Agroturystyka odrabia straty. Wolnych miejsc w kwaterach nie ma do września

Polska

pixdeluxe/Getty Images

Epidemia koronawirusa wpłynęła na kondycję turystyki na całym świecie, także w Polsce. Jak się jednak okazuje, w naszym kraju najmniej ucierpiała agroturystyka. Zainteresowanie wypoczynkiem na wsi jest ogromne - do końca września 2020 r. wszystkie kwatery są już zarezerwowane.

Wakacje 2020 - lato na wsi

Gospodarstwa agroturystyczne dają możliwość wypoczynku całym rodzinom, bez ścisku i tłoku, na terenie całego kraju. Wypoczynek na polskiej wsi ma wiele zalet: umożliwia nie tylko kontakt z naturą, ale też z tradycją i kulturą, w tym z naszym dziedzictwem kulinarnym.

W tym roku agroturystyka cieszy się bardzo dużą popularnością. Ze względu na pandemię koronawirusa, Polacy wakacje spędzą bowiem w kraju. Okazuje się, że bardzo często decydujemy się właśnie na lato w wiejskiej scenerii.

Zainteresowanie wypoczynkiem na wsi jest na tyle ogromne, że do końca września wszystkie kwatery są już zarezerwowane - tak wynika z informacji przedstawionej przez Polską Organizację Turystyki.

Wakacje 2020 - agroturystyka

Według danych GUS na koniec grudnia 2019 r. liczba gospodarstw agroturystycznych w Polsce wynosiła ponad 8,1 tys. i liczyła ponad 91 tys. miejsc noclegowych. Najwięcej obiektów jest w woj. małopolskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Najmniej natomiast jest ich w woj. opolskim, lubuskim i łódzkim.

Kwatery agroturystyczne są w dużej mierze obiektami sezonowymi, dlatego najwięcej turystów nocuje w miesiącach wakacyjnych, czyli lipiec - sierpień.

Wakacje 2020 - odpoczywaj na wsi

W celu popularyzacji turystyki wiejskiej, zainicjowany został w listopadzie 2016 r. projekt "odpoczywaj na wsi". Jego głównym celem jest kreowanie wizerunku obszarów wiejskich jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje. Agroturystyka promowana była przez ostatnie lata na licznych targach turystycznych.

W tym roku zaplanowano 15 takich wystaw, ale plany pokrzyżował koronawirus

- powiedział dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Wsi MRiRW Robert Jakubik.

Wkrótce mają ruszyć w Sejmie prace nad projektem bonu turystycznego , który będzie przysługiwał dzieciom. Za jego pomocą będzie można opłacić usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Jednak na razie nie wiadomo, czy będzie mogła z niego skorzystać agroturystyka.

Zobacz też:

Po trzymiesięcznej przerwie w Polsce wznowiono loty międzynarodowe. Jest kilka wyjątków

Wakacje za granicą. Do jakich państw możemy już teraz planować podróż?

Jak zmienić samochód w kamper? Z pomocą tego wynalazku zrobisz to w mgnieniu oka

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP