Polska

Michał Cessanis i nieznany Sopot. Zobacz, jak zaskakująco wykorzystuje się tamtejszą solankę

Polska

Sopot ma do zaoferowania dużo więcej, niż zwykło się uważać. Tajemnicze wille, miejsca z niesamowitą historią i artystyczny klimat - to wszystko tworzy niezwykłą atmosferę bałtyckiego kurortu. Co warto zobaczyć w mieście bursztynowego słowika? Sprawdzał to Michał Cessanis.

Z czego słynie Sopot?

Piękne, szerokie plaże, najdłuższe drewniane molo w Europie czy chętnie odwiedzany przez możnych tego świata słynny Grand Hotel - to tak sztampa. Miasto ma do zaoferowania dużo więcej.

Nadmorski miasto to przede wszystkim uzdrowisko, gdzie można podratować zdrowie w przypadku problemów z układem ruchu i reumatyzmu. Sopocka solanka łagodzi skołatane nerwy i pomaga w walce z chorobami skóry takimi jak łuszczyca czy AZS.

- Bardzo popularnym sposobem jej wykorzystania jest kiszenie ogórków - mówi lekarka Teresa Adamowska-Puchała. - Osobiście nie kisiłam, ale osoby, które robiły mówią, że ogórki są smaczne - zaznacza.

Co warto zobaczyć w Sopocie

Obowiązkowym punktem wizyty w mieście jest Opera Leśna. Miejsce słynnych festiwali to przepięknie położony amfiteatr, w którego otoczeniu zainstalowano specjalne drewniane tuby będące nie lada atrakcją dla dzieci.

Miejscowi zwykle spotykają się przy pomniku Jeana Georga Haffner, lekarza Napoleona, którzy uczynił Sopot miejscowością uzdrowiskową.

Miłośnicy poezji powinni poszukać śladów Agnieszki Osieckiej i zaplanować pobyt, gdy w teatrze jej imienia jest organizowany ogólnopolski konkurs piosenki "Pamiętajmy o Osieckiej".

W górnej części Sopotu warto zagubić się pośród kolorowych domków z werandami w stylu szwajcarskim - modnym na przełomie XIX i XX wieku w wielu miejscowościach zdrojowych. Miłośnicy lokacji filmowych mogą zobaczyć willę, która zagrała w pierwszym polskim horrorze oraz dworek Sierakowskich, czyli miejsce, gdzie wakacje spędzał Fryderyk Chopin.

Zobacz też:

Tylko u nas! Jan Kliment nowym jurorem "Mam Talent!". "Trzymajcie kciuki"

Znane przyjaciółki razem mają dziesięcioro dzieci. "Znajomi zapytali, czy można się zapisać do naszego przedszkola"

Linie lotnicze będą ważyć pasażerów. Przed wakacjami czeka nas odchudzanie?

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Michał Cessanis

Pozostałe wiadomości