Polska

Ku czci ziemniaka i paprykarza, czyli kulinarne pomniki w Polsce. Gdzie się znajdują?

Polska

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Katarzyna Abramowicz
Ku czci ziemniaka i czajnika, czyli kulinarne pomniki w Polsce
Ku czci ziemniaka i czajnika, czyli kulinarne pomniki w Polsce Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Polska nietypowymi pomnikami stoi. Monument poświęcony ziemniakowi, rzeźba serka homogenizowanego, słynny czajnik, który turystom raczej nie kojarzy się z herbatą - to dopiero początek tej listy. Zobacz, gdzie znajdują się te architektoniczne "perełki".

Pomnik ziemniaka w Biesiekierzu

Z zasady pomnik to dzieło wniesione dla upamiętnienia osoby lub zdarzenia historycznego. Ale jako że Polacy kochają jedzenie, to w kraju pomników kulinarnych mamy dostatek. I tak w Biesiekierzu odnajdziemy wielkiego ziemniaka, którego mieszkańcy darzą szczerą miłością.

- Początkowo rzeźba nie stała na postumencie, tylko leżała jak prawdziwy ziemniak na ziemi. Miała nawet tajne drzwiczki, przez które liczni mieszkańcy mogli się do tej bulwy dostać i tam bardzo miło spędzić czas przy degustacji określonych potraw z tego ziemniaka. Niestety było to tak popularne i tyle osób chciało zamieszkać w tym ziemniaku, że władze zadecydowały, że stanie na postumencie - tłumaczyła Agnieszka Hryniewicz, dyrektorka Biblioteki Publicznej w Biesiekierzu. - To nie Poznań jest ziemniaczaną stolicą naszego kraju, tylko zdecydowanie Biesiekierz - dodała z dumą.

Pomniki kulinarne w Polsce

Tymczasem poznańska pyra też ma swój pomnik. Odsłonięcie nastąpiło we wrześniu 2007 roku w ramach piątych Dni Pyrlandii. Kalisz Pomorski również ma się, czym pochwalić. Stoi tam bowiem Ogórek Beczuś, a w Radomiu lepiej patrzeć pod nogi, by nie potknąć się o rzeźbę serka homogenizowanego. W zestawieniu oczywiście nie mogło zabraknąć słynnego pomnika paprykarza w Szczecinie, który pojawiał się i znikał.

Z kolei do dziś nie wiadomo, kto uprowadził pomnik pszczoły miodnej w Kielcach. - Brązowe pszczoły po jednej i po drugiej stronie pomnika przez długi czas świetnie go ozdabiały. Aż okazało się, że brąz jest znakomitym towarem handlowym i zaczęły z tego pomnika niknąć. Miasto postanowiło zrobić je z żywicy epoksydowej - mówił Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.

Natomiast w Łężeczkach można podziwiać pierwszy pomnik odsłonięty w XXI wieku. Przedstawia on... grzyba. Na koniec wartą wspomnieć o słynnym mrągowskim czajniku, o którym rozpisywały się media. Dlaczego? Zobacz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Katarzyna Abramowicz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości