Podróże

Poznaj Pomorze Zachodnie oczami naszych bohaterów. "Szerokie wody" Gosi

Podróże


Ukochanym żywiołem naszej bohaterki jest woda. W końcu pochodzi z Pomorza Zachodniego! Gosia wakacje spędzi "u siebie". Specjalnie dla Dzień Dobry TVN wskazała kilka ulubionych miejsc w tej części Polski.

Gosia to miłośniczka sportów wodnych, która na co dzień szuka przygód i wyzwań w otaczającym ją świecie. Docenia to, co ją otacza i czerpie z tego pozytywną energię. Bez względu na sytuację nie potrafi usiedzieć na miejscu. Wiecznie aktywna, podczas pandemii zaczęła nawet "pływać" na SUP-ie w salonie (dowód na poniższym zdjęciu), marząc, by w końcu odetchnąć świeżym powietrzem oraz spotkać innych entuzjastów wodnych aktywności. Woda to ukochany żywioł naszej bohaterki.

mat. promocyjne

Pomorze Zachodnie - co wybrała Gosia?

Specjalnie dla nas Gosia podzieliła się planem swoich wodnych wycieczek po Pomorzu Zachodnim. Wakacyjną podróż rozpocznie od przepłynięcia Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego .

Zapytacie, co to takiego? Gosia wyjaśnia: Zachodniopomorski Szlak Żeglarski to sieć portów i przystani jachtowych, znajdujących się między Gryfinem nad Odrą poprzez Szczecin, Zalew Szczeciński, Zatokę Pomorską po wybrzeże morskie w Darłowie. Mariny położone zarówno nad rzekami i jeziorami, jak i nad zalewem i morzem, w miejscowościach: Gryfino, Szczecin, Stepnica, Trzebież, Nowe Warpno, Świnoujście, Wapnica, Kamień Pomorski, Wolin, Dziwnów, Rewal, Kołobrzeg, Mielno i Darłowo.

mat. promocyjne

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski - atrakcje nie tylko dla żeglarzy

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski to wielka atrakcja turystyczna regionu, która przebiega przez niezwykle malownicze i krajoznawczo atrakcyjne tereny. Pokonując szlak można pływać przez wiele dni od portu do portu, doskonaląc swoje umiejętności żeglarskie na różnych akwenach o różnym stopniu trudności. Jest tu także miejsce do uprawiania żeglarstwa morskiego na dużych jachtach. Świetne warunki i odpowiednie wody znajdą miłośnicy windsurfingu i kitesurfingu, a także wędkarze. Są również miejsca na spokojne, rodzinne pływanie pod żaglami.

Co ważne, odległość między przystaniami nie przekracza 20-30 mil, czyli kilku godzin żeglugi, więc w każdej chwili można schronić się w porcie. Dzięki temu żeglowanie jest bezpieczne także dla mniej doświadczonych osób lub żeglujących rodzin z dziećmi.

Nasza bohaterka zdradziła,że zatrzyma się m.in. w marinie w Kamieniu Pomorskim, na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie, w Dziwnowie i Stepnicy.

mat. promocyjne

Weekend na jeziorach: Drawsko

Oprócz długiej wyprawy wspomnianym szlakiem tegoroczne wakacje Gosi to seria wypadów z ulubionym SUP-em nad jeziora. Na liście do odhaczenia nie mogło zabraknąć Jeziora Drawskiego - największego akwenu Pojezierza Drawskiego. Dlaczego?

Przede wszystkim jezioro jest ogromne. Jego powierzchnia wynosi 1 871,5 ha. Ciekawostką jest to, że akwen zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem głębokości - 83 m. Kilka długich i wąskich zatok (Henrykowska, Rękawicka, Rzepowska, Kluczewska i Czaplinecka) sprawia, że długość linii brzegowej to aż 75 km. Jezioro Drawskie ma 12 wysp: Lelum, Polelum, Mokra, Środkowa, Zachodnia, Bagienna, Samotna, Dzika (Bobrowa), Żurawia, Czapla, Kacza oraz wyspa Bielawa (piąta w kraju pod względem wielkości wyspa jeziorna). Bielawa liczy 80 ha i do niedawna była zamieszkana.

Atutem jest również to, że Drawsko posiada dobre zaplecze turystyczne. Są strzeżone kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz przystanie dla żeglarzy. Na przyjezdnych czeka bogata baza noclegowa i dobra oferta gastronomiczna, włącznie ze złowionymi w jeziorze okazami.

Nad brzegami jeziora leży Czaplinek, do którego wybiera się nasza bohaterka oraz kilka urokliwych wsi letniskowych: Stare Drawsko, Kluczewo, Uraz, Warniłęg, Piaseczno i Siemczyno.

mat. promocyjne

SUP-em na jezioro Miedwie

Miedwie jest drugim największym jeziorem w województwie zachodniopomorskim (i piątym pod względem powierzchni w Polsce). Wszystko dzięki kształtowi wydłużonej rynny o długości 15,5 km oraz powierzchni 36,8 km2, a linia brzegowa przybiera imponującą długość 39 km. Jezioro ma bardzo ważne znaczenie nie tylko ze względu na swoje walory turystyczne i przyrodnicze, ale jest też zbiornikiem wody pitnej dla Szczecina. Wody tego jeziora są objęte ochroną sieci Natura 2000 (bogactwo naturalne terenu jest ogromne i zróżnicowane).

Wybierając się nad jezioro Miedwie warto odwiedzić dwie miejscowości - Morzyczyn i Zieleniewo. To właśnie tam znajdziecie najwięcej atrakcji, w tym "Ścieżkę edukacyjną jeziora Miedwie", która obejmuje m.in. 9 pomostów, skatepark, punkty widokowe i amfiteatr. Poza tym znajdują się tu także przystanie żeglarskie, port oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. W pozostałych miejscowościach wokół akwenu również dostępne są kąpieliska i wypożyczalnie. Na wodach akwenu można uprawiać, poza żeglarstwem, między innymi windsurfing, kitesurfing, nurkowanie i kajakarstwo. I oczywiście ukochany przez Gosie SUP.

Na kajaki - Korytnica

Nasza bohaterka nie ukrywa, że lubi wyzwania. Dlatego w tym roku razem ze znajomymi zaplanowała również spływ kajakami rzeką Korytnicą.

Korytnica to dopływ Drawy o długości około 37 km. Rzeka bierze początek w okolicach Mirosławca, w pobliżu jeziora Gniewosz, przepływa jezioro Nowa Korytnica, uchodzi do Drawy w pobliżu osady Bogdanka. Otoczenie rzeki ma niezwykle malowniczy charakter. Najpiękniejsze starodrzewia i rozległe łąki nad rzeką znajdują się na południe od Nowej Korytnicy, tworząc uroczysko Sołtysi Most. W przejrzystych wodach Korytnicy żyją pstrągi i lipienie, na rozlewisku przy osadzie leśnej Jaźwiny licznie występują kaczki krzyżówki, gągoły i zimorodki, a przy brzegach na wielu odcinkach można zobaczyć bobrowe żeremia i miejsca zimowania łabędzi krzykliwych.

Jak wspomniała Gosia, spływy Korytnicą są sporym wyzwaniem. Jest tu dużo powalonych drzew, a przy stopniach wodnych pojawiają się spiętrzenia wody. Piękno przyrody wynagrodzi jednak siódme poty podczas takiej wyprawy!

mat. promocyjne

Pomorze Zachodnie - gdzie warto pojechać?

Specjalnie dla Was Gosia przygotowała "must have" podczas pobytu na Pojezierzu Zachodnim. Oprócz wspomnianego wyżej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, jeziora Drawskiego i rzeki Korytnicy nasza bohaterka poleca wszystkim fanom wodnego szaleństwa:

  • Dolinę Dolnej Odry i Międzyodrze,
  • jeziora: Lubie, Pile, Komorze, Siecino, Ińsko, Morzycko
  • Zalew Szczeciński.

Okrywajmy piękne zakątki Polski! Już za tydzień poznamy rowerowe atrakcje Pomorza Zachodniego!

Zobacz także:

Uważajmy podczas wypoczynku nad wodą. Ratownik: „Największy problem to niedostosowywanie się do zasad”

Co zabrać na kolonie – do Włoch, nad Bałtyk lub w Tatry?

Agroturystyka - pomysł na wakacje 2020. "Jest fantastycznym połączeniem wypoczynku i pobytu w naturze"

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości