Polska

Pałac Zamoyskich w Kozłówce przetrwał dwie wojny. Dziś to niezwykłe muzeum łączące klasykę ze sztuką socrealizmu

Polska

Aktualizacja:

Pałac w Kozłówce to niezwykłe miejsce na Lubelszczyźnie, które powstało w latach 40. XVIII wieku. Przez 140 lat pałac należał do rodziny Zamoyskich, która sprawiła, że miejsce to stało się niezwykle nowoczesne. Dzisiaj jest tu galeria sztuki socrealizmu oraz muzeum. Jakie kryje tajemnice?

Pałac w Kozłówce – muzeum

W Pałacu w Kozłówce mieści się muzeum. Podziwiać tam możemy nie tylko architekturę i bogactwo dawnych lat, ale również charakterystyczny herb rodziny Zamoyskich, który znaleźć możemy na niemal wszystkich elementach. Wygrawerowany został zarówno na sztućcach, kieliszkach, jak i wyrzeźbiony w sztukaterii na sufitach.

Herb stał się swoistą marką rodu Zamoyskich, umieszczali go wszędzie i na wszystkim

- powiedziała Anna Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

W pałacu wszystkie elementy zachowały się do dziś. Wnętrza budynku sprawiają wrażenie, jakby jego właściciele wyjechali na wakacje i zaraz mieli powrócić. Dyrektor muzeum przyznała, że pałac miał to szczęście, że oszczędziła go pierwsza, jak i druga wojna. Choć mieszkańcy byli zmuszeni opuścić go w 1944 roku, już 4 listopada w miejscu tym powstało muzeum.

- Mam albumy z archiwalnymi zdjęciami i wiemy, że tak tu wszystko wisiało – powiedziała dyrektor muzeum.

Nowinki technologiczne

Wnętrza bogato zdobionego pałacu robią wrażenie, jednak oprócz pięknego wystroju mieszkańcy już w dawnych latach mogli korzystać także z nowinek technologicznych. Jak zdradziła dyrektor muzeum, budynek został skanalizowany, było w nim sześć łazienek.

- Był bardzo nowoczesny jak na swoje czasy. Konstanty Zamoyski miał pewną myśl, żeby tutaj zrobić siedzibę piękną, przyjemną, ale też, żeby można było w niej mieszkać - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Rajskie wakacje Julii Wieniawy. Urlop spędza z nowym chłopakiem

Kalendarz adwentowy dla dzieci. Jak zrobić go samemu?

Bańki, czyli idealny sposób na wzmocnienie odporności. Jak i kiedy je stosować?

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Łukasz Radwan

Pozostałe wiadomości