Porady

Jak zorganizować biwak w lesie? Porady dla początkujących

Porady

David Malan/Getty Images

Biwakowanie na dziko jest jednym z najlepszych sposobów obcowania z przyrodą. Szczególnie w sezonie wakacyjnym, gdy temperatura w nocy jest nadal przyjemna, warto wybrać się na biwak pod namiotem. Taka forma spędzania czasu pozwala mieszkańcom dużych aglomeracji uciec od zgiełku miasta.

Biwakowanie w Polsce na terenie lasów jest dozwolone wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Zazwyczaj jest to utwardzony obszar, na którym można rozbić namiot. Całkowity zakaz obowiązuje na plaży i wydmach. Aby wybrać miejsce na biwak, najlepiej udać się do lokalnej informacji turystycznej, gdzie najczęściej otrzymamy mapę z miejscami, w których można legalnie biwakować.

Jak zorganizować biwak w lesie?

Aby spędzić miłe chwile pod chmurką, należy się odpowiednio przygotować. W zależności od długości wycieczki trzeba zaopatrzyć się w zapasy wody oraz pożywienia. Najlepsze będą produkty, których nie musimy trzymać w lodówce. Jak zatem zorganizować biwak pod namiotem i jaki sprzęt biwakowy będzie do tego niezbędny?

  • Podstawową rzeczą jest namiot. Przed wyprawą warto sprawdzić, czy jest on kompletny. Nie zaszkodzi rozłożyć go na próbę i sprawdzić szczelność. Jeżeli pojawią się dziury, należy je zakleić.
  • Kolejną kwestią są śpiwory. Modele przeznaczone na lato są zazwyczaj lekkie i nie zajmują zbyt dużo miejsca. Warto pamiętać, że letnie poranki, szczególnie w sierpniu, bywają chłodne.
  • Karimata ma za zadanie izolować ciało od chłodnego gruntu. Choć nie jest tak miękka jak łóżko, pozwala zachować pewną dozę komfortu. Z tego względu warto ją mieć ze sobą.
  • Gotowanie na biwaku jest z jedną z ulubionych czynności podróżników. Jedzenie na świeżym powietrzu smakuje znacznie lepiej niż w domu, szczególnie jeżeli uczestnicy wyprawy mają za sobą kilkukilometrowy marsz. Najlepiej sprawdzą się specjalne kociołki, które mogą być zawieszone nad ogniskiem. Są lekkie i łatwe w utrzymaniu czystości. Dodatkowo można w nich ugotować zarówno zupę, jak i wodę na herbatę.
  • Spanie w namiocie nie może obejść się bez oświetlenia. Co prawda palące się ognisko daje trochę światła, jednak warto zabrać ze sobą latarkę, którą można przekształcić w lampkę. Dodatkowe oświetlenie jest szczególnie istotne w przypadku dotarcia do obozowiska po zmroku.
  • Biwakowanie na dziko w Polsce wiąże się z pogryzieniem przez komary i inne insekty, dlatego warto zabrać ze sobą skuteczny środek odstraszający.

Gdzie można biwakować?

Choć obcować z przyrodą można praktycznie wszędzie, istnieją jednak miejsca, które są szczególnie urokliwe. Biwak w lesie to marzenie wielu dzieci. Przyjemne ciepło bijące od ogniska, pyszne jedzenie i opowiadanie ciekawych historii mają swój urok, którego próżno szukać gdziekolwiek indziej. Biwak nad jeziorem to kolejna propozycja, która kryje w sobie szereg dodatkowych atrakcji. Na co warto zwrócić uwagę podczas organizowania wyprawy tego typu?

  • Jednym z najważniejszych aspektów jest wybór odpowiedniego miejsca. Zazwyczaj jest kilka obszarów do biwakowania, dlatego warto wybrać najlepszy. Po pierwsze, powinien być jak najbliżej jeziora, jednak na tyle daleko, aby grunt był suchy. Kolejną kwestią jest widok. Szczególnie polecane są miejsca, w których po wyjściu z namiotu od razu widać taflę wody. Wówczas zaraz po przebudzeniu można wziąć kąpiel na strzeżonym kąpielisku.
  • W miejscach, w których zakazane jest palenie ognisk, dobrym pomysłem jest zakup gotowych racji żywnościowych. Posiłki są zapakowane w wytrzymałe opakowanie, które przetrwa nawet w trudnych warunkach. Aby podgrzać potrawę, wystarczy wlać odrobinę wody. Wówczas zachodzi reakcja chemiczna, w której wyniku cały posiłek jest podgrzewany.
  • Biwakowanie warto urozmaicić o dodatkowe elementy takie jak pływanie po jeziorze. Coraz większą popularnością cieszą się dmuchane pontony, które są łatwe do transportowania. Należy jednak pamiętać, by ubrać kamizelkę ratunkową oraz upewnić się, że w danym dniu nie będzie burzy.
  • Jednym z najlepszych sposobów na relaks podczas biwaku jest czytanie ulubionej książki, najlepiej podróżniczej. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych dostępne są hamaki, które nie zajmują dużo miejsca, a są bardzo użyteczne. Wystarczy znaleźć dwa solidne drzewa i przywiesić do nich hamak, zaparzyć pyszną herbatę i słuchając śpiewu ptaków i szumu wiatru, zagłębić się w inspirującej lekturze.

Aby nie narażać się na nieprzyjemności oraz kary finansowe, należy sprawdzić, gdzie można biwakować. Jeżeli informacje są niejasne lub nieaktualne, najlepszą opcją jest zgłoszenie się do zarządcy terenu ze stosownym zapytaniem. Dodatkowo warto zaznaczyć, jak długo będzie trwał biwak. Obcowanie na łonie natury to budżetowa przygoda, która może się okazać o wiele ciekawsza niż wakacje w ekskluzywnym hotelu. Biwakowanie uczy zaradności, oszczędności i gospodarności. Przy odrobinie szczęścia może okazać się nowym hobby, a nawet pasją.

Co zabrać ze sobą na biwak? Obejrzyjcie wideo:

Zobacz także:

Odkryj Wielkopolskę. Oto miejsca, których nie można zapomnieć

Namiot, kamper czy przyczepa? Jak zaplanować tegoroczne wakacje?

Namiot we śnie wcale nie oznacza wakacji

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości