Polska

Mikołaj Rey na tropie suski sechlońskiej. Czym zaskoczył go Beskid Wyspowy?

Polska

Aktualizacja:

Wyjątkowy smak i aromat suski sechlońskiej znany jest w całej Polsce. Mikołaj Rey postanowił odwiedzić Beskid Wyspowy, gdzie specjał jest produkowany. Czego się dowiedział?

Suska sechlońska

Suska sechlońska to nic innego, jak odmiana suszonych śliwek. Irena Szewczyk, producentka specjału wytłumaczyła Mikołajowi Reyowi, dlaczego produkt nazywa się tak, a nie inaczej.

- Cała miejscowość Sechna, a więc Stara Sechna, wzięła nazwę od suszenia (…). To jest miejscowość, która ma szczególne warunki do tego, żeby wszystko schło. Suska czyli sucha, a sechlońska, bo dokładnie stąd - wyjaśniła.

800 lat temu na tereny Beskidu Wyspowego śliwkę węgierkę przywiozła księżna Kinga, która na swoich ziemiach sadziła drzewa owocowe. I tak do dzisiaj śliwka węgierka rośnie w Małopolsce.

- Nie jesteś u górali, jesteś u Lachów, a Lach to jest mieszkaniec Beskidu Wyspowego. Wyróżnia się tym, że ma bardzo głębokie doliny. Doliny są ciepłe, słoneczne. W naszej części Beskidu Wyspowego rośnie śliwka węgierka – zaznacza Irena Szewczyk.

Suska sechlońska – jak powstaje?

To, że śliwki rosną to jedno, a drugie, to ich suszenie. Skąd wziął się ten zwyczaj? - Nasi rodacy bardzo szybko pojęli, że kotły, które dostali od sióstr Klarysek można wykorzystać inaczej. Proboszczowie nasi nakazali chłopom obwędzanie śliwek, żeby chronić przed pijaństwem. Efektem prohibicji jest suska sechlońska – wspomina Irena Szewczyk.

Producentka suski sechlońskiej tłumaczy, że całe jej życie związane jest ze śliwkami. - Od dzieciństwa, całe moje życie kojarzy się ze śliwkami, z suszarnią i zapachem domu suszarnianego

– opowiada.

Tak przygotowaną suskę sechlońską można dodać do wielu dań, m.in. pierogów i ciast. Jaka jeszcze niespodzianka czekała na Mikołaja Reja? Zobaczcie cały materiał!

Zobacz też:

Dania z suszonymi owocami według Sebastiana Olmy

Cenne składniki w świątecznych potrawach. Czy podczas Wigilii warto liczyć kalorie?

W kuchni DDTVN polskie potrawy, którymi możemy się pochwalić!

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości