Polska

Przemierza pieszo polskie puszcze. „Im większe pokonujemy wyzwania, tym stajemy się silniejsi”

Polska

Aktualizacja:

Seweryn Kubicki realizuje swój projekt, którego celem jest pokonanie pieszo wszystkich puszczy w Polsce. W ten sposób promuje piękne i dzikie tereny naszego kraju. Zobacz, jak przygotowuje się do swoich wędrówek.

Pomysł

Piechur i instruktor survivalu Seweryn Kubicki uwielbia spędzać czas w puszczy, ponieważ jest to miejsce, w którym czuje wolność.

Jestem sam, w swoim świecie

- zdradził.

W 2012 roku, po przemierzeniu w 30 godzin 152 km w Puszczy Noteckiej, postanowił, że pokona pieszo inne polskie ostępy. Seweryn nie ukrywa, że jedną z inspiracji przy powstawaniu tego pomysłu był również program Beara Gryllsa - brytyjskiego podróżnika, alpinisty, popularyzatora sztuki przetrwania i Naczelnego Skauta Wielkiej Brytanii.

Pieszy projekt

Seweryn przemierzył dotychczas 15 z 25 puszczy w Polsce. Jak wspomniał, jedną z jego najcięższych przepraw był marsz wzdłuż rzeki Barcz:

To była forma treningu. 160 km marszu z plecakiem 34-kilowym wzdłuż rzeki, typowo przy korycie. 5 dni, 5 nocy w namiocie no i marsz od początku po kolana w wodzie. Najzimniej w namiocie miałem -7, gdzie cały mój sprzęt był przemoczony, ja byłem przemoczony i wtedy to było najgorsze tak naprawdę, ale przetrwałem

Dla mnie pogoda, im trudniejsza, im gorsza, tym jest lepiej, bo człowiek w trakcie takiej wyprawy pokonał coś. Im większe pokonujemy wyzwania, tym stajemy się silniejsi i to jest właśnie bardzo fajne w tym wszystkim

– wyznał Kubicki.

Podczas swoich wypraw piechur żywi się głównie jedzeniem liofilizowanym (jest to żywność konserwowana metodą liofilizacji, czyli suszenia po zamrożeniu z zastosowaniem obniżonego ciśnienia. Z produktów usuwane jest od 70 do 96 proc. wody). Każdy jego marsz poprzedzają przygotowania opierające się na treningu fizycznym i diecie:

Dużo czasu trzeba na to poświęcić, bo jadąc w teren nigdy nie wiemy, co nas czeka, więc ta kondycja nasza i sprawność musi być bardzo duża. Trzeba biegać, dużo maszerować przede wszystkim, dbać o swoje ciało

Jak sam powiedział, każda wyprawa stanowi dla niego nowe przeżycie i doświadczenie. Zwrócił również uwagę na to, że wiele osób nie docenia piękna polskiej przyrody.

W naszym kraju mamy tak naprawdę wszystko, czego potrzebujemy. Mamy piękne góry, mamy fantastyczne jeziora, mamy pustynie, mamy fantastyczne morze i przepiękne lasy i mało ludzi w Polsce to docenia

– zauważył Kubicki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Rzucił wszystko i zaczął latać paralotnią. Piotr Rychlicki - człowiek, który spędził ponad 4000 godzin w powietrzu

Powrót polskiej rodziny z Indii prosto na kwarantannę. ”Teraz musimy robić więcej selfiaków niż na Goa”

Młody podróżnik Szymon Radzimierski na Machu Picchu:"Liście koki smakują jak gorzka herbata"

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości