Kolejnym godnym zobaczenia miejscem jest Fortaleza de São Tiago, czyli forteca św. Jana Chrzciciela. Żółta, bardzo charakterystyczna budowla w starej części miasta wybudowana została w XVII wieku w celu odpierania ataków piratów. Dziś mieści się tam Muzeum Sztuki Współczesnej. Forteca jest też popularnym punktem widokowym.

Będąc w Funchal, warto odwiedzić również Rynek Rolników (Mercado dos Lavradores). W tym klimatycznym, wybudowanym w latach 40. XX wieku budynku można kupić świeże warzywa, owoce, ryby oraz kwiaty. Zaopatrują się tu też mieszkańcy miasta, więc jest to odpowiednie miejsce, by skosztować autentycznych lokalnych przysmaków.

Swoje kroki warto również skierować do dzielnicy Lido. Od czasu, gdy do użytku oddano tu piękną promenadę, miejsce to przyciąga spacerowiczów, a wieczorami również imprezowiczów. Znajduje się tu wiele hoteli, knajpek i klubów. Promenadą można dojść do kamienistej plaży Praia Formosa, skąd rozpościera się piękny widok na ocean.

Z dzielnicą Lido zdecydowanie kontrastuje Zona Velha, czyli Stare Miasto. Jest to najstarsza dzielnica Funchal, z roku na rok ciesząca się rosnącym zainteresowaniem przyjezdnych.

Stare Miasto z górą Monte łączy kolejka linowa Teleférico. Już podczas przejażdżki można podziwiać imponującą panoramę Funchal. Wjazd na górę Monte zajmuje ok. 15 min, dystans wynosi ok. 3 km. Ze szczytu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto i ocean.

W pobliżu jest również kościół Nossa Senhora, w którym mieści się grobowiec Karola I Habsburga, zmarłego tu na wygnaniu w 1922 roku. To najważniejsza sakralna budowla wyspy.

Jest tutaj również dostępna dla turystów wyjątkowa atrakcja, na którą jednak nie wszyscy się decydują – zjazd ze wzgórza Monte wiklinowymi saniami rozpędzanymi przez tzw. Carreiros. Ich zadaniem jest wprawianie sań w ruch i dbanie o bezpieczny zjazd pasażerów, który dostarcza nie lada emocji, co nie dziwi, bo sanie nie mają ani pasów bezpieczeństwa, ani hamulców. Prędkość "kontrolują" Carreiros podeszwami swoich butów. Dwukilometrowy zjazd trwa około 10 minut. To wszystko odbywa się na asfaltowych uliczkach, na których toczy się normalny ruch samochodowy i funkcjonują skrzyżowania, które na moment przekraczania ich przez sanie są "zabezpieczane" przez Carreiros wstrzymujących na kilka sekund jadące samochody.

Ogrody botaniczne w Funchal

Na wzgórzu Monte znajduje się tropikalny ogród – Monte Palace Tropical Garden. Można w nim zobaczyć setki egzotycznych roślin pochodzących z całego świata. Gdzieniegdzie między nimi są umieszczone płytki azulejos (cienkie, ceramiczne, ręcznie malowane płytki, z których układa się artystyczne mozaiki) sprowadzone tu z licznych kaplic, posiadłości i kościołów. Założyciel ogrodów, José Berardo, był pasjonatem kultury Japonii i Chin, co wyraźnie widać w pojawiających się w małej architekturze ogrodu akcentach z obu tych kultur. Co jeszcze można zwiedzać w Funchal? Kolejny ogród – Jardim Botanico, czyli po prostu ogród botaniczny w Funchal o powierzchni 8 ha. Powstał w 1960 roku i posiada około 2000 gatunków roślin.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Maya Karkalicheva/Getty Images

Pozostałe wiadomości