Polska

Zimowa stolica Bieszczad - Ustrzyki Dolne

Polska

Aktualizacja:
Ustrzyki zimą

Myślisz “Ustrzyki Dolne” - mówisz “stoki narciarskie” i nic dziwnego, ponieważ miejscowość ta od lat stanowi zimową stolicę powiatu bieszczadzkiego. Narty to jednak nie jedyna atrakcja, jaką zapewnia nam to najbardziej wysunięte na wschód miasto w Polsce.

O ile latem całe życie Bieszczad toczy się w ich górnych partiach i nad jeziorem Solińskim, o tyle zimą przenosi się do Ustrzyk. Liczne wzgórza o różnym nachyleniu stały się bowiem idealnym miejscem pod stoki narciarskie. Bez względu jednak kiedy i o jakiej porze roku odwiedzimy stolicę powiatu bieszczadzkiego - z pewnością znajdziemy tam ciekawe atrakcje i rozrywki.

Ustrzyki Dolne - narty, snowboard i sanki, czyli zimowe szaleństwo dla całej rodziny

Bieszczady kojarzą się z ciągnącymi się aż po horyzont zielonymi połoninami, trawiastymi łąkami i liściastymi lasami. Zimą krajobraz wciąż urzeka i choć wyższe partie gór niedostępne są dla narciarzy (chyba, że tych posiadających sprzęt i umiejętności ski-tourowe), to ich podnóża pełne są ośrodków narciarskich. Wybierając Bieszczady na miejsce wypoczynku podczas ferii zimowych, powinniśmy zajrzeć do Ustrzyków Dolnych. Znajdziemy tam dwa kompleksy stoków narciarskich, które ze względu na swoje pochylenie, stanowią idealne miejsce do zabawy i nauki jazdy dla całej rodziny.

Stok narciarski, Ustrzyki Dolne - Gromadzyń - Ośrodek wyposażony jest w cztery wyciągi (w tym jeden przeznaczony dla dzieci i początkujących narciarzy). Miłośnicy sportów zimowych mogą wybierać tu między trzema trasami o długości 900, 800 i 750 metrów.

Stok Narciarski, Ustrzyki Dolne - Laworta - W tym ośrodku do dyspozycji narciarzy znajdują się trzy trasy. Największy wyciąg (1300 m) wyposażony jest w dwuosobowy wyciąg krzesełkowy.

Ustrzyki, narty biegowe i rakiety śnieżne - Gmina Ustrzyki Dolne to również kilometry malowniczych tras na narty biegowe. W okolicy znajdziemy odcinki o różnym poziomie trudności, a dla początkujących specjalne szkoły narciarstwa biegowego. Ciekawą atrakcję stanowią także wycieczki na nieco zapomnianych przez lata rakietach śnieżnych.

Ustrzyki Dolne, Polska - basen, szlaki turystyczne i muzeum, czyli ciekawe atrakcje przez cały rok

Białe szaleństwo to jednak nie jedyna atrakcja, jaką mają nam do zaoferowania Ustrzyki. Niegdyś miasto stanowiło jedynie kolejny punkt w drodze w Bieszczady. Dziś tętniąca życiem miejscowość co roku przyjmuje wielu turystów, co poskutkowało powstaniem licznych nowych restauracji, miejsc noclegowych i ciekawych atrakcji.

Ustrzyki dolne, Rynek - Rynek w Ustrzykach nie stanowi typowego rynku na planie kwadratu, otoczonego budynkami. Przypomina bardziej deptak w miejscowości uzdrowiskowej. Przez jego przestrzeń oraz stojącą na nim fontannę i kwietniki stał się miejscem spacerowym zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

Ustrzyki Dolne, zabytki - Warte odwiedzenia zabytki w Ustrzykach to przede wszystkim budowle sakralne, wskazujące na ogromną wielokulturowość tego miejsca. W obrębie miasta znajdziemy neogotycki kościół rzymskokatolicki, murowaną cerkiew greckokatolicką, budynek dawnej synagogi wraz z cmentarzem żydowskim oraz Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej.

Ustrzyki Dolne, muzeum - Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego to atrakcja warta zobaczenia. Ekspozycja muzeum odkrywa przed nami wszystkie sekrety bieszczadzkich fauny i flory. Znajdziemy tam pokaźną kolekcję wypchanych zwierząt gatunków, żyjących w okolicy oraz liczne wystawy edukacyjne.

Ustrzyki Dolne, basen - Aquapark w Ustrzykach to wspaniała atrakcja, zarówno podczas deszczowych, jak i upalnych dni. Zespół basenowy składa się bowiem z pływalni krytej i otwartej.

Ustrzyki Dolne, lodowisko - Lodowiska znajdujące się przy stadionie w Ustrzykach działają jedynie w zimie. Jest to obiekt niezadaszony.

Ustrzyki Dolne, szlaki turystyczne - spacerem lub rowerem po zaczarowanej krainie

Piękne widoki, liściaste lasy i zielone wzgórza ciągnące się kilometrami wokół Ustrzyk przyciągają również miłośników aktywnego spędzania czasu. Wokół miejscowości znajdziemy liczne szlaki turystyczne , przeznaczonych zarówno do pieszych, jak i rowerowych wycieczek. Jej położenie w kotlinie sprzyja krótkim, mało intensywnym spacerom, a otaczające ją góry to miejsce idealne dla osób z nieco lepszą kondycją fizyczną. Zaledwie kilkanaście kilometrów od Ustrzyk leży Solina i jezioro Solińskie, których okolice również sprzyjają spacerom, a dodatkowo umożliwiają kąpiel i uprawianie sportów wodnych. W Ustrzykach Dolnych znajdziemy liczne agroturystyki, co sprawia, że jest to również idealna “baza wypadowa” w bieszczadzkie góry. Bieszczady zaś, z ich ciągnącymi się w nieskończoność zielonymi połoninami, to już zupełnie inna bajka...

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości