Polska

Polesie – kraina lubelskich jezior. Poleski Park Narodowy i inne miejsca warte zobaczenia

Polska

Autor:
Adrian
Adamczyk

Chociaż to o Mazurach mówi się jako o Krainie Tysiąca Jezior, miłośnicy tych akwenów powinni odwiedzić również Polesie. Lubelskie jeziora należą bowiem do najpiękniejszych w całej Polsce. Miejscem, które zachwyci wielbicieli dziewiczej przyrody, jest również Poleski Park Narodowy.

Polesie – niezwykła kraina

Choć cały poleski obszar rozciąga się na terenie trzech krajów: Polski, Ukrainy i Białorusi, sama polska część, a więc Polesie Lubelskie, stanowi niewielką część terenu i rozmiarami daleko mu do pobliskiego Podlasia. Co nie oznacza, że brakuje tam ciekawych miejsc. Jednak sam region poleca się przede wszystkim osobom, które pragną odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i pośpiechu. Tu życie płynie znacznie wolniej, a sielskie krajobrazy i rozbudowana agroturystyka sprzyjają wyciszeniu i regeneracji sił.

Poleski Park Narodowy – skarby natury

Poleski Park Narodowy należy do jednych z najmłodszych w Polsce, założono go bowiem dopiero w 1990 r. Powstał przede wszystkim po to, by uchronić tamtejsze tereny przed osuszaniem, w wyniku którego region ten stracił wiele gatunków zwierząt i roślin. Dla turystów w parku wyznaczonych zostało kilka ścieżek edukacyjnych i przyrodniczych, w tym trasa ornitologiczna, ponieważ na tym terenie można spotkać ok. 200 gatunków ptaków. Również miłośnicy bardziej aktywnego wypoczynku znajdą coś dla siebie, istnieją tam bowiem szlaki nordic walking i rowerowe. Lasy, jeziora, bagna i torfowiska, a także wiele niezwykłych gatunków zwierząt to coś, co na pewno zachwyci każdego wielbiciela natury.

Warto obejrzeć także inne miejsca, w tym Sobiborski Park Krajobrazowy. Jego tereny to przede wszystkim cieszące oko lasy, łąki i jeziora. Najlepiej jednak zaplanować trasę tak, aby odwiedzić również zabytki regionu.

Polesie – zabytki historyczne

Chociaż większość turystów odwiedza ten region dla jego zachwycającej przyrody, w tym jezior na Polesiu Lubelskim, osoby zafascynowane historią również nie będą zawiedzione. Zainteresowani kulturą regionu powinni skierować kroki m.in. do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Poleskiego Parku Narodowego, znajdującego się w Starym Załuczu. Poza ścieżką edukacyjną i Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt w jego skład wchodzi muzeum, w którym zobaczyć można eksponaty związane z dawnym życiem na wsi np. bryczki czy pojemnik na zboże, wykonany z zaledwie jednego pnia (tzw. sąsiek), zabytki archeologiczne, militarne, etnograficzne, przyrodnicze czy inne - związane z kulturą regionu.

Niezwykle interesującym miejscem jest również Muzeum Polesia we Włodawie. Znajdują się tam eksponaty związane z kulturą tajemniczych Poleszuków, ludu zamieszkującego niegdyś te tereny. Ta częściowo odcięta od świata, szczególnie w okresie roztopów, społeczność, wytworzyła własną kulturę, żywą jeszcze w okresie międzywojnia. Obecnie jej przedstawiciele są grupą bardzo nieliczną, przez co rozwój kultury właściwie stanął w miejscu. Najwięcej osób wywodzących się z tej grupy zamieszkuje południową część Białorusi.

Dla podróżników, którzy lubią wędrówki w przeszłość, ciekawym obiektem będzie również Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi . Nie jest on szczególnie dobrze znany, jednak zgromadzone przez niego eksponaty to prawdziwe skarby kultury tych terenów. Można tam obejrzeć dawne chałupy czy budynki gospodarcze, jak kuźnia, stodoła, a nawet wiatrak. Obiekty przeniesione zostały w całości z różnych miejsc, dzięki czemu miejsce to zachwyca różnorodnością. Jednym z piękniejszych budynków jest stojąca tam cerkiew prawosławna, obok której postawiono dzwonnicę z XVIII w.

Bieg Polesie

W regionie nie brakuje również ciekawych wydarzeń i inicjatyw. Jednym z nich jest transgraniczny, polsko-ukraiński Bieg Polesie. Ma on za zadanie promować wielokulturowość i wielonarodowość tej krainy, dlatego w dniach jego trwania otwarta zostaje granica z Ukrainą, którą uczestnicy wydarzenia mogą przekroczyć przez most pontonowy. Trasa często wiedzie przez przepiękne, a przy tym niezwykle ciekawe miejsca np. podczas Biegu Polesie 2016 biegacze przemieszczali się skrajem Jeziora Świteź, którego nazwa z pewnością budzi oczywiste skojarzenia u Polaków. Odbywa się on w trakcie Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa.

Na Polesiu nie brak również występów tanecznych, imprez kulturalnych czy jarmarków, dlatego turyści lubiący tego typu wydarzenia na pewno się nie zawiodą.

A po zwiedzaniu można w spokoju odpocząć w jednym z ośrodków agroturystycznych, a nawet w SPA na Polesiu lub po prostu spędzić w jednym z nich romantyczny weekend. Region ten daje ukojenie każdemu, a w szczególności mieszkańcom wielkich miast. Z pewnością jest to kraina, którą po prostu trzeba odwiedzić!

Zobacz także:

Jezioro czyste jak łza
Jezioro czyste jak łza Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Roman Zinchenko / 500px/Getty Images

Pozostałe wiadomości