Polska

Supraśl na weekend. Co warto zobaczyć? Atrakcje turystyczne, zabytki, uzdrowisko

Polska

Aktualizacja:
Fot. Madzia71 / Getty Images

Supraśl to jedno z ciekawszych miejsc na mapie Podlasia. Największą atrakcją Supraśla jest monaster – prawosławny klasztor, nazywany Ławrą Supraską. Ze względu na to, że miasto jest otoczone puszczą, a na terenie gminy znajdują się złoża borowinowe, Supraśl ma status uzdrowiska.

  • Supraśl – historia
  • Supraśl – cerkiew, klasztor, katakumby
  • Supraśl – atrakcje turystyczne
  • Supraśl – atrakcje dla dzieci i dorosłych
  • Supraśl – uzdrowisko

Więcej: Czarnobyl – jak wygląda zwiedzanie miasta? Bezpieczeństwo podczas wycieczki do Strefy Wykluczenia

Supraśl to miasto w województwie podlaskim położone nad rzeką Supraśl. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej i ośrodkiem uzdrowiskowym. W okolicach znajdują się złoża borowin. Miasto Supraśl otacza Puszcza Knyszyńsko-Białostoska i Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.

Supraśl – historia

Historia Supraśla zaczyna się na początku XVI w., kiedy z pobliskiego Gródka przeniesiono tam prawosławny monaster. Został on ufundowany przez wojewodę nowogródzkiego Aleksandra Chodkiewicza.

Według legendy mnisi szukając ustronnego miejsca na klasztor, puścili na rzekę krzyż z relikwiami. Założyli monaster tam, gdzie krzyż się zatrzymał, czyli na uroczysku nazywanym Suchy Hrud.

Najpierw wybudowano drewnianą cerkiew św. Jana Teologa, potem klasztor w Supraślu. Później wyświęcono cerkiew Zwiastowania i powstała renesansowa, murowana cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego.

Wokół klasztoru w Supraślu w XVI w. zaczęła powstawać osada, a monaster zyskiwał na znaczeniu. W klasztorze zebrano wiele cennych druków i rękopisów. W XVII i XVIII zakonnicy drukowali tam książki w języku cerkiewnosłowiańskim. Drukarnia funkcjonowała do początku XIX w.

W XIX w. miasto Supraśl szybko się rozwijało, powstały kościoły: ewangelicki i katolicki.

Pod koniec wojny hitlerowcy wysadzili wszystkie wysokie budynki Supraśla, zniszczona została także cerkiew. Obecnie na terenie miasta działa odbudowany Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa

Supraśl – cerkiew, klasztor, katakumby

Klasztor w Supraślu razem z cerkwiami i katakumbami jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. To jeden z pięciu prawosławnych klasztorów działających w Polsce. Monaster można zwiedzać codziennie z wyjątkiem poniedziałków i świąt prawosławnych.

Architektoniczne zabytki Supraśla związane z Monasterem Zwiastowania Przenajświętszej Dziewicy:

· zrekonstruowana gotycko-bizantyjska cerkiew obronna Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu (1503–1511), z dekoracyjnymi otworami strzelniczymi i wykuszami oraz kryptą w podziemiach;

· Pałac Archimandrytów z XVII w.;

· barokowe budynki klasztorne z XVII i XVIII w.;

· brama z dzwonnicą z XVIII w.;

· ceglana cerkiew św. Jana Teologa dobudowana pod koniec XIX w. do budynku klasztoru;

· cerkiew cmentarna św. Jerzego z początków XX w.;

· katakumby – dawniej znajdowały się pod grobową cerkwią Zmartwychwstania Chrystusa, obecnie rozebraną.

Po wcześniejszym uzgodnieniu, można się umówić na zwiedzanie poszczególnych zabytków z przewodnikiem.

W cerkwi odbywają się koncerty chóru rodzinnego z parafii przymonasterskiej. Chór śpiewa także w czasie niedzielnych nabożeństw.

Supraśl – atrakcje turystyczne

W związku z tradycjami prawosławia, w Supraślu utworzono w 2006 roku Muzeum Ikon, będące Oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Muzeum mieści się w jednym z budynków Monasteru Supraskiego - w pałacu archimandrytów. Najstarsze i najcenniejsze w kolekcji placówki są XVI-wieczne freski wykonane w stylu bizantyńskim, ocalone z ruin zburzonej w 1944 roku cerkwi Zwiastowania NMP - głównej świątyni założenia klasztornego. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 1,2 tys. ikon. Najstarsze i najcenniejsze pochodzą z XVII wieku. Muzeum posiada multimedialną ekspozycję z nietypową i interesującą scenografią. Oprócz obiektów historycznych w ramach ekspozycji czasowych placówka prezentuje sztukę współczesną: do 5 grudnia 2020 można obejrzeć wystawę 'PREZEMIENIENIE. Nowosielski, Tarasewicz'.

W tym samym budynku mieści się także Akademia Supraska, popularyzująca wiedzę o wierze i tradycji prawosławnej.

Na pamiątkę działającej w Supraślu drukarni i młyna papierniczego założono tu także Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa . Można tam obejrzeć maszyny drukarskie i zobaczyć, jak wyglądała produkcja papieru i różne techniki druku. Muzeum w Supraślu jest otwarte we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków. Między listopadem a marcem zwiedzanie jest możliwe po uzgodnieniu telefonicznym.

Inną atrakcją Supraśla są Domy Tkaczy przy ul. 3 Maja pochodzące z lat 30. XIX w. To budynki przypominające o XIX-wiecznym rozwoju włókiennictwa w mieście. Cztery z drewnianych domków są wpisane do rejestru zabytków.

Supraśl – atrakcje dla dzieci i dorosłych

Supraśl w związku ze swoją bizantyjską historią oferuje np. darmowe kursy języka cerkiewnosłowiańskiego (w Cerkwi Supraskiej) oraz kursy pisania ikon (w Muzeum Ikon).

Gmina Supraśl ma także bogate walory przyrodnicze. W Puszczy Knyszyńskiej żyją żubry. Na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. prof. Witolda Sławińskiego istnieje 21 rezerwatów przyrody. Żyją tam bobry, jaszczurki, kilka gatunków bocianów, żurawie, a rosną m.in. owadożerne rosiczki i rzadkie wątliki błotne oraz wiele odmian paproci i mchów.

W „Białym Dworku" jest siedziba władz parku. Można tam obejrzeć wystawy związane z przyrodą tamtejszych lasów i poznać ścieżki przyrodnicze.

Ciekawą atrakcją, zarówno dla dorosłych, jak i starszych dzieci, są spływy kajakowe. Supraśl i okolice nadają się do turystyki pieszej, konnej i rowerowej, a także do uprawiania nordic walkingu i narciarstwa biegowego.

Supraśl – uzdrowisko

W Supraślu funkcjonuje szpital rehabilitacyjno-uzdrowiskowy. Są tam przeprowadzane: hydroterapia, krioterapia, ćwiczenia rehabilitacyjne. Jest możliwe zarówno leczenie długoterminowe, jak i pobyt dzienny. Oprócz tego w Supraślu działa sanatorium. Czyste powietrze oraz sąsiedztwo lasów sprawia, że dobrze się tam czują osoby ze schorzeniami układu oddechowego.

Więcej:

Pozostałe wiadomości