Polska

Michał Cessanis podziwia kwiaty w Zalipiu, wsi, która ma wyjątkową tradycję. "I nie chodzi o te zasadzone w ogródku"

Polska


Zalipie uchodzi za najbardziej malowniczą wieś w Polsce. Dosłownie, ponieważ praktycznie wszystko jest w niej wymalowane. Domy, płoty i studnie pokrywają wielobarwne motywy kwiatowe. Skąd wzięła się ta tradycja?

Podtarnowską wieś, która w całości wygląda jak skansen, odwiedza ok. 30 tysięcy turystów rocznie. Michał Cessanis odkrył, że zachętę do odwiedzenia tego miejsca można znaleźć w nawet japońskim przewodniku turystycznym. W Zalipiu z pokolenia na pokolenie jest kultywowana niezwykła tradycja, która została zapoczątkowana ponad sto lat temu. – Jestem w miejscu, w którym jest najwięcej kwiatów na świcie i nie chodzi o te zasadzone w ogródkach, ale o wymalowane na domach – mówi podróżnik.

Tradycja malowania domów w Zalipiu

Zalipie jest ewenementem na skalę Polski. We wsi jest ponad 50 zdobionych malunkami zagród. Tradycja malowania domów na zewnątrz i w środku została zapoczątkowana ze względów praktycznych. W chatach było kiedyś dużo dymu i ściany były od tego czarne. Aby poprawić ich wygląd, kobiety zaczęły robić na nich białe packi. Następnie malowały białą farbą kwiaty na czarnym tle. Kolejnym krokiem było dodanie koloru.

Mieszkanki Zalipia twierdzą, że typowo zalipiańskie motywy kwiatowe są malowane z wyobraźni. Najbardziej znaną malarką, która rozpowszechniła tradycję, była Felicja Curyło. Propagatorką zalipiańskiej tradycji jest także Maria Chlastawa, którą odwiedził w Zalipiu Michał Cessanis, by zobaczyć dom, w którym w kwiaty wymalowane jest dosłownie wszystko, łącznie z obrusem i zastawą.

Młode mieszkanki Zalipia, Magdalena Bochenek i Gabriela Miś, które kultywują tradycję tego miejsca, mówią, że malowanie jest dla nich oderwaniem od rzeczywistości, formą relaksu, wprowadzeniem radości w codzienność. Podkreślają, że każda z zalipiańskich malarek ma własny styl. One same motywy zalipiańskie mają wymalowane na biżuterii i torebce.

Jak zwiedzać Zalipie?

Warto pamiętać, że wszystkie budynki w Zalipiu to prywatne domy. Turyści są w tym miejscu mile widziani, ale zanim wejdzie się na teren posesji, dobrze jest zapytać gospodarzy o pozwolenie.

Warto odwiedzić miejscowy skansen, zagrodę Felicji Curyło. To właśnie ona zmieniła technikę malowania packami na motywy kwiatowe. W chacie można podziwiać m.in. malunki na suficie.

Zobacz także doroczny konkurs na najpiękniej pomalowaną chatę w Zalipiu

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Obostrzenia w Polsce: czy można planować majówkę? Odpowiada minister zdrowia

Wakacje w Europie: w Hiszpanii bez masek na plaży, do Grecji po zaszczepieniu lub z testem. A co z innymi krajami?

Jakie będzie lato? Jest prognoza IMGW

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Reporter: Marek Zieliński

Pozostałe wiadomości