Porady

Jakich pamiątek wakacyjnych nie można przywozić do kraju? Za niektóre grozi nawet 5 lat więzienia

Porady

Walizka
E+StockPlanets/Getty Images

Latem podróżujemy często i chętnie, niekiedy w odległe miejsca na świecie. Wracając z wakacyjnych wyjazdów, w bagażach przewozimy różne rzeczy z zagranicy. Jednak za niektóre "pamiątki" można trafić do więzienia nawet na 5 lat. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas powrotu do kraju.

Co można przywieźć z zagranicy

To, co i ile możemy przewozić przez granicę Unii Europejskiej, jest ściśle uregulowane. Ilości niektórych towarów różnią się w zależności od tego, czy podróżujemy transportem lądowym, statkiem czy samolotem.

Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy lub morski). Zatem jeśli podróżujemy samochodem, autobusem lub pociągiem, powinniśmy zgłosić prezenty, które są warte powyżej 300 euro. W przypadku innych środków lokomocji - statków lub samolotów - naszym obowiązkiem jest zgłoszenie prezentów o wartości powyżej 430 euro.

Co do żywności, tylko produkty pochodzenia niezwierzęcego można wwieźć na teren UE bez granicznej kontroli sanitarnej. Na teren Wspólnoty można wwieźć taki rodzaj żywności wyłącznie na potrzeby własne, w ilościach niehandlowych.

Do Unii nie można za to przywieźć z zagranicy żywności pochodzenia zwierzęcego, czyli m.in. mięsa, wędlin, nabiału.

Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet w niewielkich ilościach, musisz oddać na granicy, wyrzucić je do specjalnego pojemnika

- podkreśla Krajowa Administracja Skarbowa.

Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać wracając z zagranicy, są restrykcje związane z wwozem alkoholu i wyrobów tytoniowych.

Jeśli wracamy samochodem i przekraczamy granicę UE, to możemy przywieźć 40 papierosów lub 20 cygaretek, lub 10 cygar, lub 50 g tytoniu do palenia. Jeśli robimy to samolotem lub statkiem, to limit jest wyższy - 200 papierosów, lub 100 cygaretek, lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu do palenia.

Napoje alkoholowe są zwolnione z cła i podatku, jeśli do Unii wwieziemy: 1 litr alkoholu mocnego powyżej 22 proc. (np. wódka), 2 litry alkoholu do 22 proc. (np. likier), 4 litry wina, 16 litrów piwa.

Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega

Przekraczając granicę możemy przewieźć bez zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej maksymalnie 10 tys. euro lub równowartość w innej walucie w gotówce.

KAS przestrzega przed przewozem przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów. Reguluje to Konwencja Waszyngtońska CITES. Zabroniony jest wwóz np. wyrobów z kości słoniowej.

Nielegalny przewóz okazów to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności

- ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa.

Wwóz takich okazów jest możliwy, ale dopiero na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.

Podczas wakacji należy zachować ostrożność, by nie stać się ofiarą przemytników.

Nie zostawiaj bagaży bez opieki w miejscach publicznych i nie dawaj ich obcym. Nie przyjmuj od osób nieznajomych rzeczy do przewiezienia przez granicę

- radzi KAS.

Na lotnisku Chopina w Warszawie celnicy zatrzymali pod koniec ubiegłego roku dwie kobiety przemycające 8,5 kilograma heroiny. Szacunkowa czarnorynkowa wartość narkotyków to ponad 1,7 miliona złotych. Kobietom grozi za to do 15 lat więzienia. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Sanepid ostrzega przed nowym narkotykiem. "Przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina"

Cezary Borowy. Polak, który był przemytnikiem w Indiach

Izraelka ułaskawiona przez prezydenta Putina. Naama Isachar była skazana za przemyt narkotyków

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości