Polska

Jarosławiec – atrakcje turystyczne nadmorskiego kurortu i jego okolic

Polska

Aktualizacja:
iStockphotoRicoK69/Getty images

Jedną z najliczniej odwiedzanych nadmorskich miejscowości w Polsce jest Jarosławiec. Atrakcje miasta i okolic sprawiają, że jest to idealny kierunek zarówno na urlop z przyjaciółmi, jak i wakacje w rodzinnym gronie. Jakie atrakcje turystyczne Jarosławca są najciekawsze?

Jarosławiec to niewielka wieś położona na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Choć na stałe zamieszkuje ją zaledwie kilkaset mieszkańców, latem miejscowość zamienia się w tętniący życiem nadmorski kurort. Bogaty w atrakcje Jarosławiec i jego okolice co roku przyciągają bowiem wielu turystów z całego kraju. To, co zachwyca w nim najbardziej, to przede wszystkim piękna, piaszczysta plaża, malownicze klify oraz otaczające miejscowość lasy i wydmy. Rozwojowi turystyki sprzyja również bogata baza noclegowa i liczne atrakcje turystyczne. Jarosławiec to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicznych miejscowości.

Naturalne atrakcje Jarosławca

Najważniejszą atrakcją Jarosławca jest tamtejsza plaża. Stosunkowo szeroki pas białego piasku ciągnie się tam wzdłuż całej miejscowości, a zejście do wody jest łagodne i bezpieczne. W miejscowości wyznaczono dwa kąpieliska: Jarosławiec Wschód (mierzące 0,5 kilometra) i Jarosławiec Zachód (o długości 1,5 kilometra). Elementem charakterystycznym wybrzeża w Jarosławcu są wysokie i strome klify, mające nawet 45 metrów wysokości. Tworzą one niezwykle malowniczy i unikatowy krajobraz, co sprawia, że w Jarosławcu można znaleźć wiele miejsc idealnych na spacery wzdłuż morza. Miejscowość otaczają zaś piękne lasy sosnowe, w których przeważa typowa roślinność wydmowa. Poprowadzonych w nich zostało wiele szlaków pieszych i rowerowych, co stanowi świetną alternatywę dla leżenia na plaży dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu.

Najważniejsze atrakcje turystyczne w Jarosławcu

Niezwykle klimatycznym miejscem w Jarosławcu jest niewielka przystań rybacka, gdzie cumowane są kolorowe kutry rybackie. To właśnie to charakterystyczne miejsce zdobi większość pocztówek z Jarosławca. Co więcej, można tam kupić świeżą rybę prosto od rybaka. Z przystani można przejść spacerem do starej latarni morskiej. Budowla ma aż 33 metry wysokości i jest otwarta dla zwiedzających. W tej okolicy znajduje się też dużo barów i restauracji. Inną ważną atrakcją Jarosławca jest tamtejszy aquapark. W sporych rozmiarów obiekcie znaleźć można dwa baseny pływackie, 6 zjeżdżalni, jeden basen ze sztuczną falą i brodzik dla dzieci. Wokół basenów ustawione są zaś idealne do odpoczynku leżaki i parasole. Wizytę w nim docenią przede wszystkim najmłodsi turyści, dla których organizowane są tam liczne animacje i festyny. Do innych atrakcji dla dzieci w Jarosławcu można zaliczyć znajdujący się nieopodal plaży park linowy z licznymi trasami dostosowanymi do różnych grup wiekowych. Rozrywkę dla siebie znajdą w Jarosławcu także miłośnicy zwierząt. Znajduje się tam bowiem motylarnia, w której można zobaczyć wiele egzotycznych gatunków motyli, oraz papugarnia, gdzie możliwe jest pogłaskanie lub nakarmienie wielu kolorowych, tropikalnych ptaków. Podczas zwiedzania miasta warto wybrać się również do Muzeum Bursztynu, w którym można poznać historię eksploatacji oraz rodzaje tego niezwykłego morskiego surowca. Natomiast najbardziej nietypową atrakcją Jarosławca, rzadko spotykaną w nadmorskich kurortach, jest całoroczny kryty stok narciarski. Na specjalnej macie można odbyć tam zjazd treningowy na nartach lub snowboardzie.

Atrakcje w okolicy Jarosławca

Liczne atrakcje turystyczne znaleźć można również w okolicy Jarosławca. W Darłowie warto zwiedzić zamek i znajdujące się w nim muzeum oraz odwiedzić port z charakterystycznym rozsuwanym mostem . W Sławnie znajduje się zabytkowy fragment dawnej fortyfikacji oraz przylegający do niej piękny park. W Swołowie warto odwiedzić ciekawe Muzeum Kultury Ludowej oraz przespacerować się po wsi pełnej zabytkowej architektury. W Ustce nie sposób przejść obojętnie obok jej pięknej zabudowy – starych rybackich domów i urokliwych przedwojennych willi. Natomiast dla odmiany od morskich klimatów wybrać się można do miejscowości Wicie, położonej nad jeziorem Kopań, gdzie znaleźć można miejsca wyznaczone do łowienia ryb, punkty obserwacyjne dla ornitologów oraz przystanie dla pasjonatów sportów wodnych.

Zobacz także:

Busko-Zdrój - co warto zobaczyć w mieście i okolicy? Atrakcje turystyczne i zabytki

Co zabrać na kolonie – do Włoch, nad Bałtyk lub w Tatry?

Najważniejsze atrakcje Świnoujścia. Co warto zobaczyć?

Tajemnice Bałtyku. Co skrywa dno Morza Batyckiego? Zobacz wideo:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości