Polska

Oryginalne "Muzeum Wiewiórki" w Lublinie. "Mamy ponad 2 tysiące egzemplarzy"

Polska

Anna Śwircz w mieszkaniu o powierzchni 22 m2 prowadzi Muzeum Wiewiórek. Ma około 2 tysięcy eksponatów i cały czas ich przybywa. Kiedy zaczęła się ta niezwykła pasja? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN.

Niezwykła pasja - zbieranie wiewiórek

W lubelskim mieszkaniu znajduje się ogromna ilość wiewiórek. Są to pluszaki, porcelana, obrazy, gry planszowe, a także naczynia. Anna Śwircz bowiem interesuje się motywami wiewiórek w sztuce i kulturze.

- Zbieram reprodukcje wielkich malarzy, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Staram się wyszukiwać porcelanę, też ze znanych wytwórni. (...) Także wszystko, co jest związane z wiewiórką, zarówno z materiałów trwałych, jak i mniej trwałych, a także przedmioty codziennego użytku - opowiadała w Dzień Dobry TVN właścicielka Muzeum Wiewiórek.

Jej pasja zaczęła się, kiedy miała rude włosy i pracowała w szkole. Wówczas uczniowie mówili na nią "Wiewióra". Nie obraziła się za to przezwisko, gdyż uważała, że wiewiórki to całkiem sympatyczne zwierzęta. Nieco później zaczęła je zbierać.

- Jest tu w tym momencie około 2 tysięcy wiewiórek. (...) Pasja trwa już kilkanaście lat, około piętnastu - mówiła Anny Śwircz.

Pomaganie innym poprzez wiewiórki

Teraz poprzez wiewiórki Anna pomaga także innym osobom. Wspólnie malują obrazy, haftują, wyszywają, szyją, tworzą wiewiórki z masy papierowej, a także metodą dekupażu.

- Prowadzę zajęcia, warsztaty arteterapii i na tych warsztatach razem z dziećmi, z młodzieżą, z dorosłymi, tworzymy pod egidą wiewiórki i uczymy się różnych technik - opowiadała.

Równocześnie właścicielka muzeum marzy o tym, żeby stworzyć klimat naturalny wiewiórkom i przenieść swoją kolekcję z lublińskiego mieszkania w całkiem inne miejsce.

- Myślimy o tym, żeby się przenieść w Beskidy, gdzieś w okolicy Babiej Góry, i tam stworzyć Muzeum Wiewiórki, no i też fajny ośrodek arteterapii, żeby każdy mógł przyjść i coś stworzyć - dodała Anna Śwircz.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Robert Stockinger

Pozostałe wiadomości