Polska

Pandemia zmieniła urlopowe plany Polaków. Jak spędzimy tegoroczne wakacje?

Polska

Stone RFPeter Cade/Getty Images

Kilkugodzinna podróż lotnicza w maseczce i limitowany w wielu krajach dostęp do plaży. To główne powody, dla których Polacy rezygnują w tym roku z zagranicznych wojaży. Rok temu za granicę wyjechało aż 9 mln osób, teraz wielu z nas zostaje w kraju. Tu jednak musimy się liczyć z wysokimi cenami. Ile wydamy na tegoroczny urlop?

Wakacje 2020 w Polsce

Pandemia zmieniła urlopowe plany Polaków. Rok temu za granicę wyjechało aż 9 mln osób, w tym roku wielu z nas zostaje w kraju - pisze "Rzeczpospolita".

Według dziennika, trudno sobie wyobrazić 3-, 4-godzinną podróż lotniczą z twarzą przez cały czas zakrytą maseczką. Ponadto w wielu krajach dostęp do plaży jest limitowany.

Dlatego wiele osób zostaje w kraju, tu jednak czyhają na nas wysokie ceny.

W luksusowych hotelach za pokój ze śniadaniem na przełomie lipca i sierpnia trzeba zapłacić nawet 1000 złotych za dobę

- podaje gazeta.

I co ciekawe, mimo zawrotnych stawek takie właśnie obiekty, o wysokim standardzie, są wyprzedane

- czytamy w "Rzeczpospolitej.

Wakacje 2020 a koronawirus

Z wyborem miejsca na urlop i rezerwacją dużo osób czeka do ostatniej chwili. Powody są trzy.

Nadal nie ma pewności, czy epidemia nie wróci ze zdwojoną siłą. Nie wiadomo też, czy w takim przypadku władze wprowadziłyby kolejne obostrzenia. Ponadto letnicy czekają na bony turystyczne.

Wakacje 2020 - ile pieniędzy wydamy?

"Zdecydowanie w Polsce i nie za drogo" – taki obraz tegorocznych wakacji wyłania się z analizy Santander Consumer Banku (SCB).

1/3 Polaków na urlop dla całej rodziny wyda nie więcej niż 3 tys. zł - wynika z raportu "Polaków portfel własny – wyjątkowe lato". Najczęściej (18 proc.) mają zamiar wydać między 1 tys. a 2 tys zł . Niewiele mniejszy odsetek ankietowanych wskazał na kwoty rzędu 2 tys. – 3 tys. zł (16,7 proc.). Na rodzinne wakacje za więcej niż 5 tys. zł może sobie pozwolić co dziesiąty badany, i to głównie 50-latkowie, którzy stanowią 23,1 proc. tej grupy.

Wakacje 2020 - czego nam będzie najbardziej brakowało?

Przede wszystkim swobodnego dostępu do basenów i parków rozrywki (33,7 proc. wskazań) oraz spotkań w większym gronie znajomych (32,5 proc.). Co piąty ankietowany (20,9 proc.) żałuje, że nie będzie miał okazji uczestniczyć w żadnym letnim festiwalu muzycznym, niemal taki sam odsetek (20,8 proc.) wskazuje na ograniczenia w swobodnym podróżowaniu za granicę.

Tegoroczne wakacje będą bardzo trudne dla branży turystycznej .

Mimo stopniowego znoszenia obostrzeń epidemicznych, w hotelach czy pensjonatach wciąż obowiązują dodatkowe restrykcje i limity. Loty z Polski zostały wznowione w połowie czerwca, pierwsze czartery ruszą jednak dopiero na początku lipca i to tylko na europejskich trasach

- wskazują twórcy badania.

Wakacyjna oferta biur podróży jest znacznie skromniejsza, co wiąże się nie tylko z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa, ale też z mniejszym popytem na takie wyjazdy. Mimo że Polacy z pewnością tęsknią za śródziemnomorskimi plażami, egzotycznym azjatyckim jedzeniem i pięknymi zabytkami, wakacyjny wyjazd za granicę rozważa zaledwie 7,3 proc. ankietowanych przez SCB.

Polacy unikają w tym roku wyjazdów z kraju i związanego z nimi ryzyka.

Duża niepewność towarzyszy także naszej sytuacji materialnej - na wakacje wolimy wydać mniej, żeby za bardzo nie nadszarpnąć domowego budżetu

- ocenił koordynator raportu Adam Piwek z Santander Consumer Banku.

Dane GUS-u pokazują, że bezrobocie rośnie, a w wielu firmach zmniejszane są pensje, dlatego też planujemy swoje wydatki ostrożniej niż w latach poprzednich.

Żeby zobaczyć piękny zachód słońca, nie trzeba na wakacje wyjeżdżać za granicę. Zobacz wyjątkowej urody zmierzch na plaży w Stegnie:

Zobacz też:

Gwiazdy po kwarantannie w wakacyjnym wydaniu. Kto może pochwalić się nienaganną sylwetką?

Wakacje 2020 - gdzie spędzić urlop w Polsce? " Kaszuby są absolutnie przepiękne"

Atrakcje turystyczne Rewala – plaże, Park Wieloryba, Bajkowa Chata, ruiny kościoła w Trzęsaczu i wiele innych!

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości